Nowy rząd Beaty Szydło bez Ślązaków. Dzisiaj decyzja. Najpotężniejszy region w Polsce osłabiony

Agata Pustułka
Czy w Sejmie powstanie Śląska Grupa Parlamentarna? W minionej kadencji należeli do niej tylko parlamentarzyści opozycji, bo Platforma, zbojkotowała udział prac w tym gremium. Jak będzie teraz?
Czy w Sejmie powstanie Śląska Grupa Parlamentarna? W minionej kadencji należeli do niej tylko parlamentarzyści opozycji, bo Platforma, zbojkotowała udział prac w tym gremium. Jak będzie teraz? Janusz Wójtowicz
Rząd PiS Beaty Szydło raczej bez Ślązaków. Dzisiaj zapadnie decyzja. To pierwszy taki przypadek. Co więc można ugrać dla regionu w nowym Sejmie? Prezydenci miast województwa śląskiego chcą być pośrednikami między wielkimi partiami.

Powstanie ponadpartyjnego forum parlamentarnego pod egidą Górnośląskiego Związku Metropolitalnego zaproponowali prezydenci miast naszego regionu. Liczą, że dzięki temu uda się łatwiej wdrożyć ustawę metropolitalną.

Co ciekawe, jeszcze wczoraj wydawało się, że GZM wystosuje apel do władz Prawa i Sprawiedliwości, by przy tworzeniu nowego rządu nie zapomniano o posłach z województwa śląskiego. Chciała tego m.in. szefowa GZM, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Ostatecznie prezydenci miast postanowili, że stworzą ponadpartyjne forum parlamentarne.

- Chcemy jak najszybciej zorganizować spotkanie posłów z województwa śląskiego wszystkich opcji, które znalazły się w parlamencie po to, aby wypracować uzgodniony scenariusz wprowadzania ustawy metropolitalnej - informuje prezydent Zabrza.

GZM zrezygnował z przygotowania apelu, ponieważ prezydenci nie chcieli stawiać sprawy na ostrzu noża, w sytuacji, gdy skład rządu nie jest jeszcze znany. Najprawdopodobniej poznamy go w poniedziałek.

Jedno z najważniejszych pytań, u progu nowej kadencji Sejmu brzmi: czy posłowie z województwa śląskiego będą umieli współpracować, by walczyć o ważne dla regionu sprawy?

- Nie wyobrażam sobie, aby było inaczej - twierdzi poseł PiS Michał Wójcik. Jego zdaniem jednym z najważniejszych zadań będzie stworzenie Śląskiej Grupy Parlamentarnej, ale nie może ona być bytem istniejącym tylko w teorii, jak w poprzedniej kadencji.

Posłowie z woj. śląskiego PEŁNA LISTA + ZDJĘCIA Sejm RP Kade...

Grupę tę stworzyło PiS, a inicjatorem był poseł Grzegorz Tobiszowski, szef okręgu katowickiego. Jednak pracę grupy zostały zbojkotowane przez Platformę. Posłowie tej partii nie zdecydowali się na przystąpienie do zespołu, gdyż uważali, że będzie on propagandowym forum dla opozycji.
- Prawda jest taka, że zawsze łatwiej opozycji punktować rządzących - wyjaśnia poseł PO Marek Wójcik.

Platforma mając władzę liczyła, że uda się jej przeforsować ważne dla regionu inicjatywy oraz ustawy. Jak będzie w nadchodzącej kadencji?

- Nie wiemy, kto stanie na czele tej grupy. To po pierwsze, a po drugie chcemy się skupić na obronie ważnych decyzji korzystnych dla województwa przyjętych przez poprzedni Sejm. Chodzi m.in. o Program Budowy Dróg Krajowych, na który województwo śląskie dostało ponad 3 mld zł . To najważniejszy dokument dzielący środki z UE na lata 2014-2023. Dla nas najważniejsze to A1 Pyrzowice - Częstochowa oraz S1 - dodaje Marek Wójcik.

By uwiarygodnić swoje obietnice wobec Śląska i Zagłębia posłowie PiS powinni być wręcz inicjatorami powstania „śląskiej grupy”.

By zapobiec plemiennej wojnie partyjnej do gry postanowili wkroczyć prezydenci reprezentujący Górnośląski Związek Metropolitalny, wielką niespełnioną nadzieję na powstanie metropolii. Tym razem jest jednak szansa, że GZM stanie na wysokości zadania, bo jego przewodnicząca prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik nie rzuca słów na wiatr. Zdając sobie sprawę z ideologicznych podziałów , które zmasakrowały polską i regionalną scenę polityczną zaproponowała, by to właśnie GZM stał się forum dialogu i współpracy między posłami różnych opcji.

- Mam nadzieję na cykliczne spotkania naszych parlamentarzystów. Rozwój regionu jest przecież ważny dla wszystkich bez względu na legitymację partyjną - twierdzi prezydent Zabrza.

Warto byłoby do współpracy wciągnąć nowych parlamentarzystów, z nowych ugrupowań, które znalazły się w Sejmie: Nowoczesnej oraz ruchu Pawła Kukiza.

- Najważniejsze jest, by rzeczywiście działać i przekonywać do dobrych rozwiązań także posłów z innych regionów, by nie stwarzać sytuacji, że tylko nam się należy i już. Liczę na rozsądek, emaptię, zrozumienie problemów regionu, zwłaszcza w kontekście górnictwa, które wymaga bardzo głębokich reform - mówi posłanka „Nowoczesnej” Barbara Dolniak.

Posłowie z woj. śląskiego PEŁNA LISTA + ZDJĘCIA Sejm RP Kade...

Poseł Grzegorz Długi z ruchu Kukiza liczy, że opcja rozsądku zwycięży. Już rozmawiał o powołaniu grupy z kolegami z innych ugrupowań. - Do tej pory zwykle spotkania grupy kończyły się na powołaniu władz. Ja mam wielką nadzieję, że uda się nam zerwać z tą niechlubną tradycją. Innym regionom jakoś się udaje przełamać partyjne lody i działać tak, by przeforsować ważne dla województwa sprawy. Nam też musi się udać. Będę robił wszystko, by się udało - deklaruje poseł Długi.
Kiedyś była zgoda

W pierwszych latach demokracji było łatwiej

Już w pierwszej kadencji Sejmu po 1989 roku i częściowo wolnych wyborach powstała grupa regionalna, która dbała w Sejmie o sprawy regionu.

Filarami porozumienia byli parlamentarzyści Irena Lipowicz oraz Czesław Śleziak.

Kolejne kadencje nie też były złe. - Zawsze przed posiedzeniami Sejmu spotykaliśmy się grupą, by uzgodnić, co podczas danego posiedzenia jest ważne dla województwa - wspomina poseł SLD IV kadencji Kazimierz Zarzycki. - Warto dodać, że frekwencja na naszych spotkaniach zawsze była stuprocentowa, a różnice partyjne ujawniały się rzadko.

Oczywiście nie było stuprocentowej zgody, co do przyjmowanych rozwiązań, ale sporo ważnych spraw udawało się przeforsować.

Nasze działania były omawiane bardzo szczegółowo, wręcz rozpisane na role. Każdy musiał przekonać do „regionalnego scenariusza” władze swojego klubu i swojej partii. Wymagało to bardzo dużej aktywności i pracy. Mimo istniejących podziałów zwyciężał rozsądek i dobro regionu - przypomina Zarzycki.

Od 2005 r śląskim parlamentarzystom było się jednsk coraz trudniej ze sobą porozumieć.

Posłowie z woj. śląskiego PEŁNA LISTA + ZDJĘCIA Sejm RP Kade...

Wideo

Komentarze 127

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rybniczanin -Slonzok

Slask jest Slaski i 0by mioł jak najmyni wspólnego z Nimcami a tym bardzi z Polokami

h
hyniek

najgorsze to som gorole z Pomorskiego

.

O ile wiem, neonazistowskie twierdzenia ,że ziemie na wschód od ODRY są niemieckie, jest debilizmem.

.

"Bijcie Polaków, ażeby aż o życiu zwątpili. Mam wielką litość dla ich położenia, ale jeżeli chcemy istnieć, to nie pozostaje nam nic innego, jak ich wytępić. "

Bismarck 1861

Nie udało mu się to, jak i mylił się w samorzadzeniu sie Polaków.
25 lat polskich rządów, a sami siebie nie wykończyliśmy jeszcze.
Niemcy rządzili sie sami , a w I i II WŚ zlikwidowali sobie ponad 12 milionów ludzi, łącznie.Sami sobie, bo zachciało im sie podbojów.

T
Tomol

Wiem dokładnie o czym piszesz w kwestii bytomskiej. Lecz winnego upatrujesz nie w tym miejscu co trzeba. Zobacz jak wyglądają Katowice. Jak byłeś w Warszawie, Poznaniu, czy Wrocławiu to pewnie zauważyłeś, że dziś w Katowicach nie jest gorzej o ile nie lepiej. Czy Katowice mają potencjał gospodarczy na tak silny rozwój? Dlaczego tak szybko stały się nowoczesną metropolią dopiero, gdy zaczęły spływać do nich pieniądze z Bielska Białej, czy Częstochowy? Jakoś Katowice nie mogą narzekać, że ktoś ich okrada!!!

P
Pepe

Mieszkając w bytomiu, najbardziej zniszczonym, zdegradowanym mieście w Polsce a przypuszczam ze takze europie! Wspaniały przykład traktowania naszego regionu przez centrale!!

T
Tyn istny.

Lecz za to bez odpowiedzialności za to co Nas czeka .

T
Tyn istny.

Nawet swej nieświadomości nie wiesz jak się mylisz .

T
Tyn istny.

Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą.

T
Tomol

Śląsk to Polska. Jeden z wielu regionów tego wielkiego, pięknego kraju.

R
Rybniczanin -ŚLONZOK

tys je ta głupi jak Polok hehehe no i zicher bo Slask to nie Polska

K
Katowiczanin

Tys jest tak głupi jak te całe PISdowskie ugrupowanie a po za tym tak dupa gorolom lizac to jest az smieszne i zenujace

B
Bytomianin

Cóż nieświadomie Dziennik Zachodni chcąc zdyskredytować PiS, wykazał rozsądek i odpowiedzialność władz PiS przy tworzeniu rządu. Chwała przedstawicielom PiS że przy mianowaniu ministrów nie kierowali się tym skąd ci kandydaci pochodzą. Najwidoczniej w naszym województwie nie ma dobrych kandydatów, silnych osobowości, albo chociaż dobrych polityków którzy są w stanie sobie przychylność swojego pracodawcy przyskarbić, i to nie jest powód ani do smutku, ani do radości, że praktycznie nikt z naszego województwa nie otrzymał akredytacji władz swojej partii.
Zaniedługo pewnie będą następne próby dyskredytowania PiS, no bo w końcu bodaj jedna kobieta otrzymała tylko tekę ministerialną, żaden homoseksualista, żaden facet w peruce nie otrzymał, żaden czarnoskóry polityk, toż to NSDAP jest :-). Tytuł tego artykułu jest tak żenujący, że aż śmieszny.

T
Tomol

Śląsk to nie jest najsilniejszy w Polsce region, lecz najbardziej zadzierający nosa. Nie wyobrażam sobie również, aby rząd był tworzony przez pryzmat interesów regionu, który przy każdej nadarzającej się okazji odmienia Śląsk, Ślązak, itp., itd. na każdy możliwy sposób w konfrontacji do Polski. Już w tytule zawarte "bez Ślązaków" jest odpowiedzią na pytanie, dlaczego bez? Nie tędy droga. Rozumiem, że reprezentując interesy niemieckiego pryncypała należy odpowiednio zabarwić tekst. Niemniej jednak region Górnego Śląska będzie coraz mniej liczył się ekonomicznie i politycznie w RP. Jeżeli się nie odnajdzie w polskiej rzeczywistości (dalej usilnie próbując budować tożsamość na germańskich fundamentach), jest wielce prawdopodobne, że następna reforma administracyjna nie będzie już tak łaskawa dla Opola, czy nawet Katowic.

G
Gość

Tys nie nacjonalista, tys faszystowski "cap" z z pulokiem na karku.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3