Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 160. rocznicy śmierci Józefa Lompy w gminie Woźniki

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Obchody 160. rocznicy śmierci Józefa Lompy w gminie Woźniki
Obchody 160. rocznicy śmierci Józefa Lompy w gminie Woźniki arc Gmina Woźniki
Mieszkańcy gminy Woźniki oddali cześć Józefowi Lompie, który w IV wieku w Lubszy, a później w Woźnikach, mieszkał i pracował przez ponad 40 lat – aż do swojej śmierci.

W środę 29 marca w Gminie Woźniki uczczono 160. rocznicę śmierci Józefa Lompy. Swoje uroczystości zorganizowały Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi im. Józefa Lompy w Woźnikach oraz Szkoła Podstawowa im. Józefa Lompy w Lubszy.

Kwiaty i znicze złożono jak zawsze przy pomniku Józefa Lompy na woźnickim rynku oraz przy jego grobie na cmentarzu w Woźnikach. Po raz pierwszy złożono wiązanki kwiatów w nowej lokalizacji pomnika w Lubszy, który pod koniec ubiegłego roku został przeniesiony do Ogrodu Botanicznego przy szkole w Lubszy.

W uroczystościach wzięli udział uczniowie wraz z nauczycielami ze szkół w Woźnikach i Lubsz, mieszkańcy, radni oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Woźnikach z burmistrzem Woźnik na czele.

- Swoją działalnością publicystyczną, edukacyjną i etnograficzną wywarł znaczący wpływ na historię Śląska. Warto jednak pamiętać, że jako nauczyciel i tłumacz służył swoją pracą zwykłym mieszkańcom tej ziemi. Rozwijał szkolnictwo, opisywał lokalną historię, ludowe opowieści oraz wspierał tych, którzy szukali u niego pomocy. Wdzięczni mieszkańcy całego regionu przez dziesięciolecia krzewili pamięć o swoim dobrodzieju. W Lubszy i Woźnikach utrwaliły ją liczne pomniki i tablice, a dwie szkoły podstawowe obrały Lompę na swojego patrona. Cieszę się, że społeczność naszej gminy, a zwłaszcza młodzież szkolna, dba o gróboraz miejsca pamięci tego wybitnego Ślązaka. W minionym roku w Lubszy, w ramach funduszu sołeckiego, przeniesiono pomnik Józefa Lompy. Jestem przekonany, że nowa lokalizacja tego monumentu ułatwi uczniom miejscowej szkoły utrwalanie pamięci o swoim Patronie poprzez cykliczne uroczystości i obchody - napisał burmistrz Woźnik, Michał Aloszko we wstępie do publikacji na temat tego zasłużonego mieszkańca gminy.

Kim był Józef Lompa?

Józef Piotr Lompa żył w latach 1797-1863. To górnośląski działacz, nauczyciel, publicysta, pionier oświaty ludowej oraz etnografii na Śląsku. Prekursor procesu polskiego odrodzenia narodowego na Górnym Śląsku oraz autor polskich podręczników szkolnych, ponadto współpracownik wielu ówczesnych pism, prozaik, poeta, tłumacz. Ponad 30 lat swego życia zawodowego związał z Lubszą, w której zamieszkał wraz z rodziną. Przyczynił się do utworzenia tutejszej szkoły podstawowej, gdzie pracował na posadzie nauczyciela, oprócz tego pełnił funkcje pisarza gminnego i organisty. W Lubszy rozpoczął swą działalność pisarską, społeczną oraz narodową.

Związany był z bytomskim wydawnictwem „Dziennik Górnośląski”, broniącym praw i języka ludności polskiej. W 1848 roku był inicjatorem założenia Towarzystwa Nauczycieli Polaków oraz Towarzystwa Pracujących dla Oświaty Ludu Górnośląskiego w Bytomiu, współzałożycielem Towarzystwa Nauczycieli Polaków w Bytomiu. Domagał się nauki języka polskiego oraz historii Polski w szkołach oraz był zaangażowany w ideę tworzenia polskich bibliotek na Śląsku. Zapoczątkował systematyczne gromadzenie śląskich pieśni i prozy ludowej. Przez cały okres pracy w szkole zaangażowany był w twórczość literacką. Dorobek pisarski Lompy jest bogaty i różnorodny – obejmuje wiersze i prozę, podręczniki szkolne, poradniki z zakresu oświaty rolniczej, dziełka religijne, prace historyczne i etnograficzne, artykuły publicystyczne.

Dorobek pisarski Józefa Lompy szacowany jest, w zależności od źródła, na 50 do około 100 utworów napisanych w języku polskim.

Wśród głównych nurtów jego twórczości wymienić można publicystyczny i popularnonaukowy, których zadaniem była edukacja ludności na Śląsku. Jest autorem przede wszystkim dzieł o charakterze historycznym i etnograficznym, poświęconych głównie historii Śląska i miast śląskich, a także podręczników do nauki szkolnej. Wyróżnić można także nurt beletrystyczny; Lompa chcąc zapobiec zniszczeniu wielu dawnych pieśni, dzieł sztuki Górnego Śląska, spisał w sywych książkach około 191 baśni i legend śląskich.

W publikacjach prasowych występował pod pseudonimem A. Mieczyński, pisał m.in. do „Tygodnika Cieszyńskiego”, „Tygodnika Polskiego” w latach 1845-46, „Dziennika Górnośląskiego” (1848-49), „Telegrafu Górnośląskiego”, „Szkoły Polskiej (1849-53), „Gwiazdki Cieszyńskiej”.

11 marca 1850 r. zwolniono go z posady nauczycielskiej, pozbawiając do prawa pobierania emerytury, zaś miesiąc później został zawieszony w czynnościach organisty. W 1858 r., w wieku 61 lat, przeprowadził się z rodziną do Woźnik. Podupadł na zdrowiu, zmarł w nędzy i ubóstwie 29 marca 1863 r. Został pochowany na cmentarzu przy kościele św. Walentego w Woźnikach, gdzie do dziś znajduje się jego grób.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera