Nowy skok na górnicze emerytury. Politycy ograniczą przywileje górników?

Aldona Minorczyk-Cichy
arc.
Prawo do emerytury górniczej ma 206 tys. osób. Kolejny raz pojawiły się zakusy, aby ograniczyć liczbę osób mogących korzystać z tych przywilejów.

Średnia emerytura w naszym kraju w ubiegłym roku wynosiła 1992,71 zł. Górnicza - 3770,43 zł. To kłuje w oczy i powoduje, że kolejny raz pojawiają się głosy o konieczności zmian w przepisach. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan domaga się zmian w sposobie opłacania składek ZUS przez spółki węglowe.

Jak podkreśla Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy konfederacji Lewiatan, problem tkwi w przyznaniu przed laty górnikom specjalnego przelicznika. W efekcie w dość krótkim okresie opłacania składek górnicy nie są w stanie zgromadzić kapitału wystarczającego na wypłatę wysokich emerytur do końca życia. Stąd aż 2/3 świadczeń dla górników pochodzi z kieszeni pozostałych podatników. - Jeśli już ujednolicamy system emerytalny i tworzymy takie same zasady zbierania kwot na poczet przyszłego świadczenia, to warto, aby odbywało się to w poczuciu społecznej sprawiedliwości. Obecnie tego nie ma. Różnice wynikające z przywilejów niektórych grup zawodowych, w tym górników, powodują spore różnice w wysokości emerytur - podkreśla Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Konfederacji Lewiatan.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z KOPALŃ I SPÓŁEK WĘGLOWYCH - SERWIS GÓRNICTWO DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Skąd się bierze różnica pomiędzy wysokością przeciętnej emerytury a tej górniczej? Powód to nie tylko wyższe zarobki zatrudnionych w naszych kopalniach.

Wskaźniki za bardzo ciężką pracę pod ziemią

Przy obliczaniu stażu górnika każdy rok jest w ZUS-ie mnożony przez wskaźnik 1,8 w przypadku, gdy górnik pracuje na "przodku" lub jest ratownikiem. Wskaźnik 1,5 jest stosowany w przypadku zatrudnionych pod ziemią, a 1,4 - gdy praca odbywa się częściowo pod ziemią, częściowo na powierzchni.

Natomiast składki emerytalne odprowadzane są przez spółki węglowe na tych samych zasadach, jak przez np. sieci handlowe, firmy usługowe, czy choćby fabrykę produkującą bombki choinkowe. Dlatego Konfederacja Lewiatan nie negując ciężkiej pracy górników chce jednak, by spółki węglowe płaciły wyższe składki.

- Podkreślam, że to nie jest kwestia samych górników, że tylko o tę grupę nam chodzi. Jeśli system emerytalny ma być wydajny, powinniśmy przyjrzeć się pewnym przywilejom, tak górników, jak i służb mundurowych czy rolników - mówi Grażyna Spytek-Bandurska.

Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej, podkreśla, że spółki węglowe odprowadzają do budżetu państwa wielomiliardowe podatki.
- Obecny system to przecież decyzja ustawodawców, która uwzględnia zarówno te ogromne wpływy podatkowe do budżetu, jak i wagę samej górniczej pracy. Ta zaś odbywa się w warunkach szczególnie trudnych i niebezpiecznych. Poza tym górnicy nie są tutaj ewenementem. Pamiętajmy, że z uprawnień za pracę w warunkach szczególnych korzystają też inne grupy zawodowe - przypomina rzecznik Kompanii Węglowej.

Premier ze zmian wycofał się rakiem w Chorzowie

Przymiarek do ograniczania emerytur górników mieliśmy tylko w ostatnich latach kilka. Zmiany przygotowywało Ministerstwo Gospodarki i resort pracy. Tworzono listy stanowisk, na których te uprawnienia miały przysługiwać. Ostatecznie rakiem wycofał się z nich premier Donald Tusk podczas ubiegłorocznej konwencji PO w Chorzowie. "Jeśli ktoś będzie jeszcze raz mówił, że górnik, który pracuje całe życie pod ziemią, ma pracować do 67. roku życia, to znaczy, że nigdy nie był w kopalni. (...) Emerytury górnicze dla tych, którzy pracowali pod ziemią, na dole, będą zachowane, cokolwiek różne mądrale będą mi w Warszawie mówili" - zapewniał szef rządu.

Dwa lata wcześniej w exposé premier twierdził jednak, że takie zmiany są konieczne. Po konwencji głos zabrał ówczesny szef resortu finansów Jacek Rostowski, wyraźnie z zapowiedzi Tuska niezadowolony. Czy tym razem politycy zdecydują się na ograniczanie uprawnień górników?

- Na pewno nie przed wyborami i to bez względu na to, jak racjonalne byłyby to działania. Ograniczanie przywilejów nie jest politycznie opłacalne - ocenia dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Strefa Biznesu - Co z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 34

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polak.
Lewiatanem nazywane jest w Biblii dość specyficzne zwierzę, które ... symbolizuje szatana
P
Polak..
Lewiatanem nazywane jest w Biblii dość specyficzne zwierzę, które ... symbolizuje szatana
A
Aja
Jak gornicy tak ciezko pracowali to niech siedza w domu a nie pracuja na emerytuze na kopalni spowrotem
l
lolo
Gornik jest jak wrak po 25 latach pracy na dole a to dziwne bo pracuje w firmie na powierzchni i mam u siebie tych ala wrakow juz dziesieciu na dwudziestu pracownikow z emeryturami srednio 4000 zl dla mlodego niema pracy dlanich jakos jest chociaz do niczego sie nienadajo bo nic niepotrafio robic na slosku to juz plaga z nimi 4000 emerytury plus 2000 a nasi emeryci 1500 i juz niepujdzie do pracy bo ten emeryt naprawde niema juz sil
p
papa
wszystko fajnie ładnie trafiłem na te komentarze puzno tylko prawdziwy górnik na emeryturze żyje średnio pięć sześć lat i jego organizm po 25 latach przez mikroklimat i warunki wykonywania swojej pracy jest wyniszczony jak 70dziesięciolatka panowie gryzipiórki z lewiatana i nie róbcie ludziom sieczki z mózgu
11111111
lewiatan niech sie odprerdoli nieroby
h
holmana
a ilu młodych garnie się do pracy za 2000 złotych, a tak zwanego eksperta Mordasewicza chciałbym mieć przy sobie w przodku, przy obudowie i jazda z GAMONIEM, tak bym mu dał popalić że na samą myśl o górnikach by wymiotował, pozdrawiam wszystkich ciężko pracujących.
g
gucio
jeśli nie wież to nie pisz BZDUR, i tyle, na więcej szkoda dla takich jak ty czasu.
m
marian
Chętnych do pracy w górnictwie jest multum tylko te pasibrzuchy związkowe rękami górników robią rozróby a poza Tuskiem nie ma odważnych by pogonić tych nierobów.
m
marian
Pan Duda i drugi Duda znów podpisali porozumienie i jak cicha mafia będą szerzyć demagogie i forować emerytury górnicze ,takie są nasze związki, bronią tylko bogatych.
S
SLONZOK
JEŚLI KOGOŚ KŁUJE W OCZY SUMA EMERYTURY GÓRNICZEJ ZAPRASZAM WSZYSTKICH MĄDRYCH CO PISZĄ ŻE IM SIĘ NIE PODOBA A SZCZEGÓLNIE NASZ POMYLONY RZĄD ....DO ZJECHANIA NA DOŁ I POPRACOWANIA NIE CHODZENIA PO PRZEKOPACH SYPANYCH PYŁEM KAMIENNYM ŻEBY TE BARANY MIAŁY BIAŁO NA DOLE ALE PRZEPRACUJ BARANIE JEDYN Z DRUGIM PARE DNI A POTYM GODEJ I PISZ CIULSTWA
I
I CO
Z TYMI PRETENSJAMI TO DO KAMYSZA I MPiPS, takie prawo ustalają ci co nie mają koncepcji,a młodzi uciekają za granicę natomiast ci od pracy i polityki społecznej się cieszą że tylko tyle ich wyjechało, co by zrobili gdyby tak cały naród wyjechał?! Minister Kamysz powinien za te słowa się podać do dymisji, umowy śmieciowe i wiele innych.Żyją na nas zkoszt, i szczują jednych na drugich.
W
WIERTACZ
A NFZ SOBIE PREMIE TEGO NIE WIDZI NIKT, ZAPRASZAM TYCH PAWIANÓW NA DÓŁ DO 34-ECH STOPNI DO HOLMANY ZOBACZYMY, ILU ZOOSSTANIEEE
G
GOSC
A ILU MŁODYCH JEST CHETNYCH DO PRACY ??? PRZYJEŁO SIE 30 OSÓB A Z TEGO ZOSTAŁO 7 RESZTA SIE ZWOLNIŁA BO NIE BEDZIE NARAZAC ZYCIA .. TAM PUKNIE STUKNIE A ON CHCE NA WYJAZD I DOWIDZENIA ZAPRASZMY CHETNYCH..
G
GOSC
PRAWDE PISZE JAS .. I NIKT NIE DOPŁACA DO EMERYTUR I NIE MACIE RACJI .. A CZUMU NIE CZEPIACIE SIE MUNDURÓWKI MARYNARZ NA SWIEZYM POWIETRZU IDZIE PO 15 LATACH NA EMERYTURE I ZOBACZCIE JAKIE ONI MAJA ENMERYTURY I CO DO TEGO NIE PŁACA SKŁADEK/ SPRAWDZIE A POTEM PISZCIE
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie