MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy zawód z przyszłością: organizator gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie

Zbigniew Biskupski AIP
Dariusz Bloch
Technik-organizator gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie to zawód z przyszłością, co wiąże się z obowiązkami jakie w tym zakresie nakłada na firmy prawo. Od lat funkcjonuje on już w europejskich krajach bardziej od Polski zaawansowanych w kwestiach ekologicznych. A to oznacza, że w edukacji i sterowaniu karierami tej grupy osób można wykorzystać zagraniczne doświadczenia.

W Polsce międzynarodowe konsorcjum realizuje projekt - Transfer dobrych praktyk oraz rozwój kompetencji zawodowych pracowników w obszarze gospodarki odpadami wspomagany narzędziami informatycznymi (ang. Transfer of good practices and development of professional competences of employees in waste management area supported by IT tools) tj. GreenCompIT.

Informacje o projekcie są dostępne na stronie  http://greencompit.eu/pl/

We wtorek 4 lipca na specjalnej konferencji podsumowano efekty przeszło 3-letniej współpracy partnerów, której celem jest stworzenie standardów nowego zawodu Technik-organizator gospodarki odpadami, jak również specjalistycznej platformy szkoleniowej Moodle oraz skorelowane z platformą narzędzie informatyczne ICT Tool.

Projekt promuje perspektywy rozwoju w zakresie zielonej gospodarki, nowych miejsc pracy oraz specjalizacji w zakresie zarządzania odpadami w instytucjach prywatnych i państwowych.

Projekt wychodzi naprzeciw potrzebie upowszechniania transferu europejskich dobrych praktyk w dziedzinie zarządzania gospodarką odpadami oraz zasad samokształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych nowej specjalizacji za pomocą internetowej platformy szkoleniowej ICT Tool oraz Moodle.

W konferencji podsumowującej działania Partnerów uczestniczyło siedmiu partnerów konsorcjum z czterech krajów w tym Polski tj. Lider Projektu - Fundacja Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości, Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy, eDialog Sp. z o. o. oraz Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza; Szwecji: Gastrike Atervinnare; Niemiec: Forschungsinstitut Betriebliche Bildung oraz Portugalii: Instituto de Soldadura e Qualidade. W konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki, organizacji pozarządowych i gospodarczych oraz przedsiębiorcy. 

Celem projektu jest transfer europejskich dobrych praktyk, rozwój i poprawa, jakości szkoleń i kwalifikacji zawodnych pracowników w nowym zawodzie Technik-organizator gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie z wykorzystaniem opracowanych modułów szkoleniowych opartych na standardach kompetencji zawodowych, efektach uczenia się i systemie ECVET oraz wspomaganych narzędziami informatycznymi do zarządzania kompetencjami.

Problematyka szkoleniowa projektu nawiązuje do rozwoju idei „zielonej gospodarki”, co stanowi odpowiedź na globalne problemy degradacji środowiska naturalnego przez ekspansywną, gospodarczą działalność człowieka. W UE gospodarka odpadami jest szybko rozwijającym się rynkiem, generującym nowe miejsca pracy wymagające nowej wiedzy, umiejętności i kompetencji, co będzie przedmiotem prowadzonych w projekcie badań prac projektowych i wdrożeniowych.

Czytaj też:
Wszyscy stracimy na zakazie handlu w niedziel. Kto, jak, ile?

W ramach Projektu zostały opracowane rezultaty/produkty projektu, tj. Metodyka opracowanie i opis  standardu kompetencji zawodowych dla nowego zawodu „Technik-organizator gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie”; Bank modułów szkoleniowych blended learning z uwzględnieniem wymagań ECVET dla zawodu „Technik-organizator gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie”; Bank testów sprawdzających poziom nabytych kompetencji zawodowych w zawodzie „Technik-organizator gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie”; Narzędzie ICT do identyfikacji luk kompetencyjnych,  doboru modułów szkoleniowych oraz monitorowania przyrostu kompetencji i walidacji proces certyfikacji personelu; Nowa struktura organizacyjna -  Europejska Sieć Rozwoju Kompetencji Zawodowych w Obszarze Gospodarki Odpadami; Publikacja książkowa  i filmu prezentujący dobre praktyki i rezultaty projektu.

OBEJRZYJ WIDEO:
Budżet prawie bez deficytu, ale jak sobie poradzi z niższym wiekiem emerytalnym

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy zawód z przyszłością: organizator gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni