MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rynek w Chorzowie ma już prawie rok. Przypomnijmy, jak rynek wyglądał wcześniej i jak się powoli zmieniał

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Tak powracał rynek w Chorzowie. Budowa trwała ponad dwa lata. Rynek otwarto 28 czerwca 2019 roku. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak powracał rynek w Chorzowie. Budowa trwała ponad dwa lata. Rynek otwarto 28 czerwca 2019 roku. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arc DZ
Chorzów w zeszłym roku odzyskał rynek. Po czterech dekadach można było w końcu powiedzieć, że w centrum znowu jest rynek. Przypomnijmy, że wielka przebudowa chorzowskiego rynku trwała ponad dwa lata. Przestrzeń ta przez ten czas całkowicie się zmieniła, a wkrótce na rynek wrócili mieszkańcy, odbywały się te koncerty, projekcje filmowe czy nocne targi. Zdecydowanie rynek zaczął tętnić życiem. Oto jak powstawał.

Estakada przedzieliła rynek na pół. Miała rozwiązać problemu komunikacyjne w Chorzowie

Rynek w Chorzowie od dawna był miejscem spotkań, miejskiego życia i handlu. Jeszcze na początku XX wieku na tym rynku było głównie targowisko. Wraz z budową hali targowej, handel przeniósł się właśnie tam. Później chorzowski rynek z placu targowego stał się miejscem spacerów i spotkań mieszkańców Królewskiej Huty. Było to "serce miasta". W latach 70. XX wieku przez środek rynku przeprowadzono estakadę, która na wiele lat zmieniła otoczenie i podzieliła rynek na dwie części.

Zobacz koniecznie

Pomysł wybudowania w centrum Chorzowa estakady pojawił się w połowie lat 70. XX wieku, a jej projekt został wykonany w Wojewódzkim Biurze Projektowym w Zabrzu, a inwestycję wykonał Skoczowski Oddział Kieleckiego Przedsiębiorstwa Robót Mostowych. Estakada była wtedy zwyczajnie potrzebna. Chorzowski rynek był jednym z najbardziej newralgicznych puntów komunikacyjnych województwa katowickiego.

To właśnie na rynku w Chorzowie krzyżował się ruch tranzytowy - z Warszawy do Wrocławia, Poznania. Przebiegały tędy też linie tramwajowe. Trzeba było oddzielić "tranzyt" od ruchu miejskiego. To była kwestia bezpieczeństwa mieszkańców. Stąd właśnie projekt budowy drogi szybkiego ruchu nad chorzowskim rynkiem.

Budowa estakady w Chorzowie

Estakada w Chorzowie: Wyburzono kamienice i wybudowano drogę...

Projekt został wykonany w Wojewódzkim Biurze Projektowym w Zabrzu, a inwestycję wykonał Skoczowski Oddział Kieleckiego Przedsiębiorstwa Robót Mostowych. Budowa estakady rozpoczęła się 26 sierpnia 1976 roku, a prace nad nią trwały trzy lata. Estakadę otwarto 22 lipca 1979 roku, przy okazji święta Odrodzenia Polski dla uczczenia 35-leci Polski Ludowej. Była to wielka inwestycja i dla wielu nadzieja na poprawę ruchu w tym miejscu.

"Estakada powinna definitywnie rozwiązać problem komunikacji miejskiej, jak i ruchu tranzytowego" - mówił inż. arch. Emil Sudoł, kierownik wydziału gospodarki terenowej Urzędu Miejskiego dla "Trybuny Robotniczej" w 1977 roku.

Chorzowianie odzyskali po ponad 40 latach rynek

Chorzowianie w czerwcu 2019 rok, po dokładnie 43 latach, odzyskali rynek. Zakończyła się, trwająca od końca 2017 roku, przebudowa chorzowskiego rynku. Otwarcie rynku w Chorzowie odbyło się 28 czerwca 2019 rok. Rynek całkowicie się zmienił.

Wkrótce otwarcie rynku w Chorzowie. Porównajmy wizualizację ...

Po lewej i prawej stronie estakady znalazło się miejsce dla zielonych trawników z krzewami. Przestrzeń przed urzędem wyłożono wielkogabarytowymi płytami betonowymi. Wybudowano podświetlaną fontannę, dwa drewniane podesty z metalowymi siedziskami, trzy donice z betonowymi siedziskami i skwer z drzewem i ozdobnymi kulami, które też zobaczymy tuż przy wejściu do zabytkowego gmachu Urzędu Miasta. Pod estakadą wybudowano cztery przeszklone pawilony.

To jest zabawne

Od tego czasu minął już prawie rok. Chorzowianie przyzwyczaili się do wyglądu nowego rynku. Na rynku swoje miejsce znalazły też trzy palmy - Hilda, Truda i Bercik. Latem minionego roku odbywało się tu wiele koncertów, wydarzeń kulturalnych, a także sportowych. W tym roku, z powodu koronawirusa, takich wydarzeń jest zdecydowanie mniej.

Przebudowa chorzowskiego rynku to - obok budowy Muzeum Hutnictwa - największa inwestycja ostatnich lat w Chorzowie. Kosztowała około 25 milionów złotych i trwała od końca 2017 roku do czerwca 2019. Wykonawcą prac budowlanych było konsorcjum firm PB Jaekel-Bud-Tech i Przedsiębiorstwo Robót Drogowych MPRD.

Historia chorzowskiego rynku. Tak powstawał rynek w Chorzowie

Kształt rynku w Chorzowie był dokładnie zaplanowany. Usunięto hałdy i przesunięto bieg drogi Katowice-Bytom, tak by nie przecinała ona rynku. Rynek był placem otoczonym młodymi drzewami. Do 1905 roku był to plac targowy. To tutaj odbywały się targi. Na początku XX wieku na rynku mieszkańcy rozstawiali swoje towary. Można tutaj było kupić różne rzeczy, od ubrań, przez miednice i tary do prania, a także mięso i warzywa. 15 sierpnia 1905 roku otwarto, pierwszą na Górnym Śląsku, halę targową. Wtedy, z handel z rynku przeniósł się do Hali Targowej w Królewskiej Hucie.

- Teren na miejskim rynku został uporządkowany. Wytyczono alejki, skwery i rabaty. Rynek wyglądał bardzo elegancko. W narożnej kamienicy przy Rynku i dawnej ulicy Rynkowej 3 (obecnie ul. Jana Faski) w okresie międzywojennym funkcjonowała jedna z najbardziej eleganckich cukierni i kawiarni na Górnym Śląsku. Właścicielem wykwintnego lokalu cieszącego się renomą był Artur Klupsch - mówi Renata Skoczek, starszy kustosz w Muzeum w Chorzowie.

Tak niegdyś wyglądał chorzowski rynek. Tu jeszcze przed przebudową budynku ratusza

Rynek w Chorzowie dawniej i dziś. Poznajmy historię chorzows...

Uznaniem mieszkańców cieszyły się wyroby cukiernicze i pieczywo w cukierni Artura Klupsha. W każdą środę o godzinie 17 w lokalu odbywały się imprezy tzw. fajfy. Gościom do tańca przygrywała orkiestra dęta 75 Pułku Piechoty. Przy rynku była też znana restauracja ("Pod Beczką"), do której historii nawiązuje współczesny lokal o tej samej nazwie.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera