NP Expo: Dąbrowa Górnicza dobrym miejsce dla inwestycji WIDEO Jaka jest przyszłość branży automotive? WIDEO + ZDJĘCIA

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
NP Expo: Dąbrowa Górnicza przyszłością branży automotive?
NP Expo: Dąbrowa Górnicza przyszłością branży automotive? DZ
Udostępnij:
W czasie targów Nowy Przemysł Expo, które odbywały się od 26 do 28 września w Katowicach, odbył się panel dyskusyjny dotyczący przyszłości branży automotive w Polsce. Podczas jednej z rozmów Dąbrowa Górnicza posłużyła za przykład miejsca, które stwarza doskonałe warunki dla inwestorów z tej branży. Eksperci biorący udział w dyskusji byli zgodni - pojazdy elektryczne to przyszłość, która jest coraz bliżej nas.

Dąbrowa Górnicza dobrym miejsce dla inwestycji. Jaka jest przyszłość branży automotive?

- Przede wszystkim stworzyliśmy u siebie odpowiednie warunki, żeby pozyskać inwestorów, którzy inwestują w automotive - mówi Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej. - U nas te warunki gwarantuje Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, specjalnie przygotowany teren, który daje nam również możliwość kooperacji i współpracy. Stworzyliśmy inwestorom takie warunki, w których nie muszą dłużej poszukiwać dla siebie miejsca, wyciągamy do nich rękę i mówimy: "Chodźcie do nas, tutaj są możliwości rozwoju" - tłumaczy prezydent.

KSSE zajmuje w Dąbrowie Górniczej ponad 260 ha powierzchni, znajduje się w niej blisko 60 firm, zatrudniających niespełna 19 tys. osób. Oznacza to, że wprost do kasy miasta co roku z KSSE wpływa duży zastrzyk finansowy w postaci podatków odprowadzanych przez inwestorów. Strefa tworzy także wiele miejsc pracy, dzięki którym zmniejsza się stopa bezrobocia i zapewnia miastu dalszy ekonomiczny rozwój.

TOP 9 Najciekawsze wynalazki na Nowy Przemysł Expo. Przeglądaj w galerii:

TOP 9 Najciekawsze wynalazki na Nowy Przemysł Expo w Katowic...

- Rozwój gospodarczy miasta oznacza także dobre warunki dla innych dziedzin, takich jak kultura, sport i rekreacja - tłumaczy prezydent.

Strefa ekonomiczna w Dąbrowie Górniczej wciąż się rozwija. Aktualnie powstają dwa nowe miejsca pod inwestycje: Tucznawa i Kazdębie. To drugie podzielone zostanie na działki nie większe niż 1 ha. Takie działanie ma wesprzeć przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorców, jak i tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie. - Będzie to dobre miejsce do rozwoju tzw. startupów - wyjaśnia Zbigniew Podraza.

Zobacz zdjęcia z panelu:

Polska Strefa Inwestycji

Zgodnie z prawem od 1 września tego roku teren całej Polski jest objęty zasadami dotyczącymi stref ekonomicznych. Oznacza to, że specjalne ulgi podatkowe i inne przywileje, które dotychczas dotyczyły jedynie przedsiębiorców inwestujących w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, zaczęły obowiązywać wszędzie. Cieszy to nie tylko przedstawicieli biznesu, ale również zarządy SSE.

- Zmiany, które nastąpiły, są rewolucyjne - stwierdził podczas jednej z dyskusji Janusz Michałek, prezes KSSE. - Znikają granice tego, gdzie firmy mogą inwestować. Największa bariera przestaje istnieć. Jeśli inwestor spełni warunki jakościowe i ilościowe, może zacząć działać. Teraz musimy zabrać się do pracy ze zdwojoną siłą, żeby przekonać firmy, że to właśnie u nas warto ulokować swój biznes - uważa prezes.

Rynek pracownika - "Pracownik+ Mieszkanie+"

- Rynek pracownika jest tu i teraz - uważa Karolina Szyndler, business menager w Hays Polska. - To, że pracownicy chcą dojeżdżać do firm ulokowanych w KSSE świadczy jedynie o statusie i warunkach pracy w tym miejscu. Przedsiębiorcy dają tutaj możliwości rozwoju i udziały w ciekawych projektach - mówiła menadżer.

Przedstawiciele przedsiębiorstw podczas NP Expo zgodnie twierdzili, że w dzisiejszych czasach nie zależy im już jedynie na tworzeniu miejsc pracy. Najbardziej w cenie są dzisiaj stanowiska zaawansowane technologicznie i wyspecjalizowane w danej dziedzinie. Żeby zdobyć personel, który może te miejsca zajmować, muszą one być dobrze płatne.

Jednocześnie wielokrotnie podkreślono, że nie są to tylko miejsca pracy dla osób z wyższym wykształceniem. Na forum podniesiono kwestię kształcenia branżowego i szkolenia wykwalifikowanych pracowników na poziomie zawodowym.

- Ważna jest współpraca przedsiębiorców ze szkołami i uczelniami wyższymi - twierdził Zdzisław Dacko-Pikiewicz, rektor Akademii WSB. Tym samym pochwalił wiele projektów, które są realizowane przez KSSE, takich jak klasy dualne i inne formy współpracy w szkoleniu zawodowym przyszłych absolwentów szkół.

"Pracownik+ Mieszkanie+" to autorski program KSSE skierowany dla pracowników z Europy Wschodniej, którzy posiadają Kartę Polaka. Strefa ma zagwarantować w przyszłości pracownikom nie tylko etaty, ale również mieszkania, żeby ci na stałe osiedlali się i wiązali ze swoim miejscem pracy. To rozwiązanie ma zapewnić stałych pracowników firmom znajdującym się w strefie. - Chcemy w ten sposób przyciągnąć do siebie pracowników, którzy za trzy miesiące czy pół roku nie uciekną od nas dalej na Zachód - tłumaczył podczas Expo Janusz Michałek.

KSSE nie wyklucza możliwości, że w przyszłości na Śląsk sprowadzani będą również pracownicy z innych, uboższych części Polski. - Demografii nie da się oszukać. Istnieją dwa rozwiązania: migracja lub automatyzacja produkcji - dodaje prezes KSSE.

W Polsce pracuje ponad milion migrantów z Ukrainy, a rąk do pracy nadal brakuje.

Elektryczność przyszłością branży automotive i zagrożeniem dla mniejszych przedsiębiorców

Wszyscy uczestnicy dyskusji podczas NP Expo byli zgodni, że przyszłością branży automotive są pojazdy elektryczne. A ta przyszłość nie jest wcale odległa. Stąd obawy, że polskie firmy mogą nie być gotowe na tak gwałtowną zmianę rynku.

- Elektromobilność jest poważnym wyzwaniem dla całej naszej branży. Mali dostawcy elementów do silników spalinowych mogą zupełnie zniknąć z rynku, wszystko zależy od tego jak przygotujemy się na tę rewolucję - mówi Sławomir Czarnecki, quaity menager w Opel Poland Sp. z o.o.

KSSE zamierza być jednak gotowe na nowe wyzwania. Strefa uruchomiła program wsparcia działalności w sferze przemysłu 4.0, a teraz zamierza bardzo płynnie przejść w nową erę technologii.

Za to problemów z przystosowaniem się do rynkowych nowości nie powinien mieć Opel. Przedstawiciele firmy zapewniają, że elektryczne samochody będą produkowane również na Śląsku.

- Silniki elektryczne to nie tylko zagrożenie, ale również szansa dla polskiego rynku automotive - zauważa Sławomir Czarnecki, - Wcześniej mówiło się tylko i wyłącznie o konkretnych modelach z silnikami elektrycznymi, dziś przewidujemy produkcję wszystkich modeli w dwóch wariantach: spalinowym i elektrycznym. To strategia na przyszłość, która pozwoli nam być w pełnej gotowości na zmieniające się uwarunkowania giełdowe - zapowiada menadżer.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Tragiczny karambol na S1 w Jaworznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie