Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Sosnowcu
Obchody dnia Niepodległości w Sosnowcu odbywały się w kilku ważnych miejscach miasta. W dzielnicy Maczki, pod Krzyżem Wolności, wzniesionym w roku 1918 na pamiątkę odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości tłumnie zgromadzili się mieszkańcy miasta, którzy wraz z przedstawicielami władz miasta z prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim na czele złożyli kwiaty.
Następnie, prowadzeni przez Sosnowiecką Orkiestrę Dętą biorący udział w wydarzeniach z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości przeszli pod pomnik Tadeusza Kościuszki, by uczcić pamięć o jednym z największych bohaterów walk o wolną Polskę.
Nie zapomniano również o lokalnych postaciach historycznych – w parku Sieleckim kwiaty złożono pod pomnikiem Aleksego Bienia, przedwojennego prezydenta Sosnowca.
Jednym z ważniejszych wydarzeń tego dnia było uroczyste otwarcie galerii, poświęconej wybitym mieszkańcom Zagłębia. „Znane Zagłębianki – Znani Zagłębiacy” to wystawa, mieszcząca się w przejściu podziemnym pod rondem Zagłębia Dąbrowskiego (dawne rondo im. Gierka), przedstawiająca postaci z historii miasta i regionu, które na stałe zapisały się na kartach historii: polityków, wojskowych, naukowców, artystów czy postaci związanych z Kościołem.
- Tego typu wystawy są bezcenne dla mieszkańców miasta. Szczególnie dzisiaj, 11 listopada, dobrze zdajemy sobie sprawę że bez historii, bez pamięci o naszych przodkach, tych którzy tworzyli tę historię nie byłoby nas, naszej ojczyzny. To bardzo ważne, żeby o tych postaciach pamiętać – mówi o wystawie prezydent miasta, Arkadiusz Chęciński.
Wystawa z biegiem czasu poszerzana będzie o kolejne plansze, przybliżające postaci historyczne naszego regionu. Za jej przygotowanie odpowiada Duet Zagłębiarki – Beata Nocoń i Agnieszka Stefaniak-Zubko, wspierane przy realizacji przez Jarka Noconia. Artystki przygotowały wcześniej
- Dobór postaci to była długa dyskusja, prowadzona wspólnie z urzędem miasta. Ważna była również dostępność materiałów, mocno w niektórych przypadkach ograniczona – szczególnie ciężko o zdjęcia czy wizerunki postaci historycznych. Chcieliśmy umieścić na wystawie planszę poświęconą Agnieszce Zielińskiej, założycielce Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Sosnowcu, bardzo zasłużonej pedagożce, posiadającej ogromny wpływ na rozwój świadomego rodzicielstwa w Polsce. W ostatniej chwili musieliśmy zrezygnować z produkcji, bo nie udało nam się dotrzeć do jej zdjęć. Dlatego też zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy do zdjęcia Agnieszki Zielińskiej mogą mieć dostęp o jego udostepnienie – dzięki temu będziemy mogli ją upamiętnić na tej wystawie – mówi Agnieszka Stefaniak-Zubko.
Obchody Dnia Niepodległości będą trwały do niedzieli, 13 listopada. Odbędzie się wtedy koncert muzyki polskiej w Klubie Miejskim im. Jana Kiepury.

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Zmarł Leontij Sandulak. Był współautorem Aktu Niepodległości Ukrainy z 1991 roku
- Skandal na COP28. Szef szczytu zanegował słuszność rezygnacji z paliw kopalnych
- Rozkładające się ciała dzieci w Gazie. Szokujące nagranie z opuszczonego szpitala
- Co najmniej 11 wspinaczy nie żyje po erupcji wulkanu. Ratownicy szukają kolejnych