Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Oberschlesien - tu, gdzie się spotkaliśmy". Pokaz filmu z udziałem reżysera w Gliwicach

Redakcja
Kadr z filmu Oberschlesien: tu, gdzie się spotkaliśmy
Kadr z filmu Oberschlesien: tu, gdzie się spotkaliśmy arc.
9 grudnia o godz. 17 w Centrum Organizacji Kulturalnych „Perełka” przy ul. Studziennej 6 w Gliwicach odbędzie się pokaz filmu Michaela Majerskiego "Oberschlesien - tu, gdzie się spotkaliśmy", połączony ze spotkaniem z reżyserem. To dopiero trzecia w Polsce projekcja już szeroko dyskutowanego i nagrodzonego European Media Grand Award pełnometrażowego filmu dokumentalnego o współczesnym Śląsku.

ZOBACZ TAKŻE:
Śląsk Michaela Majerskiego, czyli Oberschlesien: spotkania i rozstania [WIDEO]

„Oberschlesien – tu, gdzie się spotkaliśmy“ to dopiero trzecia w Polsce projekcja już szeroko dyskutowanego i nagrodzonego European Media Grand Award pełnometrażowego filmu dokumentalnego o współczesnym Śląsku. Film wpisuje się w nową wielką falę „odpominania” powojennej historii i z szokującą otwartością podejmuje przemilczany problem zerwania ciągłości historii Śląska jako konsekwencji wypędzeń, przesiedleń i komunistycznej dyktatury. Pokazuje otwarty do tej pory problem polsko-niemieckich konfliktów i wypierania śladów dawnej kultury. Powojenni Górnoślązacy zostali pozbawieni swoich korzeni albo wcale ich nie posiadają. Nadszedł moment, kiedy młodzi ludzie poszukują prawdy o sobie i o Górnym Śląsku, ponieważ chcą wiedzieć, kim są i gdzie żyją. Pytają, co się tutaj stało? Ten film to próba odpowiedzi na ich pytania.

Michał Majerski, wychował się w Gliwicach, a obecnie mieszka w Berlinie i Szczecinie. Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej dał się poznać jako „specjalista od tematów, które inni omijają szerokim łukiem” (Gazeta Wyborcza). Nowy film Majerskiego, jest wołaniem o to, żeby Śląsk ratować przed nadciągającą katastrofą. A jednym z głównych jej powodów to, według reżysera fakt, iż mieszkańcy Śląska żyją w oddzielonych światach i tak mało wiedzą o sobie nawzajem.

Na poszukiwanie ślad tożsamości Górnego Śląska, na rozmowę i pokaz filmu organizatorzy zapraszają 9 grudnia br. (poniedziałek) o godz. 17.00 do klubu „Perełka” w Gliwicach. Moderacja spotkania: prof. dr hab. Romuald Jończy.

Spotkanie odbędzie się w ramach organizowanego od lat przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, cyklu „HAUSbesuche – Spotkania DOMowe” mającego na celu przybliżenie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej, jak i polskiej.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Chętni proszeni są o potwierdzenie przybycia (mailem, faksem bądź telefonicznie) do dnia 5 grudnia br. Kontakt: Edyta Lisson, ifa-manager ds. kultury w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, tel. 32 461 20 70, faks: 32 461 20 71, e-mail: [email protected]

Chcesz obejrzeć dobry film wieczorem w telewizji? Dowiedz się, co jest emitowane! Sprawdź program tv!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo