Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu. Odsłonięto wyjątkowy pomnik

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Na skwerze przed Zakładem Karnym w Raciborzu został odsłonięty monument upamiętniający bohaterów, którzy poświęcili życie niepodległej ojczyźnie.
Na skwerze przed Zakładem Karnym w Raciborzu został odsłonięty monument upamiętniający bohaterów, którzy poświęcili życie niepodległej ojczyźnie. ppor. Daniel Bazylewicz
Na skwerze przed Zakładem Karnym w Raciborzu został odsłonięty monument upamiętniający bohaterów, którzy poświęcili życie niepodległej ojczyźnie. Uroczystości miały miejsce w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypadającego na 1 marca.

Raciborskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się w poniedziałek 27 lutego, za sprawą sympozjum pn. Poszukiwania i identyfikacja Żołnierzy Wyklętych zmarłych w raciborskim więzieniu” , jakie odbyło się z udziałem kierownictwa służby więziennej w budynku Sądu Rejonowego w Raciborzu.

Chwilę później, uczestnicy wzięli udział we mszy świętej, by następnie udać się na skwer przed Zakładem Karnym w Raciborzu, gdzie odsłonięto i poświęcono Pomnik Żołnierzy Wyklętych. Aktu odsłonięcia monumentu dokonali Minister Michał Woś wraz Prezesem IPN dr. Karolem Nawrockim i towarzyszącymi rodzinami, potomkami upamiętnionych osób.

- Ta dzisiejsza uroczystość w pełni poświęcona pamięci Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzy Wyklętych, jest także naszym wspólnym wyrazem solidarności z Ukrainą. I tym bardziej to dzisiejsze wydarzenie , to miejsce w którym jesteśmy, ten pomnik, który odsłaniamy będzie przypominał każdemu z nas, że Bóg Honor Ojczyzna, te wielkie wartości za które ginęli Żołnierze Wyklęci są wciąż aktualne. To zobowiązanie wobec każdego z nas, by każdego dnia lepiej wykonywać swoje codzienne obowiązki, by dbać o Ojczyznę, by dbać o silne państwo, bo tylko silne państwo jest w stanie obronić nas przed agresorem - podkreślał wiceminister Michał Woś.

Miejsce, w którym przetrzymywano Żołnierzy Niezłomnych

W więzieniu w Raciborzu przetrzymywano Żołnierzy Niezłomnych, którzy zmarli i spoczęli na raciborskiej „Łączce” – cmentarzu Jeruzalem.

- Instytut Pamięci Narodowej prowadzi badania, mające na celu identyfikację ich szczątków. W wyniku prac poszukiwawczych już wytypowano 7 żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz 6 współpracowników podziemia, członków antykomunistycznej organizacji młodzieżowej i ofiar przymusowej kolektywizacji wsi - informuje Służba Więzienna.

Kolejne uroczystości odbędą się w środę 1 marca, gdy uroczyście zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca pomordowanych Żołnierzy Polskiego Podziemia Niepodległościowego na murach Cmentarza Jeruzalem.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera