Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obok Teatru Polskiego w Bielsku-Białej będzie przystanek kolejowy? ZDJĘCIA

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Przystanek kolei aglomeracyjnej Bielsko Centrum w rejonie Teatru Polskiego, nowy plac miejski i reprezentacyjny Plac Teatralny - czy tak zmieni się Bielsko-Biała? Takie elementy zakłada projekt wykonany w ramach „Mikroplanowania miejskiego”. Urzędnicy zapraszają bielszczan na jego prezentację

Miasto Bielsko-Biała po raz drugi wzięło udział w przedsięwzięciu „Mikroplanowanie miejskie”, jaki organizował katowicki oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów. W ubiegłym roku projekt „Głęboki oddech” dotyczący zagospodarowania terenu przy ulicach 11 Listopada, Konfederatów Barskich i Głębokiej w Bielsku-Białej zdobył pierwsze miejsce.

W tym roku obszarem do zagospodarowania był teren pomiędzy ulicami Bohaterów Warszawy i Hugona Kołłątaja.
Mikroplanowanie miejskie jest metodą wspomagającą zarządzanie rozwojem przestrzennym miast. Realizowane przedsięwzięcie polega na wypracowaniu przez zespół projektowy koncepcji projektowo-organizacyjnej dla wybranej przez miasto (i uzgodnionej z zespołem projektowym) niewielkiej, „trudnej” przestrzeni
publicznej.

Tym razem szefem zespołu był dr hab. inż. arch. Maciej Borsa - Kierownik Katedry Gospodarki Przestrzennej Wydziału Architektury Budownictwa i Sztuk Stosowanych Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.

Efekty prac zespołu nawiązują do idei Maxa Fabianiego, słoweńsko-włoskiego architekty i urbanisty, który w latach 1898–1899 na zlecenie Rady Miejskiej Bielska opracował plan regulacji urbanistycznej Bielska. Projekt zakłada utworzenie w rejonie Teatru Polskiego nowego przystanku kolei aglomeracyjnej Bielsko Centrum, nowego placu miejskiego uzupełnionego o nowy obiekt usługowy oraz reprezentacyjnego Placu Teatralnego, który byłby przestrzenią dla mieszkańców i miejscem spotkań.

W trakcie przeprowadzonych konsultacji, które odbyły się w maju tego roku, wykorzystana została makieta przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 22 im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej, a więc placówki położonej w rejonie konsultacji.

Jak poinformowali bielscy urzędnicy, we wtorek 30 października o 17.00 w budynku przy pl. Opatrzności Bożej 18
(dawne USC, parter) odbędzie się prezentacja koncepcji zagospodarowania przedmiotowego terenu.

Bielszczanom zostaną przedstawione prace konkursowe, które zostały złożone w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej rejonu Placu Fabrycznego w Bielsku-Białej.

Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo