Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O obowiązku szczepień na IV Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
O obowiązku szczepień na IV Kongresie Wyzwań Zdrowotnych
O obowiązku szczepień na IV Kongresie Wyzwań Zdrowotnych red.
Jednym z paneli dyskusyjnych na IV Kongresie Wyzwań Zdrowotnych było spotkanie dotyczące szczepień ochronnych. Czy jest to dobro indywidualne, czy publiczne? W jakich krajach szczepienia są obowiązkowe? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć prelegenci.

Dzisiaj, 7 marca, w ramach IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywają się liczne spotkania dotyczące służby zdrowia i nie tylko. Łącznie podczas dwóch dni trwania kongresu (odbędzie się on również jutro, 8 marca), odbędzie się około 60 sesji w pięciu głównych blokach zagadnień: polityka zdrowotna, finanse i zarządzanie, terapie, nowe technologie w medycynie oraz edukacja.

Jednym z paneli dyskusyjnych było spotkanie dotyczące szczepień ochronnych. Czy jest to dobro indywidualne, czy publiczne? W jakich krajach szczepienia są obowiązkowe? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć prelegenci:

  • Paweł Goryński - Zakład Monitorowania i Analiz Stanu Zdrowia Ludności, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny - zastępca kierownika,
  • Paweł Grzesiowski - adiunkt, Szkoła Zdrowia Publicznego, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, prezes zarządu, Fundacja Instytut Profilaktyki Zakażeń,
  • Zbigniew J. Król - Ministerstwo Zdrowia - podsekretarz stanu,
  • Ernest Kuchar kierownik, Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • Izabela Kucharska - Państwowa Inspekcja Sanitarna - Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego,
  • Tomasz J. Wąsik - Katedra i Zakład Mikrobiologii i Wirusologii Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach - kierownik.

Podczas spotkania poruszono temat obowiązkowych szczepień. Okazuje się bowiem, że nie tylko w Polsce są one obowiązkowe. Podobny system funkcjonuje np. w Czechach, gdzie obowiązują wymagania szczepień przed przyjęciem do przedszkola (6 szczepień do 3 roku życia), ale też we Francji, Słowenii czy Włoszech. Szczepienia dobrowolne funkcjonują natomiast m.in. w Niemczech i Belgii.

- Ponad połowa osób, które odmawia szczepień czy unika ich, to ludzie, którzy wierzą w informacje przekazywane przez grupy antyszczepionkowe - mówili prelegenci. Czy te ruchy mobilizują do bardziej skutecznej edukacji w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych? Zdaniem uczestników spotkania, jak najbardziej tak. Tym bardziej, jak podkreślali prelegenci, że ich niesprawdzone informacje i niewiedza mogą być niebezpieczne dla zbyt podatnych na manipulacje osób.

Przypomnijmy, że w walkę z antyszczepionkowcami włączył się niedawno Facebook i Youtube. Na ten pierwszej platformie zapowiedziano usunięcie z rekomendacji treści publikowanych przez te środowiska. Z kolei Youtube zdecydował, że antyszczepionkowcy nie zarobią na filmikach publikowanych w serwisie, a wszystko ze względu na to, że YT wyłączy wyświetlanie płatnych reklam na ich kanałach. Powód? Niebezpieczny wpływ publikowanych treści na użytkowników.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty