Obostrzenia COVID w Europie na styczeń 2022. Anglia i Szkocja znoszą obostrzenia dla zaszczepionych od 11 lutego

Monika Golonka
Monika Golonka
Emil Hoff
Emil Hoff
Wielka Brytania luzuje zasady wjazdu dla zagranicznych podróżnych. Zaszczepieni bez dodatkowych obostrzeń, niezaszczepieni bez kwarantanny i testu w 8. dniu pobytu.
Wielka Brytania luzuje zasady wjazdu dla zagranicznych podróżnych. Zaszczepieni bez dodatkowych obostrzeń, niezaszczepieni bez kwarantanny i testu w 8. dniu pobytu. Photo by Jurica Koletić on Unsplash
Udostępnij:
Obostrzenia COVID w Europie zmieniają się bardzo dynamicznie. Koronawirus znów utrudnił zagraniczne podróże. Tym razem chodzi o wariant omikron. Jego wykrycie spowodowało natychmiastową reakcję krajów Europy. Wiele państw zaostrzyło zasady wjazdu, ogłoszono też nowe obostrzenia. Z powodu trwającej V fali pandemii koronawirusa niektóre kraje zdecydowały się wprowadzić stan wyjątkowy, a nawet całkowity lockdown. Nowe obostrzenia COVID często ogłaszane są z dnia na dzień, dlatego planując wyjazd na ferie albo zimowy urlop, trzeba na bieżąco śledzić informacje na temat kraju, do którego się wybieramy. Poniżej znajdziecie aktualne obostrzenia COVID i zasady wjazdu do wszystkich krajów Europy. Przed wyjazdem sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne, aby przekroczyć granicę i na jakie obostrzenia na miejscu trzeba się przygotować.

Spis treści

Obostrzenia COVID w Europie w styczniu 2022. Poznaj aktualne zasady wjazdu do poszczególnych krajów

Od początku pandemii obostrzenia covid w Europie zmieniały się już wiele razy. Latem 2021 r. wiele państw naszego kontynentu poluzowało restrykcje i zasady wjazdu, ale rosnąca liczba zachorowań na COVID-19 sprawiła, że jesienią władze większości krajów zdecydowały się przywrócić lub wprowadzić nowe obostrzenia. W niektórych krajach Europy ogłoszono nawet lockdown.

Sytuacja epidemiczna zmienia się z dnia na dzień, a każdy kraj wprowadza własne zasady wjazdu i samodzielnie ustala restrykcje, które obowiązują obywateli i turystów. Obecnie większość państw Europy wymaga od turystów posiadania tzw. Unijnego Certyfikatu COVID (nazywanego paszportem covidowym), który przy przekraczaniu granicy należy okazać w formie papierowej lub w aplikacji mObywatel.

Osoby niezaszczepione muszą liczyć się z koniecznością wykonania testu na obecność koronawirusa (a nawet kilku testów w trakcie pobytu) i odbycia kwarantanny. Brak szczepienia w niektórych krajach oznacza utrudniony dostęp do takich usług jak hotele, restauracje czy stoki narciarskie. Ważność certyfikatu szczepienia, testów PCR i antygenowych oraz warunki odbywania kwarantanny różnią się w zależności od kraju.

W związku z wykryciem nowego wariantu koronawirusa - omikron - wiele krajów zdecydowało się znów zaostrzyć restrykcje. Szczegóły poniżej.

Wariant omikron krzyżuje plany turystyczne. Nowe obostrzenia dla podróżnych spoza strefy Schengen

Od 15 grudnia 2021 każda osoba powracająca do Polski z kraju spoza strefy Schengen musi wykonać test na COVID-19 - antygenowy lub PCR. Obowiązek ten dotyczy także osób w pełni zaszczepionych. Test należy wykonać nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem do Polski lub po przylocie - na lotnisku. Test będzie płatny. Nie muszą go wykonywać dzieci, pod warunkiem, że rodzice są zaszczepieni.

Osoby wracające do Polski spoza strefy Schengen muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie. Dopiero ósmego dnia po przekroczeniu granicy można wykonać test PCR i po uzyskaniu negatywnego wyniku zostać zwolnionym z kwarantanny.
Kwarantanna nie dotyczy:

 • osób w pełni zaszczepionych;
 • ozdrowieńców, jeśli od zakażenia nie minęło więcej niż 6 miesięcy;
 • dzieci do 12. roku życia, jeśli podróżują z zaszczepionymi rodzicami.

Obostrzenia w Europie. Skrócono ważność Unijnego Certyfikatu COVID

Komisja Europejska zdecydowała, że ważność Unijnego Certyfikatu COVID zostanie skrócona. Od 1 lutego 2022 po przyjęciu szczepionki tzw. paszport covidowy nie będzie już ważny przez 12 miesięcy, jak do tej pory, ale przez 9.

Wcześniej podobną decyzję podjęło już kilka państw członkowskich UE.

Przedłużenie ważności certyfikatu będzie możliwe po przyjęciu przypominającej dawki szczepionki. Na razie nie ustalono, jak długo ważny będzie paszport covidowy dla osób, które przyjęły trzecią dawkę (lub drugą w przypadku Johnson & Johnson), ponieważ - jak czytamy w komunikacie - nie ma jeszcze wystarczających danych dotyczących czasu trwania ochrony.

Obostrzenia COVID Austria - styczeń 2022

Od 24 stycznia 2022 podróżujący do Austrii nie muszą okazywać potwierdzenia negatywnego wyniku testu na koronawirusa, o ile otrzymali dawkę przypominającą szczepienia. Zaszczepieni bez dawki przypominającej nadal muszą okazać negatywny wynik testu PCR.

Test może być wykonany maksymalnie 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Testy obowiązują również dzieci powyżej 12 roku życia.

Lockdown w Austrii zakończył się 13 grudnia - ale tylko dla zaszczepionych. Wrócił handel, usługi, wydarzenia kulturalne i sportowe. Otwarto też jarmarki bożonarodzeniowe. Obowiązuje zasada 2G+, to znaczy, że dostęp do tych usług mają tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, którzy dodatkowo posiadają negatywny wynik testu.

Otwarte są hotele i restauracje, tam również będzie obowiązywała tam zasada 2G+. Podane zostały też daty otwarcia hoteli i restauracji w regionach górskich. Więcej o nartach w Austrii i obowiązujących obecnie restrykcjach przeczytacie TUTAJ.

UWAGA! Austria ustaliła ważność certyfikatów szczepienia po 2 dawkach szczepionki na 6 miesięcy, a po 3 dawkach - na 9 miesięcy.

Od połowy marca 2022 zaszczepienie będzie obowiązkowe dla wszystkich mieszkańców Austrii.

Noszenie maski FFP-2 jest obowiązkowe w sklepach, muzeach i bibliotekach.

Od 1 lutego 2022 w Austrii szczepienia przeciw COVID-19 mają być obowiązkowe – to pierwszy na świecie kraj, który ogłosił wprowadzenie takiej zasady.

UWAGA! Ważność certyfikatu szczepienia ustalono w Austrii na 9 miesięcy (licząc od 6 grudnia 2021), a ozdrowienia na 6 miesięcy.

W związku z wykryciem nowego wariantu koronawirusa w Afryce, od 26 listopada 2021 Austria zawiesiła połączenia lotnicze z RPA, Namibii, Lesotho, Eswatini (dawniej Suazi), Mozambiku, Botswany i Zimbabwe. Obowiązuje też zakaz wjazdu dla osób przyjeżdżających z tych krajów.

Obostrzenia COVID Belgia - styczeń 2022

Turyści z Polski, chcący dostać się na teren Belgii, muszą wypełnić formularz lokalizacyjny, dostępny online.

Osoby zaszczepione, ozdrowiałe lub mające negatywny wynik testu na koronawirusa (PCR – 72 godziny przed wjazdem, antygenowy – 48 godzin przed wjazdem) nie muszą odbywać kwarantanny w Belgii.

Osoby niezaszczepione, nieozdrowiałe i nieprzetestowane muszą obowiązkowo wykonać przynajmniej test PCR przed wjazdem na terern Belgii. Test należy powtórzyć w drugim dniu pobytu i do czasu uzyskania wyniku pozostawać w izolacji.

Dzieci poniżej 12 lat nie muszą robić testu na koronawirusa, ale zostaną poddane kwarantannie do czasu, aż ich rodzice uzyskają wyniki swoich testów.

Obostrzenia COVID Bułgaria - styczeń 2022

Od 19 listopada 2021 Polska znajduje się w czerwonej strefie. Aby wjechać do Bułgarii należy okazać unijny cyfrowy certyfikat szczepienia COVID lub certyfikat ozdrowieńca oraz potwierdzenie negatywnego wyniku testu PCR przeprowadzonego maksymalnie 72 godziny przed wjazdem do Bułgarii.

Korzystanie z obiektów turystycznych, gastronomicznych i sportowych możliwe jest tylko dla osób w pełni zaszczepionych lub ozdrowiałych.

Osoby bez szczepień nie mogą wjechać na terytorium Bułgarii, chyba że wykonają test PCR i otrzymają negatywny wynik i poddadzą się 10-dniowej kwarantannie (kwarantannę można skrócić przesyłając mailem do regionalnej inspekcji zdrowia potwierdzenie negatywnego wyniku testu PCR lub szybkiego testu antygenowego wykonanego w ciągu 24 h od momentu wjazdu do Bułgarii).

Władze Bułgarii zapowiedziały utrzymanie wszystkich obostrzeń przynajmniej do 31 marca 2022.

Obostrzenia COVID Chorwacja - styczeń 2022

Turyści, którzy chcą wjechać na teren Chorwacji, muszą posiadać paszport covidowy. Test PCR jest ważny 72 godziny, test antygenowy 48 godzin.

W publicznych przestrzeniach zamkniętych konieczne jest noszenie masek zasłaniających usta i nos. Zgromadzenia i imprezy masowe ograniczone są do 50 osób. Restauracje i bary muszą zamykać się wcześniej, liczba miejsc także została ograniczona i nie wszędzie można się łatwo dostać.

