W sobotę, 8 sierpnia, wejdą w życie zaostrzone rygory sanitarne związane z pandemią COVID-19. Nowe obostrzenia będą dotyczyły powiatów, w których średnia liczba zakażeń jest najwyższa.
Powiaty w całej Polsce zostały podzielone na strefy zielone (0-5 zakażonych na 10 tys. osób), żółte (6-12 zakażonych na 10 tys. osób) oraz czerwone (powyżej 12 zakażonych na 10 tys. osób). Rygory pojawią się w żółtych i czerwonych, a będą dotyczyły m.in. ograniczenia lub całkowitego zakazu udziału publiczności w wydarzeniach sportowych, ograniczenia liczby gości w restauracjach, czy ograniczenia liczby pasażerów w komunikacji miejskiej.
Dodatkowo w powiatach oznaczonych kolorem czerwonym:
- Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego (...) w miejscach ogólnodostępnych - czytamy w rozporządzeniu.
Samo rozporządzenie rady ministrów, które zostało opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia, bardzo dokładnie określa, w jakich przypadkach należy zakładać maseczkę, a kiedy można schować ją do kieszeni. Na pewno usta i nos należy zasłaniać: "na drogach i placach, na terenie cmentarzy, parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych, plaż, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych".
Nie przeocz
Co ważne, ust i nosa nie musimy zakrywać uprawiając sport i przebywając na terenie lasów. Obowiązek ten nie dotyczy także dzieci do lat czterech. Nadal w mocy pozostaje przepis o umożliwieniu zdjęcia maseczki podczas spożywania posiłków w restauracjach i strefach gastronomicznych, a także po zajęciu miejsca w pociągu.
Poniżej załączamy szczegółowe przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa, które zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów.
Usta oraz nos należy zasłaniać:
- "W środkach publicznego transportu zbiorowego, na statkach pasażerskich, w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie"
- "Na drogach i placach, na terenie cmentarzy, parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych, plaż, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych"
- "Na terenie nieruchomości wspólnych w rozumieniu oraz na terenie takich nieruchomości o innych formach posiadania - chyba, że zostanie zachowana odległość co najmniej 1,5 m od przebywających w tych miejscach osób"
- "W zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny"
- "W obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach)"
- "W trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu"
- "Na statkach powietrznych"
Musisz to wiedzieć
Ust i nosa nie trzeba zasłaniać w przypadku:
- "Pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem albo osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie;
- Dziecka do ukończenia 4. roku życia
- "Osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie od dnia 1 września 2020 roku jest wymagane"
- "Osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania"
- "Kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego"
- "Kierującego statkiem"
- "Kierowców wykonujących przewozy drogowe w załodze"
- "Sprawującego kult religijny podczas jego sprawowania"
- "Żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności"
- "Osoby, której miejscem stałego lub czasowego pobytu są budynki użyteczności publicznej przeznaczone na potrzeby wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, chyba że zarządzający takim budynkiem postanowi inaczej"
- "Sędziego, trenera oraz osoby uprawiającej sport"
- "Osoby przebywającej na terenie lasu"
- "Jazdy konnej"
- "Personelu lotniczego przebywającego w kabinie pilota"
- "Podczas zawierania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego"
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?