Obowiązkowe OC: Jakie podwyżki w 2019 roku? WYSOKOŚĆ SKŁADEK OC Ministerstwo Finansów podnosi sumy gwarancyjne. Wynika to z dyrektywy UE

TK
W związku z faktem, iż rząd zaakceptował propozycję przepisów przygotowanych przez Ministerstwo Finansów liczyć musimy się z faktem, że ubezpieczyciele najprawdopodobniej podniosą składki OC. Z czego to wynika? Ze zwiększenia tzw. sum gwarancyjnych. Ma to związek z korektą stawek wykonywanych co 5 lat ze względu na inflację na terenie Unii Europejskiej.
W związku z faktem, iż rząd zaakceptował propozycję przepisów przygotowanych przez Ministerstwo Finansów liczyć musimy się z faktem, że ubezpieczyciele najprawdopodobniej podniosą składki OC. Z czego to wynika? Ze zwiększenia tzw. sum gwarancyjnych. Ma to związek z korektą stawek wykonywanych co 5 lat ze względu na inflację na terenie Unii Europejskiej.
Udostępnij:
Obowiązkowe OC: w 2019 czekają nas podwyżki dotyczące wykupu polisy, więcej również zapłacimy za brak OC. Ta sytuacja ma związek z podniesieniem sum gwarancyjnych przez Ministerstwo Finansów, co ma związek z dyrektywą Unii Europejskiej. Wśród posiadaczy samochodów pojawiają się obawy, że podniesienie sum gwarantowanych spowoduje również wzrost składek OC. Czego zatem się spodziewać?

Obowiązkowe OC: składki OC w górę przez podniesienie sum gwarancyjnych

W związku z faktem, iż rząd zaakceptował propozycję przepisów przygotowanych przez Ministerstwo Finansów liczyć musimy się z faktem, że ubezpieczyciele najprawdopodobniej podniosą składki OC. Z czego to wynika? Ze zwiększenia tzw. sum gwarancyjnych. Ma to związek z korektą stawek wykonywanych co 5 lat ze względu na inflację na terenie Unii Europejskiej.

ZOBACZ KONIECZNIE
ZMIANY W OC W 2019

Ile wynosić zatem wynosić będą maksymalne progi, do których ubezpieczyciel będzie odpowiadał finansowo za zdarzenie?

  • 5,21 mln euro - to próg dotyczący likwidacji szkód osobowych na jedno zdarzenie drogowe, niezależnie od tego jaka jest liczba poszkodowanych
  • 1,05 mln euro - to próg dotyczący likwidacji szkód majątkowych na jedno zdarzenie drogowe, niezależnia od tego jaka jest liczba poszkodowanych

Wcześniej progi likwidacji szkód wynosiły 5 i 1 mln euro w wypadku szkód osobowych i majątkowych.

Które samochody są najtańsze w naprawie? To pytanie zadaje sobie wielu, noszących się z myślą kupna auta. Z raportu brytyjskiej firmy ubezpieczeniowej Warranty Direct, dowiadujemy się, które pojazdy generują najmniejsze koszty eksploatacji. Co ciekawe, zestawienie zostało zdominowane przez marki z jednego kraju. Domyślacie się z jakiego? Zobacz TOP 10 najtańszych samochodów w eksploatacji na kolejnych slajdach galerii.Czy wiesz, za co możesz dostać mandat? O tych przepisach zapomina większość kierowców [QUIZ]

Te SAMOCHODY są NAJTAŃSZE w naprawie. Zobacz TOP 10 marek na...

Liczba szkód komunikacyjnych i ich wartość rośnie

Wprowadzenie unijnej dyrektywy i nowa wysokość sum gwarantowanych wydaje się być bardzo wysoka w porównaniu do przeciętnej wartości odszkodowań oraz zadośćuczynień.

Spójrzmy jak historycznie wyglądała średnia wartość szkody zlikwidowanej przy pomocy obowiązkowego OC, na podstawie eksperckich wyliczeń Andrzeja Prajsnara z Ubea.pl:

  • 2014 r. - 5841 zł
  • 2015 r. - 6768 zł
  • 2016 r. - 6623 zł
  • 2017 r. - 6971 zł

Zmiana dla lat 2014-2017 to wzrost rzędu niemal 20%. Prognoza Pawła Kuczyńskiego, prezesa porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl na 2018 wygląda następująco:

Przy takim tempie wzrostów analizowana wartość średniej szkody najprawdopodobniej przekroczy 7000 zł w 2018 r.

Wzrosty średniej wartości szkody komunikacyjnej są związane z:

  • rosnącą przeciętną ceną krajowych samochodowych
  • rosnącymi kosztami robocizny
  • rosnącymi kosztami części wykorzystywanych do naprawy samochodów

Ponadto ubezpieczyciele są zobligowani przez zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego do staranniejszej likwidacji szkód. Często owocuje to faktem, że sądy coraz częściej orzekają o wysokich zadośćuczynieniach za szkody osobowe.

25- wymagane modyfikacje w układzie przyspieszenia:25.01 - regulowany pedał przyspieszenia,25.02 - pedał przyspieszenia pod całą stopę,25.03 - wychylny pedał przyspieszenia,25.04 - przyspieszenie sterowane ręcznie,25.05 - przyspieszenie sterowane kolanem,25.06 - serwoprzyspieszacz (elektroniczny, pneumatyczny itp.),25.07 - pedał przyspieszenia po lewej stronie pedału hamulca,25.08 - pedał przyspieszenia po lewej stronie,25.09 - składany lub odkręcany pedał przyspieszenia za przegrodą

Kody ukryte na prawie jazdy. Masz takie? Możesz mieć duże k...

Podwyżki OC w 2019? Ile wyniosą?

Podniesienie sum gwarancyjnych i wprowadzenie nowych limitów odpowiedzialności ubezpieczycieli komunikacyjnych to ból głowy dla kierowców i posiadaczy samochodów, którzy zadają sobie pytanie o wysokość składki i podwyżki OC w 2019 roku.

Jest jednak dobra wiadomość zawarta w ocenie skutków regulacji, które są dołączone do projektu ustawy podnoszącej limity gwarancyjne ubezpieczeń obowiązkowych (numer pojektu: UC127 - Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych).

W ramach konsultacji Polskiej Izby Ubezpieczeń z zakładami ubezpieczeniowym doszło do deklaracji ze strony ubezpieczycieli komunikacyjych, że wzrost maksymalnych sum gwarancyjnych o 4-5% nie wpłynie znacząco na składki obowiązkowych polis OC.

Przy ustalaniu wysokości składek decyzje indywidualnie podejmować będą konkretne zakłady ubezpieczeń. Pod uwagę będą brać m. in. dane swoje dane historyczne o szkodowości.

Czy wiesz, za co możesz dostać mandat? O tych przepisach zapomina większość kierowców [QUIZ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek

Oc w górę? Na tej stronie idzie w doł :)

http://www.promocjeo.pl/tanie-oc/

G
Gość

www.wyliczenie.pl

Można porównać ponad 70 ofert OC i AC różnych firm i wybrać najtańsze na rynku. Polecam.

G
Gorzki
Bajki, bajki. W zeszłym roku (2018) ubezpieczałem Hondę 2.0 136KM za niecały 1000zł. Teraz proponują mi 970zł za kosiarkę 1.2 60KM w Puncie kupionym za tę samą kwotę.
o
obywatel
właśnie w dniu dzisiejszym dostałem propozycję składki OC w nowym roku- podwyżka 25%(do roku poprzedniego)
b
bankieplus
Nie przepłacaj więcej za polisę OC.

Znajdujemy najlepsze ubezpieczenie OC/AC

Sprawdź => bankierplus.pl/ubezpieczenia
I
IT
Zdzierstwo, łajdactwo, wiedza ze nie poniosą odpowiedzialności. Co do konkretu...wlasnie dostałem info o stawce OC maszyny rolniczej (nie jestem rolnikiem i nie prowadzę działalności) , z 90zl skoczyło do 116 i tak co roku podwyżka o ok 15-20zl jakie jest uzasadnienie podwyżek? Inflacja 2,5%? Niby to tylko 26zl ....ale to tu, to tam na żywności na ciuchach, na smieciach i prawdopodobnie od nowego roku na innych daninach, parkingach w naszym mieście.. etc. Opłaty opłaty i ciągle mało. Podłe s.... SYNY wycieraja się Unia że tak każe - nie pamiętam żebym godzil się na ograbianie na każdym kroku. Szkoda tylko że ludzie milczą i czekają jutra - taka postawa się na nas zemsci i to będzie gorzkie doświadczenie. pozdrawiam.
T
Też, tak sobie a muzom !
Cały "ten" bałagan wynika z pomieszania pojęć. Pomieszanie dotyczy nierozgraniczenia odpowiedzialności względem osób (odpowiedzialności cywilnej, OC), i odpowiedzialności ubezpieczyciela względem rzeczowego uszkodzenia (AC). Ktoś za to jest odpowiedzialny, i musi ponieść z tego tytułu konsekwencje !
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie