Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Tragedii Górnośląskiej w Mysłowicach: Kwiaty przy Promenadzie [ZDJĘCIA]

KS
W ostatnią sobotę stycznia przypada Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej. Tragedii, która rozegrała się w śląskich miastach wraz z wkroczeniem na te ziemie Armii Czerwonej w styczniu 1945 r. Według różnych szacunków zamordowano lub wywieziono na wschód od 20 do 90 tys. osób. W Mysłowicach uczczono pamięć ofiar.

Ofiary Tragedii Górnośląskiej upamiętnione zostały w Mysłowicach, w sobotę o godz. 7.45 miała miejsce uroczystość na Cmentarzu Leśnym w Mysłowicach-Wesołej organizowana przez Koło Mysłowice Ruchu Autonomii Śląska, a o g. 8.30 - uroczystość pod pomnikiem ofiar Obozu Pracy przy Promenadzie w Mysłowicach przy ul. Powstańców organizowana przez Ślōnskŏ Ferajna.

Dla mysłowiczan to ważna data. W końcu to właśnie w obozie przy Promenadzie co najmniej 2281 osób zapłaciło po II wojnie życiem za śląskość. W Mysłowicach ofiary komunistycznego obozu pracy spoczywają na dwóch cmentarzach: przy ul. Mikołowskiej i Oświęcimskiej.

Tragedia Górnośląska
Pojęcie Tragedii Górnośląskiej dotyczy aktów terroru wobec Ślązaków - aresztowań, egzekucji oraz wywózek na Sybir i do kopalń Donbasu, które miały miejsce przez kilka miesięcy po wkroczeniu Armii Czerwonej na Śląsk. Szacuje się, że na Wschód wywieziono - według różnych opracowań - od 20 do nawet 90 tys. osób.

Termin uczczenia ofiar - koniec stycznia - to miesiąc, w którym Armia Czerwona wkroczyła na Górny Śląsk. Wtedy też ponownie otwarto obóz w Świętochłowicach-Zgodzie, będący wcześniej filią hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Po opuszczeniu przez hitlerowców, obóz służył Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego.

Trafiali tam m.in. Ślązacy podejrzewani o wrogi stosunek do władzy i żołnierze AK. Osadzane tam po wojnie osoby nazywano "zbrodniarzami faszystowsko-hitlerowskimi". Liczba śmiertelnych ofiar tego obozu szacowana jest na blisko 2 tys. Ludzie ginęli z powodu tragicznych warunków sanitarnych, chorób, niewolniczej pracy i nieludzkiego traktowania.

Uczestnicy Marszu na Zgodę idą ok. 10-kilometrową trasą podobną do tej, jaką 67 lat temu przemierzyli pierwsi skierowani do obozu więźniowie. Najpierw zapędzono ich do hali targowej w Świętochłowicach (dziś w tym miejscu jest obiekt handlowy), potem do obozu w Zgodzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!