Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NP Expo: Dąbrowa Górnicza dobrym miejsce dla inwestycji WIDEO Jaka jest przyszłość branży automotive? WIDEO + ZDJĘCIA

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
NP Expo: Dąbrowa Górnicza przyszłością branży automotive?
NP Expo: Dąbrowa Górnicza przyszłością branży automotive? DZ
W czasie targów Nowy Przemysł Expo, które odbywały się od 26 do 28 września w Katowicach, odbył się panel dyskusyjny dotyczący przyszłości branży automotive w Polsce. Podczas jednej z rozmów Dąbrowa Górnicza posłużyła za przykład miejsca, które stwarza doskonałe warunki dla inwestorów z tej branży. Eksperci biorący udział w dyskusji byli zgodni - pojazdy elektryczne to przyszłość, która jest coraz bliżej nas.

Dąbrowa Górnicza dobrym miejsce dla inwestycji. Jaka jest przyszłość branży automotive?

- Przede wszystkim stworzyliśmy u siebie odpowiednie warunki, żeby pozyskać inwestorów, którzy inwestują w automotive - mówi Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej. - U nas te warunki gwarantuje Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, specjalnie przygotowany teren, który daje nam również możliwość kooperacji i współpracy. Stworzyliśmy inwestorom takie warunki, w których nie muszą dłużej poszukiwać dla siebie miejsca, wyciągamy do nich rękę i mówimy: "Chodźcie do nas, tutaj są możliwości rozwoju" - tłumaczy prezydent.

KSSE zajmuje w Dąbrowie Górniczej ponad 260 ha powierzchni, znajduje się w niej blisko 60 firm, zatrudniających niespełna 19 tys. osób. Oznacza to, że wprost do kasy miasta co roku z KSSE wpływa duży zastrzyk finansowy w postaci podatków odprowadzanych przez inwestorów. Strefa tworzy także wiele miejsc pracy, dzięki którym zmniejsza się stopa bezrobocia i zapewnia miastu dalszy ekonomiczny rozwój.

TOP 9 Najciekawsze wynalazki na Nowy Przemysł Expo. Przeglądaj w galerii:

TOP 9 Najciekawsze wynalazki na Nowy Przemysł Expo w Katowic...

- Rozwój gospodarczy miasta oznacza także dobre warunki dla innych dziedzin, takich jak kultura, sport i rekreacja - tłumaczy prezydent.

Strefa ekonomiczna w Dąbrowie Górniczej wciąż się rozwija. Aktualnie powstają dwa nowe miejsca pod inwestycje: Tucznawa i Kazdębie. To drugie podzielone zostanie na działki nie większe niż 1 ha. Takie działanie ma wesprzeć przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorców, jak i tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie. - Będzie to dobre miejsce do rozwoju tzw. startupów - wyjaśnia Zbigniew Podraza.

Zobacz zdjęcia z panelu:

Polska Strefa Inwestycji

Zgodnie z prawem od 1 września tego roku teren całej Polski jest objęty zasadami dotyczącymi stref ekonomicznych. Oznacza to, że specjalne ulgi podatkowe i inne przywileje, które dotychczas dotyczyły jedynie przedsiębiorców inwestujących w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, zaczęły obowiązywać wszędzie. Cieszy to nie tylko przedstawicieli biznesu, ale również zarządy SSE.

- Zmiany, które nastąpiły, są rewolucyjne - stwierdził podczas jednej z dyskusji Janusz Michałek, prezes KSSE. - Znikają granice tego, gdzie firmy mogą inwestować. Największa bariera przestaje istnieć. Jeśli inwestor spełni warunki jakościowe i ilościowe, może zacząć działać. Teraz musimy zabrać się do pracy ze zdwojoną siłą, żeby przekonać firmy, że to właśnie u nas warto ulokować swój biznes - uważa prezes.

Rynek pracownika - "Pracownik+ Mieszkanie+"

- Rynek pracownika jest tu i teraz - uważa Karolina Szyndler, business menager w Hays Polska. - To, że pracownicy chcą dojeżdżać do firm ulokowanych w KSSE świadczy jedynie o statusie i warunkach pracy w tym miejscu. Przedsiębiorcy dają tutaj możliwości rozwoju i udziały w ciekawych projektach - mówiła menadżer.

Przedstawiciele przedsiębiorstw podczas NP Expo zgodnie twierdzili, że w dzisiejszych czasach nie zależy im już jedynie na tworzeniu miejsc pracy. Najbardziej w cenie są dzisiaj stanowiska zaawansowane technologicznie i wyspecjalizowane w danej dziedzinie. Żeby zdobyć personel, który może te miejsca zajmować, muszą one być dobrze płatne.

Jednocześnie wielokrotnie podkreślono, że nie są to tylko miejsca pracy dla osób z wyższym wykształceniem. Na forum podniesiono kwestię kształcenia branżowego i szkolenia wykwalifikowanych pracowników na poziomie zawodowym.

- Ważna jest współpraca przedsiębiorców ze szkołami i uczelniami wyższymi - twierdził Zdzisław Dacko-Pikiewicz, rektor Akademii WSB. Tym samym pochwalił wiele projektów, które są realizowane przez KSSE, takich jak klasy dualne i inne formy współpracy w szkoleniu zawodowym przyszłych absolwentów szkół.

"Pracownik+ Mieszkanie+" to autorski program KSSE skierowany dla pracowników z Europy Wschodniej, którzy posiadają Kartę Polaka. Strefa ma zagwarantować w przyszłości pracownikom nie tylko etaty, ale również mieszkania, żeby ci na stałe osiedlali się i wiązali ze swoim miejscem pracy. To rozwiązanie ma zapewnić stałych pracowników firmom znajdującym się w strefie. - Chcemy w ten sposób przyciągnąć do siebie pracowników, którzy za trzy miesiące czy pół roku nie uciekną od nas dalej na Zachód - tłumaczył podczas Expo Janusz Michałek.

KSSE nie wyklucza możliwości, że w przyszłości na Śląsk sprowadzani będą również pracownicy z innych, uboższych części Polski. - Demografii nie da się oszukać. Istnieją dwa rozwiązania: migracja lub automatyzacja produkcji - dodaje prezes KSSE.

W Polsce pracuje ponad milion migrantów z Ukrainy, a rąk do pracy nadal brakuje.

Elektryczność przyszłością branży automotive i zagrożeniem dla mniejszych przedsiębiorców

Wszyscy uczestnicy dyskusji podczas NP Expo byli zgodni, że przyszłością branży automotive są pojazdy elektryczne. A ta przyszłość nie jest wcale odległa. Stąd obawy, że polskie firmy mogą nie być gotowe na tak gwałtowną zmianę rynku.

- Elektromobilność jest poważnym wyzwaniem dla całej naszej branży. Mali dostawcy elementów do silników spalinowych mogą zupełnie zniknąć z rynku, wszystko zależy od tego jak przygotujemy się na tę rewolucję - mówi Sławomir Czarnecki, quaity menager w Opel Poland Sp. z o.o.

KSSE zamierza być jednak gotowe na nowe wyzwania. Strefa uruchomiła program wsparcia działalności w sferze przemysłu 4.0, a teraz zamierza bardzo płynnie przejść w nową erę technologii.

Za to problemów z przystosowaniem się do rynkowych nowości nie powinien mieć Opel. Przedstawiciele firmy zapewniają, że elektryczne samochody będą produkowane również na Śląsku.

- Silniki elektryczne to nie tylko zagrożenie, ale również szansa dla polskiego rynku automotive - zauważa Sławomir Czarnecki, - Wcześniej mówiło się tylko i wyłącznie o konkretnych modelach z silnikami elektrycznymi, dziś przewidujemy produkcję wszystkich modeli w dwóch wariantach: spalinowym i elektrycznym. To strategia na przyszłość, która pozwoli nam być w pełnej gotowości na zmieniające się uwarunkowania giełdowe - zapowiada menadżer.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Tragiczny karambol na S1 w Jaworznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo