Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O Sztuce Konserwacji na niezwykłej wystawie w Muzeum Historii Katowic

Justyna Przybytek - Pawlik
O konserwacji dzieł sztuki, kunszcie konseratorów i sztuce, jaką konserwacja dzieł w istocie jest, będzie okazja dowiedzieć się w trakcie wystawy "Sztuka Konserwacji", która 14 maja zostanie otwarta w Muzeum Historii Katowic

Sztuka Konserwacji jest sztuką, która pokonuje czas i jego skutki, ale też nieodpowiedzialne, zamierzone bądź nie ludzkie działania. Struktura technologiczna zabytków to materiały, które w miarę upływu czasu i zależnie od warunków, w jakich się znajdują lub gdzie były przechowywane, starzeją się i ulegają niszczeniu - czytamy we wstępie do wystawy, która 14 maja zostanie otwarta w Muzeum Historii Katowic. Jak dodają muzealnicy "żelaznymi zasadami obowiązującymi w sztuce konserwacji są: minimalna interwencja oraz odwracalność interwencji".

Jakie są efekty tej sztuki przekonamy się na ekspozycji w MHK. Na wystawie zobaczymy ciekawe i trudne w wykonaniu zabiegi konserwatorskie na przykładach różnych zabytków ze zbiorów muzeów, kościołów i prywatnych kolekcji.

- Pokazujemy wyjątkowe i unikatowe obiekty, takie jak: Biblia... w tłumaczeniu Jakuba Wujka z 1599 roku i Statut... Jana Łaskiego z 1506 roku ze zbiorów Oddziału Starych Druków Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Słowackiego w Tarnowie, The Book of Beauty wydaną w Londynie w 1896 roku z Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Biblia Sacra z 1726 roku i Atlas z 17 mapami księstw śląskich z 1802 roku z Muzeum w Chorzowie, Panorama dóbr Henryka Dietla z II połowy XIX wieku z Muzeum w Sosnowcu, czy drewniany świecznik wiszący w stylu eklektycznym z I połowy XIX wieku z Muzeum w Gliwicach - wyliczają muzealnicy.

Jak dodają na szczególną uwagę zasługują dzieła wyróżnione Nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku w kategorii „dokonania z zakresu konserwacji”. - Zespół zabytkowych obrazów z chorągwi cechowych XVIII/XIX wieku pochodzących z Muzeum w Raciborzu (2009), kolekcja malarstwa zachodnioeuropejskiego ze zbiorów Muzeum w Tarnowskich Górach (2011), obraz Portret króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II z około 1790 roku z kolekcji Muzeum w Gliwicach (2012), oleodruk z przedstawieniem Matki Boskiej Kodeńskiej z Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie (2014) oraz te, których konserwacja stała się tematem prac dyplomowych: Św. Wacław z Muzeum Śląska Cieszyńskiego (praca magisterska Jarosława Szpakowicza, 1983), czy Portret Emericha barona von Mattencloit z Muzeum Śląska Cieszyńskiego (praca magisterska Tomasza Trzosa, 1996) - wymieniają.

Wystawa ma na celu pokazanie pracy ludzi, którzy na co dzień walczą o przywrócenie pierwotnego wyglądu wyjątkowych dzieł o znaczeniu historycznym i artystycznym, oraz jej efektów. Będzie ją można oglądać do 31 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!