Nowy sprzęt w parku militarnym w Dąbrowie Górniczej. Teraz widać go w pełnej okazałości

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc
Przy Muzeum Miejskim Sztygarka w Dąbrowie Górniczej można odwiedzić Park Militarno-Historyczny “Reduta”. To duża atrakcja dla starszych, młodszych, miłośników techniki wojskowej i nie tylko. Zbiory i ekspozycja stale się powiększają. 12 stycznia pojawiła się w pełnej okazałości kolejna nowość.

Nowy sprzęt w parku militarnym w Dąbrowie Górniczej

W środę miała bowiem miejsce akcja podnoszenia radaru kontroli lotniska systemu RSP 7T na przyczepie 2PN2. - Ten sprzęt wypożyczony został z Muzeum Lotnictwa Polskiego W Krakowie, w ramach naszej współpracy. Przyjechał do nas wcześniej, a dziś, przy wydatnej pomocy dąbrowskich strażaków, rozłożyliśmy go – mówi Sebastian Kosakowski z działu przyrody i techniki dąbrowskiego muzeum.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Dzięki współpracy z krakowskim muzeum udało się pozyskać czasowo sześć ciekawych obiektów. To, oprócz radaru, między innymi rakieta ziemia-powietrze S-75 Dźwina, oraz dwa stary 660 i ził 151 do transportu rakiet Newa.

- Wiosną planujemy dla wszystkich kolejną niespodziankę. Część sprzętu będzie się poruszać, będzie działać, ale na szczegóły trzeba będzie jeszcze trochę poczekać – deklaruje Sebastian Kosakowski.

Park “Reduta” to park techniki militarnej, w którym zgromadzono wiele unikatowych i ciekawych zabytków związanych z wojskowością. Powstał w 2013 roku. Przez wiele lat atrakcją był wyremontowany przez muzeum, w pełni sprawny czołg średni T 34/85 “Ordon”. W parku można także zobaczyć inne ciekawe eksponaty m.in.: czołg pływający PT 76, czołg T 55, transporter SKOT.Przy muzeum działa grupa wolontariuszy, która aktywnie wspiera działania i prace przy zabytkach militarnych.

Nie przeocz

Jednym z najcenniejszych oraz najokazalszych zabytków w parku jest czołg T-55 . Transport tego eksponatu to było nie lada wyzwanie logistyczne i techniczne. Dzięki zaangażowaniu wielu osób wszystko odbyło się zgodnie z planem i bezpiecznie. 

Do czołgu dołączyły następnie dwa działa ZIS-2 i ZIS-3, także z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Kolejnymi nabytkami Muzeum Miejskiego „Sztygarka” były trzy bunkry niemieckie z linii obronnej B2-Stellung, która miała za zadanie bronić Zagłębia Dąbrowskiego od wschodu przed Armią Czerwoną. Zostały one uratowane od zniszczenia i przetransportowane do muzeum dzięki pomocy firmy Metrans. W Dąbrowie Górniczej zobaczymy także m.in. moździerz 120 mm wz. 43 (pułkowy), haubicę 122 mm oraz samolot myśliwski MiG-21.

Musisz to wiedzieć

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie