Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy program dla bezdomnych zwierząt w Rudzie Śląskiej. Zakłada sterylizację i znakowanie czworonogów

NAU
Ruda Śląska przeznaczy ponad pół miliona złotych na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami
Ruda Śląska przeznaczy ponad pół miliona złotych na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami arc
Ponad pół miliona złotych przeznaczy na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami Ruda Śląska. Rudzcy radni przyjęli program postępowania z bezpańskimi czworonogami na najbliższy rok. Zakłada on m.in. zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku, poszukiwanie im nowych właścicieli, obligatoryjną sterylizację oraz kastrację psów i kotów oraz ich znakowanie.

Określone w „Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta” działania w Rudzie Śląskiej realizuje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „Fauna” z siedzibą przy ul. Bujoczka w Rudzie. Jego obowiązkiem jest przede wszystkim prowadzenie schroniska, monitorowanie miasta pod względem występowania bezdomnych zwierząt, ich wyłapywanie i odprowadzanie do ochronki.

Program określa m.in. zasady kastracji i sterylizacji zwierząt, zakłada ich znakowanie czy też dokarmianie wolno żyjących kotów. Reguluje też sprawy związane z dokonywaniem adopcji. Na realizację wspomnianych zadań miasto w roku 2019 przeznaczy 519 tys. zł. Obowiązek corocznego przyjmowania programu wynika z ustawy o ochronie zwierząt.
W ubiegłym roku do prowadzonego przez „Faunę” schroniska trafiło 355 psów i 221 kotów. W tym czasie towarzystwo przeprowadziło 939 interwencji. – Wśród mieszkańców obserwujemy wzrost społecznej świadomości, reagują natychmiast, kiedy zauważają zwierzę pozostawione bez opieki, lub kiedy podejrzewa się nieodpowiednie traktowanie czworonoga – tłumaczy Beata Drzymała–Kubiniok, kierownik schroniska.

W ramach opieki nad wolno żyjącymi kotami została im zapewniona opieka weterynaryjna, wykonano 119 zabiegów sterylizacji oraz 49 zabiegów kastracji. Z kolei w schronisku wykonano: 103 zabiegi sterylizacji i 136 zabiegów kastracji psów, 38 zabiegów sterylizacji i 28 zabiegów kastracji kotów. W ramach dokarmiania kotów wolno żyjących wydano 1548 kg karmy.
W ubiegłym roku rudzkie schronisko oddało do adopcji ogółem 526 zwierząt – 334 psy i 192 koty. - Liczba zwierząt w schronisku generalnie maleje. Myślę, że składa się na to kilka czynników. Na pewno spory wpływ ma tu program edukacyjny prowadzony w szkołach i przedszkolach, sterylizacja i kastracja zwierząt, która prowadzona jest od kilkunastu lat oraz czipowanie psów, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest odnaleźć właściciela czworonoga – wymienia Beata Drzymała-Kubiniok. – Obecnie w naszym schronisku przebywa ok. 100 psów oraz 20 kotów – dodaje.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Tak wygląda willa generała Ziętka w Ustroniu

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo