Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O muzyce w Ligocie i Panewnikach

mat. pras.
Na spotkaniu „Historia życia muzycznego w Ligocie i Panewnikach”
Na spotkaniu „Historia życia muzycznego w Ligocie i Panewnikach” materiały MDK Ligota
Ligota i Panewniki są jednymi z najbardziej umuzykalnionych dzielnic Katowic. Tę tezę starał się z powodzeniem udowodnić Grzegorz Płonka – muzyk i publicysta – w czasie spotkania pt: „Historia życia muzycznego w Ligocie i Panewnikach”, które odbyło się 18 kwietnia w MDK „Ligota”.

Na terenie Ligoty i Panewnik mieszkało, bądź mieszka wielu muzyków. Byli wśród nich Bolesław Szabelski, bracia Antoni i Karol Szafrankowie, Karol Stryja, ojciec Ansgary Malina, Napoleon Siess, Jerzy Salwarowski, Zygmunt Pinkawa, Joachim Rzychoń, Rafał Rękosiewicz, Marcel Trojan, Piotr Kupicha, Grzegorz Płonka, liczni muzycy Filharmonii Śląskiej, pracownicy katowickiej Akademii Muzycznej i muzykolodzy – Zofia i Klemens Bortelowie, Leon Markiewicz, Karol Musioł, Karol Bula, Urszula i Edward Krysta czy Aleksandra Stryja-Modliszewska. Działalność swą prowadziły chóry: Lutnia, Wanda oraz istniejący do dziś chór św. Grzegorza. W Ligocie działały prężnie kluby studenckie: Kwadraty, Straszny Dwór, w których próby miały zespoły: „Dżem”, „Kwadraty”, „Pick Up” czy Ireneusz Dudek. W klubach odbywały się niezliczone koncerty gwiazd polskiej sceny rockowo-bluesowej i jam session. Na Zadolu (wchodzącym w skład dzielnicy „Ligota-Panewniki”) mieszkają Adam Otręba i Krzysztof Głuch. W Amfiteatrze Park Zadole odbywają się różne imprezy na czele ze „Świętem Kwitnących Głogów” i „Letnią Rozrywką w Amfiteatrze Park Zadole”. Należy również dodać, że na Zadolu w latach 1909-1913 organizowano słynne Zjazdy Śląskich Kół Śpiewaczych.

W dzisiejszych czasach działalność muzyczna kwitnie w dalszym ciągu za sprawą między innymi zespołu Ligocianie, Koła Miłośników Śląskiej Pieśni z MDK „Ligota” czy zespołu „Mali Ligocianie” ze Szkoły Podstawowej nr 34. Wszystkie trzy zespoły kultywują śląską tradycję śpiewaczą. W ich repertuarze znajdują się pieśni ludowe ze zbiorów prof. Adolfa Dygacza, który zebrał od informatorów z Ligoty i Panewnik ponad 100 pieśni.

Spotkanie „Historia życia muzycznego w Ligocie i Panewnikach” obrazowane było ciekawym pokazem multimedialnym. Na zakończenie Grzegorz Płonka nauczył publiczność (wśród której była pani Janina Dygacz) trzech pieśni ze zbiorów prof. Dygacza zebranych w Ligocie, wśród których był nieoficjalny hymn Ligoty – pieśń „Ciecze woda bez Ligota”.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Co za tragedia! Wybuch gazu zniszczył blok w Jaworznie. Czy to samobójstwo?
*Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będziei zachwycone
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!