Obostrzenia nie dotyczą dzieci poniżej 12 lat.

Obostrzenia COVID Cypr - styczeń 2022

Od 4 stycznia 2022 wszyscy turyści, także osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, mogą przylecieć na Cypr tylko na podstawie negatywnego wyniku testu PCR, zamieszczonego w Unijnym Certyfikacie COVID, otrzymanego 48 godzin przed wylotem. Po przylocie na lotnisko podróżni muszą wykonać na własny koszt drugi test (cena: 15 euro w Larnace i 9 euro w Pafos).

Każdy turysta musi także otrzymać przepustkę Cyprus Flight Pass, o którą wnioskuje się online.

W trzecimy dniu pobytu należy także wykonać szybki, darmowy test antygenowy. Z obowiązku wykonania trzeciego testu zwolnione są dzieci poniżej 12 lat i wszyscy, którzy przyjęli dawkę przypomoinającą szczepionki.

Na Cyprze obowiązują zaostrzone restrykcje. W restuaracjach może przebywać tylko tyle osób, ile jest miejsc siedzących. Do nocnych klubów można wejść tylko za okazaniem testu ważnego 24 godziny (z tego obowiązku też są zwolnione osoby po dawce przypominającej szczepionki). Należy pamiętać, że ważność szczepienia bez dawki przypominajacej wynosi na Cyprze 9 miesięcy, a status ozdrowieńca - 180 dni.

UWAGA! Od 1 marca 2022 Cypr znacznie złagodzi zasady wjazdu dla turystów. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy będą mogły wjechać do kraju bez konieczności testowania pod kątem koronawirusa, niezależnie od sytuacji pandemicznej w państwie, z którego przylatują.

Obostrzenia COVID Czechy - styczeń 2022

Od 27 grudnia 2021 wszystkie osoby podróżujące do Czech muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. Dotyczy to także osób zaszczepionych (jedynym wyjątkiem są osoby po trzeciej dawce szczepionki). Każdy podróżny musi też wypełnić formularz lokalizacyjny, dostępny online.

Osoby niezaszczepione muszą dodatkowo po przyjeździe do Czech poddać się 14-dniowej samoizolacji, którą można skrócić po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR. Może on zostać wykonany jednak nie wcześniej niż w 5. dniu pobytu.

Restauracje i kluby mają się zamykać do godz. 22:00, odwołano masowe imprezy.

Od 22 listopada 2021 osoby, które nie mają certyfikatu szczepienia ani ozdrowienia, nie mogą wejść do restauracji, zameldować się w hotelu, korzystać z większości usług ani brać udziału w wydarzeniach publicznych. Negatywny wynik testu PCR na koronawirusa nie może już pełnić funkcji paszportu covidowego. Od osób między 12 a 18 rokiem życia w wymienionych miejscach wymagany jest jednak tylko test PCR.

Więcej o obostrzeniach obowiązujących na terenie Czech przeczytacie w poniższym artykule:

Obostrzenia COVID Dania - styczeń 2022

Od 27 grudnia 2021 wszystkie osoby podróżujące do Danii muszą przy wjeździe okazać negatywny wynik testu na koronawirusa (dotyczy to także zaszczepionych, jedynym wyjątkiem są ozdrowieńcy). Test PCR może być wykonany maksymalnie 72 godziny wcześniej, antygenowy - maksymalnie 48 godzin przed podróżą. Nowe przepisy dotyczą osób powyżej 15 roku życia.

W miejscach publicznych wymagany jest certyfikat covidowy.

Obostrzenia COVID Estonia - styczeń 2022

Estonia zaostrzyła restrykcje dla podróżnych. Osoby bez szczepień, które chcą wjechać na teren kraju, będą musiały zrobić test PCR na COVID i poddać się 7-dniowej kwarantannie. Kwarantanna została skrócona w połowie stcyznia 2022 z 10 do 7 dni.

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie muszą odbywać kwarantanny.

Przed przylotem do Estonii pasażerowie muszą też wypełnić specjalny kwestionariusz dla podróżnych, niezależnie od tego, czy są zaszczepieni, czy nie.

Miejsca publiczne, takie jak teatry, kina, sale koncertowe, sale konferencyjne, spa, siłownie, muzea, galerie sztuki, restauracje, bary i kawiarnie, są dostępne tylko dla osób w pełni zaszczepionych i ozdrowieńców.

Obostrzenia COVID Finlandia - styczeń 2022

Finlandia nie wpuszcza na swój teren osób niezaszczepionych, nieozdrowiałych lub nieprzetestowanych pod kątem koronawirusa na czas dłuższy niż 24 godziny.

Osoby, które nie są zaszczepione, nie mają statusu ozdrowieńca, ale otrzymały negatywny wynik testu PCR, mogą wjechać na teren Finlandii, ale muszą wykonać kolejny test między 3. a 5. dniem pobytu.

Możliwe jest także wykonanie testu PCR na granicy Finlandii lub w ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy. Dłuższy pobyt bez negatywnego wyniku testu jest jednak niemożliwy.

UWAGA! Od 31 stycznia 2022 Finalndia łagodzi zasady wjazdu do kraju dla turystów. Na początek znikną kontrole graniczne. Do połowy lutego rząd Finlandii zapowiedział zniesienie większości pozostałych obostrzeń, wprowadzonych po wykryciu wariantu omikron koronawirusa.

Obostrzenia COVID Francja - styczeń 2022

Od listopada 2021 we Francji obowiązują standardowe już na terenie UE obostrzenia przeciw COVID i zasady wjazdu. Osoby zaszczepione mogą wjeżdżać do kraju bez przeszkód, osoby niezaszczepione muszą wykonać test PCR na koronawirusa w ciągu 24 godzin przed przyjazdem i otrzymać negatywny wynik. Obowiązek posiadania negatywnego wyniku testy PCR dotyczy też wszystkich osób podróżujących do Francji spoza UE.

Rząd Francji zapowiedział jednak, że w związku z narastającą kolejną falą zachorowań na koronawirusa, wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia. Od grudnia trzecią, przypominającą dawkę szczepienia przeciw COVID będą mogli przyjmować wszyscy dorośli. Wymagany odstęp pomiędzy drugą a trzecią dawką skrócono do 4 miesięcy. Odmowa przyjęcia trzeciej dawki szczepionki będzie się równać z unieważnieniem paszportu covidowego na terenie Francji. Od 15 stycznia 2022 potwierdzenie przyjęcia trzeciej dawki szczepionki będzie koniecznie, aby wejść do restauracji, kawiarni, kina, muzeum i innych miejsc publicznych.

W pomieszczeniach zamkniętych, do których można wejść z certyfikatem COVID, znów obowiązkowe jest noszenie maseczki. Zakrywanie nosa i ust będzie konieczne także podczas imprez plenerowych.

Dodatkowo w Paryżu od piątku 31 grudnia 2021 obowiązywać będzie nakaz noszenia maseczek także na zewnątrz. Podobne przepisy weszły w życie od poniedziałku 2 stycznia 2022 w wielu innych miastach Francji. Nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych, także na ulicach, obowiązuje wszystkie osoby powyżej 6 roku życia.

Przepisy mają się jeszcze zaostrzyć od połowy stycznia 2022. Wchodzenie do pomieszczeń zamkniętych będzie możliwe tylko z dowodem zaszczepienia przeciw koronawirusowi, sam negatywny wynik testu już nie wystarczy. Za posługiwanie się cudzą przepustką covidową będzie groziła kara w wysokości 1 tys. euro, a za fałszowanie przepustek - 75 tys. euro i 5 lat więzienia.

W połowie stycznia 2022 francuski parlament przegłosował zmianę zmianę paszportu sanitarnego na paszport szczepionkowy. To kolejne potwierdzenie tego, że już w najbliższym czasie sam negatywny wynik testu na koronawirusa przy braku pełnego zaszczepienia nie będzie dawał we Francji wstępu do pomieszczeń zamkniętych, sklepów ani instytucji rozrywkowych i kulturalnych. Paszport szczepionkowy będzie obowiązkowy dla wszystkich osób powyżej 16. roku życia.

UWAGA! Obowiązek noszenia maseczek na otwartej przestrzeni zostanie zniesiony we Francji 2 lutego 2022, a od 16 lutego znowu otwarte zostaną kluby nocne.

Obostrzenia COVID Grecja - styczeń 2022

Wszystkie osoby przylatujące do Grecji muszą posiadać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego. Test na koronawirusa może być wykonany maksymalnie 72 (PCR) lub 48 (antygenowy) godzin przed przylotem. Zasady te dotyczą także zaszczepionych i ozdrowieńców. Mają obowiązywać przynajmniej do 24 stycznia 2022.

Przed przyjazdem do Grecji trzeba też wypełnić online specjalny formularz PLF. Kto chce zwiedzać greckie wyspy, musi także wypełnić deklarację zdrowia.

Grecja skróciła ważność certyfikatów Covid dla ozdrowieńców do 90 dni.

Rząd Grecji ogłosił, że od 3 do 16 stycznia 2022 r. w kraju będą obowiązywały nowe restrykcje. We wszystkich publicznych przestrzeniach obowiązkowe będzie noszenie maseczek FFP2. W supermarketach i środkach transportu trzeba będzie nosić podwójne maseczki tego rodzaju.

Zmniejszone zostaną limity osób na wydarzeniach sportowych. Lokale takie jak bary i dyskoteki będą zamykane o północy, dodatkowo przy jednym stoliku będzie mogło siedzieć maksymalnie 6 osób.

Wcześniej restrykcje w Grecji zaostrzyły się dla osób niezaszczepionych. Do pomieszczeń zamkniętych, w tym muzeów i restauracji, mogą wchodzić tylko osoby w pełni zaszczepione.

Osoby niezaszczepione mogą nadal korzystać z aptek, supermarketów, salonów urody, kawiarni i barów z miejscami na wolnym powietrzu.

Obostrzenia COVID Hiszpania - styczeń 2022

Rząd Hiszpanii utrzymuje surowe obostrzenia COVID na styczeń 2022 dla przybyszów z większości krajów Europy. Polska znajduje się na czerwonej liście krajów, którą Hiszpania aktualizuje co tydzień. Oznacza to, że turyści z Polski, którzy chcą wjechać do Hiszpanii, muszą mieć przy sobie jeden z dokumentów:

 • Paszport covidowy, poświadczający pełne zaszczepienie ALBO
 • Zaświadczenie o ozdrowieniu z koronawirusa (nie starsze niż 180 dni) ALBO
 • Negatywny wynik testu na COVID-19, wykonanego w ciągu 72 godzin przed przylotem
 • Trzeba także wypełnić formularz sanitarny, dostępny online.

W niektórych regionach kraju, aby wejść do restauracji czy skorzystać z usług, konieczny jest paszport covidowy (tak jest m.in. w Katalonii, Walencji i na Balearach).

W Hiszpanii wrócił obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz - w miejscach, w których nie da się zachować 1,5 m dystansu społecznego.

Obostrzenia COVID Holandia - styczeń 2022

W Holandii od 19 grudnia 2021 obowiązywał twardy lockdown. Oznaczało to, że zamknięte były sklepy (poza tymi z artykułami pierwszej potrzeby), restauracje, kina, teatry, muzea, siłownie i salony kosmetyczne.

17 stycznia 2022 twardy lockdown został zniesiony. Sklepy, siłownie, zakłady fryzjerskie i inne usługi mogą przyjmować klientów, ale tylko ograniczoną liczbę jednocześnie i tylko do godz. 17:00.

Restauracje, bary i kawiarnie mogą serwować posiłki i napoje tylko na wynos. Kina, teatry i muzea pozostają zamknięte.

Być może obostrzenia COVID-19 w HOlandii zostaną znowu poluzowane po następnej ewaluacji sytuacji pandemicznej, którą zaplanowano na 25 stycznia 2022.

Aby wjechać do Holandii, trzeba mieć paszport covidowy, potwierdzający zaszczepienie, ozdrowienie lub negatywny wynik testu na COVID-19.

Więcej informacji o obostrzeniach COVID 2021 w Holandii znajdziecie w poniższym artykule:

Obostrzenia COVID Irlandia - styczeń 2022

W styczniu 2022 Irlandia poluzowała zasady wjazdu dla turystów.

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie muszą przedstawiać negatywnego wyniku testu PCR przed wjazdem na wyspę. Pozostali muszą posiadać potwierdzenie negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dotyczy to wszystkich osób powyżej 12 roku życia. Test antygenowy może być wykonany maksymalnie 48 godzin wcześniej, test PCR maksymalnie 72 godziny wcześniej. Testy musżą być certyfikowane, nie może być to szybki test antygenowy do samodzielnego wykonania w domu.

Od 23 stycznia 2022 większość wewnętrznych obostrzeń COVID w Irlandii została zniesiena. Gastronomia działa normalnie, nie ma limitów zgromadzeń, nie trzeba zachowywać społecznego dystansu. W pomieszczeniach zamkniętych należy jednak nadal nosić maseczki.

Obostrzenia COVID Islandia - styczeń 2022

Podróżni z Polski, chcący odwiedzić Islandię, muszą posiadać potwierdzenie zaszczepienia lub ozdrowienia.

Osoby niezaszczepione i bez statusu ozdrowieńca muszą wykonać test PCR przed przylotem, później następny po przylocie na wyspę i poddać się 5-dniowej kwarantannie, która zostanie zakończona po uzyskaniu negatywnego wyniku kolejnego testu PCR.

Zasady te nie dotyczą osób urodzonych po 2005 r.

Więcej o obostrzeniach COVID-19 na Islandii przeczytacie w poniższym artykule:

Obostrzenia COVID Litwa - styczeń 2022

W styczniu 2022 wszystkie polskie województwa znajdują się na czerwonej liście litewskiego rządu. Oznacza to, że niezaszczepieni turyści muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie. Turyści zaszczepieni muszą posiadać paszport covidowy i wypełnić ankietę online.

Więcej informacji o obostrzeniach COVID na Litwie znajdziecie w tym artykule:

Obostrzenia COVID Malta - styczeń 2022

W styczniu 2022 Malta utrzymuje dość wysoki poziom obostrzeń COVID-19. Tylko osoby w pełni zaszczepione mogą przylecieć na wyspę bez konieczności wykonywania testów PCR na koronawirusa i odbywania dwutygodniowej, płatnej kwarantanny.

Wszyscy turyści muszą zgłosić swój przyjazd na Maltę, wypełniając online formularz EU Digital Passenger Locator Form.

Więcej o obostrzeniach COVID 2021 na Malcie przeczytacie w tym artykule:

Obostrzenia COVID Niemcy - styczeń 2022

Polska została wpisana na listę krajów wysokiego ryzyka. Od 5 grudnia 2021 Polacy, którzy chcą wjechać na terytorium Niemiec, a są niezaszczepieni i nie przeszli Covid-19, muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie. Kwarantannę można skrócić do pięciu dni, pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Osoby zaszczepione mogą wjechać do Niemiec na podstawie Unijnego Certyfikatu Covid.

UWAGA! Od 15 stycznia 2022 w Niemczech status ozdrowieńca ważny jest tylko przez 90 dni, czyli trzy miesiące, a nie przez pół roku, jak było do tej pory. Po tym czasie należy przyjąć szczepionkę lub dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19.

W Niemczech obowiązuje zasada 2G, która oznacza, że dostęp do większości miejsc publicznych i usług mają tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Niedostępne dla osób, które mogły się zaszczepić, ale świadomie tego nie zrobiły, będą też sklepy - poza tymi, w których kupuje się żywność i inne niezbędne produkty.

Od 28 grudnia 2021 w całym kraju zamknięte są kluby i dyskoteki. Wprowadzony został też zakaz spotkań powyżej 10 osób. Wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności.

W styczniu 2022 wprowadzono w Niemczech (z wyjątkiem Saksonii) zasadę 2G plus w lokalach gastronomicznych. Oznacza ona, że jeść w restauracji mogą tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, posiadajace jednocześnie negatywny wynik testu na koronawirusa.

Obostrzenia COVID Norwegia - styczeń 2022

Wszystkie osoby przybywające do Norwegii muszą po przyjeździe wykonać test na obecność koronawirusa - dotyczy to także zaszczepionych turystów. Test można wykonać od razu - na lotnisku lub innym na przejściu granicznym - albo maksymalnie w ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy.

Dodatkowo wszyscy podróżni muszą zarejestrować swój pobyt w Norwegii. Formularz rejestracyjny dostępny jest TUTAJ.

W Norwegii zalecane jest noszenie maseczek w zatłoczonych miejscach, a w domach można przyjmować maksymalnie 10 gości (w Święta do 20 gości). W restauracjach i barach obowiązuje zakaz podawania alkoholu.

Obostrzenia COVID Portugalia - styczeń 2022

Wszystkie osoby przylatujące do Portugalii będą musiały posiadać potwierdzenie negatywnego testu wyniku testu na koronawirusa. Test będzie też potrzebny, by zameldować się w hotelu lub wciąż udział w wydarzeniu sportowym. Aby wejść do restauracji, trzeba wykonać szybki test na Covid-19 w obecności przedstawiciela lokalu - zasada obowiązuje do 2 stycznia 2022.

Od 25 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022 zamknięte będą bary i dyskoteki, a godziny otwarcia lokali gastronomicznych i placówek handlowych zostaną skrócone.

Stan klęski żywiołowej ma obowiązywać do 20 marca 2022.

Obostrzenia COVID Rumunia - styczeń 2022

Polska została wpisana na rumuńską czerwoną listę, co oznacza, że osoby niezaszczepione i te, które nie przeszły COVID-19 po przybyciu do kraju, są zobowiązane poddać się kwarantannie. Z kwarantanny zwolnione są osoby posiadające:

 • potwierdzenie pełnego zaszczepienia (Unijny Certyfikat COVID),
 • zaświadczenie o przebyciu COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni, przynajmniej 14 dni po ostatnim pozytywnym teście,
 • negatywny wynik testu PCR wykonanego maksymalnie 72h przed wjazdem do kraju - wynik testu PCR uprawnia do pobytu na terenie Rumunii maksymalnie do 72h (przedłużenie pobytu trzeba zgłosić, a następnie rozpocząć 14-dniową kwarantannę).

Z powyższych zasad zwolnione są dzieci poniżej 12. roku życia. Osoby w wieku 12-16 lat mogą wjechać do Rumunii na podstawie negatywnego wyniku testu PCR.

Obostrzenia COVID Serbia - styczeń 2022

Serbia w styczniu 2022 wpuszcza na swój teren tylko turystów w pełni zaszczepionych, ozdrowiałych lub posiadających negatywny wynik testu na koronawirusa.

Więcej informacji o obostrzeniach w Serbii znajdziecie w poniższym artykule:

Obostrzenia COVID Słowacja - styczeń 2022

Od 25 listopada 2021 na Słowacji obowiązuje lockdown i godzina policyjna dla wszystkich mieszkańców, także zaszczepionych. Lockdown miał obowiązywać do 9 grudnia, ale władze zdecydowały o jego przedłużeniu. W czasie lockdownu dom można opuszczać jedynie z ważnych przyczyn, zakazane są spotkania w grupie powyżej sześciu osób.

Od 10 grudnia 2021 z komunikacji miejskiej mogą korzystać osoby posiadające paszport covidowy.

Od 17 grudnia 2021 przestał obowiązywać nakaz przebywania w domu w ciągu dnia (wciąż obowiązuje godzina policyjna od 20 do 5), otwarte zostały restauracje, a od 25 grudnia hotele i wyciągi narciarskie. Są jednak dostępne tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców, podobnie jak handel (poza sklepami z artykułami pierwszej potrzeby).

Od 19 stycznia 2022 na Słowacji wprowadzone zostaną obniżone obostrzenia COVID.

 • Osoby zaszczepione dawką przypominającą nie będa musiały pokazywać negatywnego wyniku testu na koronawirusa przy meldowaniu się do hotelu.
 • Wszyscy inni, także osoby zaszczepione dwiema dawkami i ozdrowieńcy, będą nadal musieli okazywać negatywny wynik testu.
 • Zniesione zostaną także limity obłożenia hoteli i kolejek górskich.

By wjechać na Słowację, trzeba wypełnić formularz online "E-hranica" i mieć ze sobą paszport covidowy.

Więcej o obostrzeniach obowiązujących na terenie Słowacji przeczytacie w poniższym artykule.

Obostrzenia COVID Słowenia - styczeń 2022

Turyści z Polski mogą wjechać na teren Słowenii, jeśli mają dokument potwierdzający pełne zaszczepienie przeciw COVID, ozdrowienie lub negatywny wynik testu PCR albo antygenowego, otrzymany w ciągu odpowiednio 48 albo 24 godzin przed przekroczeniem granicy.

Osoby, które nie są ani zaszczepione, ani ozdrowiałe, ani przetestowane, muszą odbywać kwarantannę, trwającą 7 dni. UWAGA! Przed wjazdem na teren Słowenii trzeba udowodnić, że ma się tam odpowiednie miejsce do odbycia kwarantanny. Kwarantanna nie może przebiegać na terenie obiektów turystycznych. Jeśli ktoś nie załatwił sobie wcześniej miejsca na odbycie kwarantanny na terenie Słowenii, nie zostanie wpuszczony do kraju.

Zasady dotyczące kwarantanny nie dotyczą dzieci w wieku 12 lat i młodszych.

Obostrzenia COVID Szwajcaria - styczeń 2022

Od 22 stycznia 2022 Szwajcaria poluzowała zasady wjazdu. Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 i ozdrowieńcy nie potrzebują już negatywnego wyniku testu PCR, przy przekroczyć granicę państwa. Znika też obowiązek wykonywania testu w czwartym i siódmym dniu pobytu. Formularz PLF należy wypełnić tylko w przypadku podróży lotniczych lub długodystansowych przejazdów autobusowych.

Dostęp do miejsc publicznych takich jak restauracje, bary, obiekty kulturalne i sportowe, możliwy jest tylko dla osób zaszczepionych. Nakaz noszenia maseczek i limit uczestników zgromadzeń zostały jednak przedłużone do końca marca 2022.

UWAGA: od 1 lutego 2022 w Szwajcarii ważność certyfikatu zaszczepienia przeciwko koronawirusowi zostanie skrócona do 9 miesięcy. Szwajcaria dostosowuje się w ten sposób do decyzji Komisji Europejskiej z grudnia 2021 o skróceniu ważności paszportów covidowych.

Obostrzenia COVID Szwecja - styczeń 2022

28 grudnia 2021 Szwecja wprowadziłą zasadę, że nikt, kto nie ma negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przyjazdem, nie zostanie wpuszczony do kraju. To odpowiedź szwedzkiego rządu na rozprzestrzenienie się wysoce zaraźliwego wariantu omikron koronawirusa.

Surowe zasady ulegną jednak poluzowaniu. Od 21 stycznia 2022 nie trzeba już okazywać negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa przed wjazdem do Szwecji, jeśli ma się status osoby zaszczepionej lub ozdrowieńca.

Z większości atrakcji i imprez w Szwecji mogą korzystać tylko osoby w pełni zaszczepione lub ozdrowieńcy. Do udowodnienia statusu zaszczepienia lub ozdrowienia służy nadal paszport covidowy.

Obostrzenia COVID Ukraina - styczeń 2022

Aby wjechać na teren Ukrainy, trzeba posiadać paszport, paszport covidowy i ubezpieczenie na wypadek zarażenia koronawirusem. Osoby niezaszczepione muszą przedstawić negatywny wynik testu na COVID i odbyć 10-dniową kwarantannę.

Paszport covidowy jest niezbędny, by korzystać np. z restauracji i komunikacji miejskiej na obszarach tzw. czerwonej strefy. Od 1 listopada 2021 czerwona strefa obejmuje także Kijów.

Obostrzenia COVID Wielka Brytania - styczeń 2022

W styczniu 2022 władze Wielkiej Brytanii zniosły obowiązek wykonywania testów PCR przed przekroczeniem granicy dla turystów w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Osoby zaszczepione po przyjeździe do Wielkiej Brytanii nadal muszą poddać się samoizolacji i wykonać test antygenowy przed upływem drugiego dnia pobytu. Samoizolację można zakończyć po otrzymaniu negatywnego wyniku testu.

Od 11 lutego 2022 w pełni zaszczepieni turyści (po 2 dawkach) nie będą musieli wykonywać żadnych testów na koronawirusa ani poddawać się kwarantannie po wjeździe do Anglii i Szkocji.

Osoby w pełni zaszczepione są też zobowiązane wypełnić formularz lokacyjny (dostępny TUTAJ) w ciągu 48 godzin przed przyjazdem, trzeba też posiadać potwierdzenie pełnego zaszczepienia (Unijny Certyfikat Covid w formie papierowej lub elektronicznej).

Osoby niezaszczepione (w tym nie w pełni zaszczepione) muszą wykonać test na COVID-19 w ciągu trzech dni przed przyjazdem, wypełnić formularz lokacyjny (dostępny TUTAJ) w ciągu 48 godzin przed przyjazdem, zarezerwować i opłacić pakiet testów PCR do wykonania w 2. i 8. dniu pobytu. Osoby niezaszczepione po przyjeździe do Wielkiej Brytanii muszą odbyć 10-dniową kwarantannę. Kwarantannę można skrócić po poddaniu się testowi w ramach programu Test to release (szczegóły TUTAJ).

Od 11 lutego 2022 niezaszczepieni turyści będą musieli tylko wykonać test PCR przed przyjazdem i w drugim dniu pobytu w Anglii lub Szkocji. Nie będą już musieli odbywać kwarantanny, jeśli wynik testu okaże się negatywny.

Od 1 października 2021 wjazd do Wielkiej Brytanii możliwy jest tylko na podstawie paszportu (poza osobami posiadającymi status "osiedlonych" lub "tymczasowo osiedlonych", które do końca 2025 r. mogą wjechać do UK na podstawie dowodu osobistego).

Obostrzenia COVID Włochy - styczeń 2022

Wszyscy turyści przylatujący do Włoch muszą posiadać potwierdzenie negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dotyczy to także osób w pełni zaszczepionych i ozdrowieńców. Może być to test PCR (wykonany maksymalnie 48 godzin przed przylotem) lub test antygenowy (maksymalnie 24 godziny przed przylotem). Przed wylotem trzeba też wypełnić formularz dostępny TUTAJ.

Osoby niezaszczepione muszą dodatkowo odbyć 5-dniową kwarantannę.

Nowe zasady wjazdu będą obowiązywały przynajmniej do końca stycznia.

We Włoszech wrócił obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz.

Aby korzystać z takich usług, jak restauracje, bary, kina, teatry, stadiony, siłownie, muzea, trzeba posiadać tzw. Super Green Pass, czyli paszport covidowy dostępny tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Od 11 stycznia 2022 Super GReen Pass jest niezbędny także w komunikacji miejskiej, w ośrodkach narciarskich położonych w strefie czerwonej (z najwyższą liczbą zakażeń). W tych, które obecnie znajdują się w strefach białej i żółtej, wystarczy zwykły paszport covidowy.

Od 15 grudnia 2021 ważność certyfikatów unijnych (tzw. green pass) potwierdzających zaszczepienie wynosi 9 miesięcy. Od 1 lutego będą ważne tylko przez 6 miesięcy od daty podania preparatu.

UWAGA! Władze Wenecji w celu zredukowania liczby turystów i polepszenia sytuacji epidemicznej i ekologicznej miasta, zdecydowały się wprowadzić dodatkowe limity dla zwiedzających. Do Wenecji w 2022 r. będzie można wjechać tylko na podstawie jednodniowego biletu, kosztującego 5 euro, który można zarezerwować online.

Więcej o obostrzeniach COVID we Włoszech przeczytacie w poniższym tekście:

Obostrzenia COVID Wyspy Kanaryjskie - styczeń 2022

Lokalny rząd Wysp Kanaryjskich postanowił, że od 1 grudnia 2021 wszystkich przybyszów – zarówno turystów zagranicznych, jak i obywateli Hiszpanii – będzie obowiązywał wymóg posiadania paszportu covidowego. Dokument musi potwierdzać albo zaszczepienie przeciw koronawirusowi, albo ozdrowienie, albo negatywny wynik testu PCR, wykonanego w ciągu 72 godzin przed przylotem.

UWAGA! 19 stycznia 2022 na Teneryfie podwyższono stopień zagrożenia epidemicznego i wprowadzono dodatkowe obostrzenia dla turystów. Na plażach należy zachowywać dystans społeczny i tylko ok. 50% chętnych będzie wpuszczanych na piasek, co może oznaczać, że miejsce na plażach Teneryfy trzeba będzie rezerwować z wyprzedzeniem.

Także w środkach komunikacji publicznej obowiązuje ograniczenie miejsc do 75%. Bary i restauracje na Teneryfie muszą zamykać się do północy. Zgromadzenia mogą liczyć najwyżej 6 osób.

Na innych wyspach Kanarów - Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera i El Hierro - nie wprowadzono na razie żadnych dodatkowych obostrzeń.

Obywatele rozmawiają z Hołownią

Wideo

Materiał oryginalny: Obostrzenia COVID w Europie na styczeń 2022. Anglia i Szkocja znoszą obostrzenia dla zaszczepionych od 11 lutego - Strona Podróży

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Twórczy artykuł - kopiuj wklej ale3 jest wierszówka a jest inaczej bo:

https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1059017,mz-podalo-nowe-dane-ponad-40-tysiecy-zakazen-covid-19-w-ciagu-doby.html
Dodaj ogłoszenie