Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O Szlaku Magnatów Przemysłowych: Warto poznać zasłużone śląskie rody i ich nietuzinkowych przedstawicieli

Jadwiga Jenczelewska
W Nakle Śl. odbył się pokaz mody w strojach, które znamy ze starych portretów i z filmów historycznych
W Nakle Śl. odbył się pokaz mody w strojach, które znamy ze starych portretów i z filmów historycznych Jadwiga Jenczelewska
Takiego zainteresowania konwentyklem nie spodziewali się nawet organizatorzy. Przy nakielskim Centrum Kultury Śląskiej nie było gdzie zaparkować!

Liczyliśmy się z tym, że tydzień przed Bożym Narodzeniem ludzie mogą wybrać rodzinne zakupy, sprzątanie i wielkie przygotowania do świąt, a nie udział w Pierwszym Konwentyklu Szlaku Magnatów Przemysłowych - powiedział Stanisław Zając, dyrektor Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, otwierając w minioną sobotę niecodzienne spotkanie poświęcone historii naszej ziemi i przemysłowym rodom, które tu żyły.

Obawy okazały się niepotrzebne: wokół pałacu Donnersmarcków, który jest siedzibą nakielskiego CKŚ, zabrakło przestrzeni do parkowania samochodów, a dla publiczności trzeba było dostawiać krzesła, bo zabrakło miejsc siedzących!

- Rozmowy o tym, by stworzyć taki szlak, zaczęły się po wpisaniu Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach na listę światowego dziedzictwa UNESCO - powiedział dr Łukasz Zimnoch, pomysłodawca Szlaku Magnatów Przemysłowych i sobotniego Pierwszego Konwentyklu SMP. Przypomniał też, że realizację pomysłu zainicjował cykl artykułów w „Dzienniku Zachodnim”. Ten magnacki szlak to pomysł na połączenie w całość miejsc i historii związanych z magnatami, którzy odegrali kluczową rolę w uprzemysłowieniu Górnego Śląska.

Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, historyk związany z CKŚ w Nakle Śląskim, wyjaśnił koncepcję konwentyklu. - Śląscy magnaci przemysłowi to postaci fascynujące. Zaskakują stylami życia i wyznawanymi wartościami. Najlepiej widać to na przykładzie czterech dam związanych z czterema wielkimi rodami arystokratycznymi, które zajmowały na Śląsku dominującą pozycję: Henckel von Donnersmarckami, Tiele-Wincklerami, Schaffgotschami i Hochbergami von Pless. Owe cztery wielkie damy to: kurtyzana, skandalistka, dobra gospodyni i miłosierna samarytanka.

Właśnie historie tych dam i ich różne drogi życiowe - Blanki de Paivy (Donnersmarckowie), Daisy von Pless (Hochber-gowie von Pless), Matki Ewy (Tiele-Wincklerowie) i Joanny Gryzik von Schomberg-Godulli (Schaffgotschowie) były osią konwentyklu. Wykład o nich - w zabawnej formie swoistego sporu między dr. Arkadiuszem Kuzio-Podruckim i dr. Łukaszem Zimnochem - ewidentnie przypadł do gustu publiczności. Okazało się, że nie tylko sama historia, ale też atrakcyjny i niekonwencjonalny sposób opowiadania o niej, może być kluczem do fascynacji przeszłością - pełną barwnych, nietuzinkowych ludzi, niezwykłych epizodów i wydarzeń.

W tę konwencję wpisał się bez wątpienia pokaz mody i strojów z dawnych epok. Dlatego we wnętrzach pałacu w Nakle Śląskim piękne dwórki pozowały fotografom prawie przez dwie godziny. Partnerem tej części konwentyklu była Tarnogórska Grupa Fotograficzna. Natomiast po wykładzie stroje z epoki modelki zaprezentowały także publiczności, a potem odbył się jeszcze pokaz jak najbardziej współczesnej mody. Kolekcję - inspirowaną magnackimi stylami - zaprezentowała firma z Piekar Śląskich.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Prezenty pod choinkę DLA RODZICÓW, z których będą zadowoleni

Życzenia na Boże Narodzenie TRADYCYJNE, RELIGIJNE SMS IDEALNE NA ŚWIĘTA

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Znasz młodzieżowe słowa roku 2017? ROZWIĄŻ TEST WIEDZOWY

Magazyn informacyjny tyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!