Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy wieżowiec przy Spodku w Katowicach jak Al Hilal Bank Tower w Abu Dabi

Dorota Niećko, Justyna Przybytek
Przy Spodku w Katowicach na razie jest ogromna dziura po zburzonym biurowcu DOKP
Przy Spodku w Katowicach na razie jest ogromna dziura po zburzonym biurowcu DOKP Dorota Niećko
Widzieliśmy projekt wieżowców przy Spodku. Jeden będzie miał 117 metrów, drugi 55. Wieża ma trzy bryły w pionie. Alfabet Doroty Niećko i Justyny Przybytek

Potwierdza się to, co pisaliśmy przed kilkoma miesiącami. Widzieliśmy już zwizualizowane projekty biurowca, który ma stanąć w Katowicach obok Spodka, w miejscu wyburzonego DOKP. Jest trzybryłowy, bez żadnych obłości, elegancki w formie, choć nie zwyczajny i klasyczny: środkowa bryła jest lekko wysunięta w stosunku do dolnej; wygląda jak klocki ustawione jeden na drugim lub... Al Hilal Bank Tower w Abu Dabi, jeden z najczęściej chwalonych w ostatnich latach projektów w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

A jak aleje: Roździeńskiego i Korfantego. Działka, na której stanie nowy biurowiec, leży u zbiegu dwóch najważniejszych dróg w Katowicach. Mówi się, że to obecnie... najdroższa dziura w ziemi w mieście.

B jak budynek. Dokładniej: budynki, bo mają powstać dwa, jeden niższy, drugi wyższy. Pierwszy ma mieć 13 kondygnacji i prawie 55 m (jeśli dodamy instalacje techniczne na dachu, to ponad 66 m), zaś drugi, wyższy, niemal 117 m (z instalacjami ponad 133 m). Obie wieże składają się z segmentów, w wyższej są trzy bryły, najwyższa i najniższa są w jednej osi, zaś środkowa nieco przesunięta względem pozostałych, dzięki czemu jedna z kondygnacji może być wyposażona w taras. W budynku niższym bryły są dwie, wyższa wysunięta względem niższej. Fasada obu ma być aluminiowo-szklana. Wieża A będzie miała podstawę o wymiarach około 61 na 28 m, a wieża B około 68 na 26 m. Kolory? Prawdopodobnie odcienie szarości. Segment na dole: najciemniejszy, środkowy jaśniejszy, najwyższy jasny.

C jak czas budowy - nieznany. Wiadomo, że inwestycja powstanie w kilku etapach.

D jak DOKP. Nowy biurowiec stanie w miejscu Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. To strzelisty, wysoki na 72 metry budynek (18 kondygnacji) z lat 70., który stanowił kontrast dla przysadzistego Spodka. DOKP była tzw. dominantą przestrzeni.

E jak etapowanie. Wiadomo, że oba budynki nie powstaną od razu. Inwestycja będzie powstawała etapami. W pierwszej kolejności rzecz jasna powstanie ten niższy, który ma być bliżej Spodka.

F jak fasada. Wedle dokumentacji projektowej, ma to być fasada segmentowa. „To gotowe do montażu segmenty (o szerokości 135 cm i wysokości 367 cm) w całości sfabrykowane w warunkach warsztatowych i wieszane na elewacji na zamontowanych wcześniej konsolach” - czytamy w dokumentacji. Segmenty mają być przywożone na budowę już oszklone.

G jak architekt Jerzy Gottfried. To on zaprojektował biurowiec DOKP, który został wyburzony w 2015.

H jak Hines Polska. Pierwszy „zamach” na stary DOKP był w roku 2008. Wówczas to PKP zakończyły negocjacje w sprawie powołania spółki celowej do zagospodarowania terenu przy Roździeńskiego 1. Pokazano nawet wizualizacje inwestycji pod nazwą Rondo Towers (więcej pod literą J jak Jahn).

I jak inwestycja. Historia planów przebudowy DOKP ma kilka lat. Ostatnie spółki kolejarskie wyprowadziły się stąd w 2011. W 2013 wieżowiec został sprzedany w drugim przetargu za 29 mln zł. Spekulacje, czy właściciel będzie biurowiec przebudowywał, czy go wyburzy, trwały kilka miesięcy. W marcu 2014 sprawa była już przesądzona, bo firma otrzymała pozwolenie na rozbiórkę. Prace jednak miały poczekać aż do zakończenia Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn, które we wrześniu 2014 były rozgrywane w Spodku. Ostatecznie rozpoczęły się na przełomie 2014 i 2015.
J jak Helmut Jahn, architekt. To wedle jego projektu w miejscu DOKP miały stanąć Rondo Towers, dwa wieżowce wybudowane przez PKP i Hines Polska. Jahn to projektant m.in. Sony Center w Berlinie czy One Liberty Place w Filadelfii. Ale plany trafiły do szuflady.

K jak .KTW. Tak mają się nazywać nowe biurowce. Nazwę oficjalnie przedstawiono pod koniec marca 2016. Znakiem graficznym. .KTW będzie logo nawiązujące do brył wysokościowców z perspektywy ulicy Chorzowskiej. Stworzyła je Joanna Sowula, współpracująca z zespołem pracowni Medusa Group.

L jak lokalizacja. Działka na Rogu Roździeńskiego i Korfantego to najbardziej prestiżowa lokalizacja w mieście.

Ł jak Przemo Łukasik, autor projektu. Architekt mieszka w Bytomiu. W Katowicach zaprojektował m.in. wnętrza nowego dworca PKP i Tiramisu, czyli Silesia Business Park na Dębie dla firmy Skanska. Wymyślił także dla firmy Skanska czarne walce, biurowce, jakie mogą stanąć przy Roździeńskiego, obok Agaty, ale na razie nie wiadomo, kiedy inwestycja może się zacząć.

M jak Medusa Group, czyli pracownia Przemo Łukasika.

N jak nowe biura. Powierzchnia najmu w obu budynkach .KTW wyniesie 56 tys. 780 mkw. (w A - 18 tys. 585 mkw., B - 38 tys. 195 mkw.).

O jak ulica Olimpijska. Z tej strony będzie wjazd na podziemny parking biurowców. Będzie jeszcze przed kładką między NOSPR a MCK.

P jak parkingi. Oba biurowce będą miały wspólny podziemny trzykondygnacyjny garaż z 453 miejscami . Na jednym z poziomów (pod bud. A) projektanci dopuszczają możliwość lokalizacji myjni samochodowej. Płyta nad garażem ma mieć formę otwartego dziedzińca, przestrzeń ta ma być połączona z placem przed Spodkiem i MCK.

R jak rozpoczęcie budowy. Data nie jest znana.

S jak sąsiedzi. .KTW będzie graniczył ze strefą kultury, z nagradzanymi budynkami MCK, NOSPR i Muzeum Śląskiego. Obok jest Spodek, a po drugiej stronie alei stoi najwyższy dotąd budynek Katowice - Altus.

T jak TDJ, czyli spółka, która biurowiec planuje wybudować. Firma jest młoda, powstała w 2011, obecnie buduje osiedle Franciszkańskie na południu Katowic, zaś .KTW ma być jej sztandarową inwestycją i wizytówką.

U sytuowanie budynków. Będą stały równolegle do alei Roździeńskiego, wyższy bliżej ulicy, niższy bliżej Spodka. Między nimi ma być pusta przestrzeń i widok na NOSPR.

W jak wizualizacje. Chociaż o inwestycji wiadomo od niemal roku, zaś plany, wizualizacje, a nawet makieta są już gotowe, inwestor nie pokazał ich jeszcze publicznie, planuje to zrobić podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w maju.

Z jak zwieńczenie budynków. Dach obu ma być płaski, ale z ażurową elewacją, otoczony attyką w części zajmującej przez instalacje techniczne. Attykę będą stanowić ekrany z paneli perforowanych, wycofanych względem lica budynku.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Co za tragedia! Wybuch gazu zniszczył blok w Jaworznie. Czy to samobójstwo?
*Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera