Obowiązkowe maseczki od dziś. Zmienione przepisy dotyczą wybranych grup i miejsc. Kto nie musi zakrywać ust i nosa?

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik

Wideo

Zobacz galerię (3 zdjęcia)
Maseczki ochronne są obowiązkowe. Od dziś obowiązkowo należy zasłaniać usta i nos, gdy wychodzimy z domu. Od 16 kwietnia na terenie Polski obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wychodząc z domu będziemy musieli zakładać na twarz maseczki, choć wystarczą też zwykłe chusty lub szale. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia po kolejnych poprawkach. Wykreślono z niego obowiązek zakrywania ust i nosa w parkach oraz lasach, co może oznaczać, że nie zostaną one otwarte. Dodano listę osób, które w określonych sytuacjach nie będą musiały stosować się do tej zasady.

Zakrywanie ust i nosa będzie obowiązkowe od 16 kwietnia

Od 16 kwietnia na terenie całej Polski obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. To kolejny z kroków w kierunku ograniczania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19.

Rada Ministrów opublikowała 15 kwietnia nowy projekt rozporządzenia w tej sprawie. Czym on różni się od poprzedniego? Przede wszystkim, usunięto z niego zapis o tym, że maseczki należy nosić w parkach oraz lasach.
To może oznaczać, ze wbrew oczekiwaniom społecznym, 19 kwietnia nie zostanie przywrócona możliwość rekreacji na terenach zielonych.
Do tego uszczegółowiono listę osób, które nie zostaną objęte obowiązkiem zakrywania ust oraz nosa. To m.in. księża oraz dzieci do lat 4.

Polska się śmieje

Kiedy musimy zakrywać nos i usta?

Nowe przepisy mówią, że nos i usta należy zakrywać:

 • W środkach transportu zbiorowego.
 • W miejscach ogólnodostępnych, np. w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.
 • W obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).
 • Na terenie nieruchomości wspólnych.

Fakt, że nos i usta musimy zakryć za każdym razem, kiedy tylko przebywamy w przestrzeni publicznej, oznacza tak naprawdę, że maseczki lub chusty musimy zakładać zawsze, wychodząc z domu.

Kto i kiedy może nie zakrywać ust oraz nosa?

Projekt rozporządzenia zawiera liczne wyjątki. Obowiązku zakrywania ust i nosa nie stosuje się do:

 • Pojazdu samochodowego, w którym przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem do lat 4.
 • Dziecka do ukończenia 4 roku życia.
 • Osoby, która nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane.
 • Osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów.
 • Kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego lub pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli operator zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób.
 • Duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania.
 • Żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.

Prosta maseczka chroniąca przed koronawirusem: jak uszyć ją ...

- Osoba ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie: organów uprawnionych w przypadku legitymowania tej osoby w celu ustalenia jej tożsamości; innej osoby w związku ze świadczeniem przez nią usług lub wykonywaniem czynności zawodowych lub służbowych, w tym w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby - czytamy w rozporządzeniu.

Czy trzeba zakładać maseczkę?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: nie. Rozporządzenie rady ministrów mówi jasno, że „do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa”.

Oznacza to, że wcale nie musimy wychodzić z domu w maseczce, tym bardziej takiej, która posiada specjalistyczne filtry. Lekarze apelują wręcz, aby takie środki bezpieczeństwa zostawić medykom oraz osobom z grup podwyższonego ryzyka, dla których zakażenie wirusem SARS-CoV-2, z dużym prawdopodobieństwem może zakończyć się śmiercią.

Wystarczy, że przebywając w przestrzeni publicznej, zakryjemy nos i usta chustą, szalikiem lub własnoręcznie uszytą maseczką.

Zobacz koniecznie

Nie przegap

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tadeusz

Jo jest za otwarciem, obozu -- w Zgodzie,,,,i Morela za komendanta----

Dodaj ogłoszenie