Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O życiu decydowały sekundy i trafne decyzje. Mistrzostwa uczelni wyższych w ratownictwie medycznym w Szczyrku ZDJĘCIA

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Mistrzostwa uczelni wyższych w ratownictwie medycznym w Szczyrku
Mistrzostwa uczelni wyższych w ratownictwie medycznym w Szczyrku Łukasz Klimaniec
W Szczyrku na terenie Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo przez dwa dni trwały X Mistrzostwa Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. Organizatorem był Wydział Nauk o Zdrowiu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, gdyż reprezentacja bielskiej uczelni wygrała poprzednie takie mistrzostwa.

W mistrzostwach wzięły udział 24 ekipy, reprezentacje uczelni z różnych stron kraju oraz dwie drużyny z zagranicy – angielska i norweska. Podczas mistrzostw w Szczyrku uczestnicy musieli zmierzyć się z siedmioma zadaniami.

Zobaczcie zdjęcia:

- Głównym celem mistrzostw jest sprawdzenie umiejętności praktycznych oraz wiedzy teoretycznej z zakresu postępowania w stanach zagrożenia zdrowia i życia - wyjaśnia Piotr Białoń, przewodniczący komitetu organizacyjnego X Mistrzostw Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym.

- Zwracamy uwagę na to, co jest przydatne później w pracy zawodowej studentów, a więc na umiejętność podjęcia czynności ratunkowych na podstawie aktualnych standardów postępowania – wtóruje mu Michał Ćwiertnia, sędzia główny zawodów.

Organizatorzy duży nacisk położyli na realistyczne odwzorowanie symulowanych sytuacji. Uczestnicy udzielali pomocy osobie z raną postrzałową jamy brzusznej, osobie z zawałem mięśnia sercowego u której w krótkim czasie wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. A pacjent z świeżym udarem mózgu, dziecko z zaburzeniami rytmu serca to kolejne scenariusze, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy mistrzostw.

W zależności od podjętych przez zawodników czynności stan pacjenta albo ulegał poprawie, albo gwałtownie pogarszał się – chodziło o uzmysłowienie uczestnikom konsekwencji, jakie wynikałby z ich postępowania.

- Studenci ratownictwa medycznego wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem pod względem praktycznym oraz teoretycznym. Schematy ich postępowania były zgodne z aktualnymi wytycznymi, co cieszy organizatorów. Umiejętności przyszłych ratowników medycznych będą przekładały się na właściwą opiekę nad pacjentami - uważa Piotr Białoń.

Ciekawostką był udział zagranicznych załóg. Jak podkreślają organizatorzy mistrzostw w Szczyrku, zarówno Anglicy, jak i Norwegowie mają mniejszy zakres uprawnień, niż ratownicy medyczni w Polsce. Niektóre czynności, jakie wykonują polscy ratownicy medyczni, w Anglii czy Norwegii może wykonać tylko lekarz.

Nie przegapcie

- Ratownicy medyczni w Polsce mają bardzo duże kompetencje, samodzielnie tzn. bez obecności lekarza mogą podawać 47 leków oraz wykonywać zabiegi ratujące życie jak chociażby defibrylacja, intubacja czy elektrostymulacja - podkreślają organizatorzy mistrzostw.

Pierwsze miejsce zdobył zespół reprezentujący Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.

Trzy zespoły, które reprezentowały bielską ATH, jako gospodarza zawodów, nie brały udziału w klasyfikacji końcowej. Ale biorąc pod uwagę ilość punktów, które zdobył zespół II roku ratownictwa medycznego ATH, zająłby pierwsze miejsce, co potwierdza ich dobre przygotowanie do zawodu ratownika medycznego.

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo