Obrzydliwy fetor w Chorzowie pochodzi z ciężarówek jeżdżących do elektrociepłowni. Problemem znowu jest biomasa?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Problem z fetorem znowu powrócił
Problem z fetorem znowu powrócił UM Chorzów
Udostępnij:
W Chorzowie powrócił problem z fetorem. Mieszkańcy zgłaszali, że w mieście znowu śmierdzi. Wydawało się, że gdy w 2020 roku zakończył się proces usuwania biomasy należącej do elektrociepłowni CEZ, to problem z fetorem się skończył. Odór jednak powrócił. Miasto postanowiło sprawdzić, co może być źródłem tego problemu.

Walka z fetorem w Chorzowie. Problemem ponownie jest biomasa?

"Smród pochodzi z ciężarówek z biomasą" - pisali mieszkańcy Chorzowa. Okazało się, że mieli rację. Urzędnicy sprawdzili skąd może pochodzić nieprzyjemny zapach. Wydawało się, że problem z fetorem w Chorzowie został rozwiązany po tym, jak spółka CEZ Chorzów wywiązała się z deklaracji i wywiozła w zeszłym roku zapasy złożonej luzem biomasy.

Wywieziony został cały zapas biomasy magazynowanej luzem w formie pelletu z łuski słonecznika. Przypomnijmy, że biomasa magazynowana była na byłych i obecnych terenach Zakładów Azotowych w Chorzowie (rejon ul. Narutowicza i ul. Maciejkowickiej).

Fetor jednak powrócił. Okropny smród czuć w różnych miejscach miasta, nie tylko w Chorzowie Starym, Maciejkowicach, ale także w Centrum. Na szczęście, są efekty interwencji Urzędu Miasta. Urzędnicy mają teraz nadzieję, że problem odoru dochodzącego z samochodów ciężarowych jeżdżących po Chorzowie zakończył się i już nie wróci.

Nie przeocz

- Natychmiastowo zarządziliśmy analizę monitoringu. Wszystkie znaki wskazywały, że odór pochodzi z ciężarówek, które zawożą transport w okolice elektrociepłowni. Skierowaliśmy się do Inspekcji Transportu Drogowego i Policji z prośbą o kontrolę. Dodatkowo poprosiliśmy CEZ Chorzów o odniesienie się do tej sytuacji - wyjaśnia Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa.

W nawiązaniu do pism i rozmów miasta Chorzów, elektrociepłownia poinformowała, że podjęła działania w celu wzmocnienia kontroli nad procesem transportu biomasy do zakładu.

Zobacz koniecznie

Oto co ustalono:

  • Dostawy mają być od teraz dodatkowo uszczelniane, a naczepy każdorazowo oplandekowane.
  • Zmienione mają być trasy dostaw tak, aby ograniczyć ich przejazdy przez Chorzów.
  • Dodatkowo skrócić ma się też czas oczekiwania na wjazd do zakładu od ulicy Poznańskiej. Samochody wpuszczane są bezpośrednio na teren elektrociepłowni i dopiero tam oczekują na rozładunek lub odbiór.

Spółka CEZ Chorzów S.A. informuje również, że od 28 października 2020 r. przechowuje paliwo biomasowe wyłącznie na stanowisku operacyjnym na terenie instalacji CEZ Chorzów, w ilości która gwarantuje dwudniową prawidłową pracę zakładu.

- Spółka zaznacza, iż niezmiennie wywiązuje się z ustaleń poczynionych pomiędzy członkami Zarządu CEZ Chorzów, a Prezydentem Miasta Chorzowa dotyczącymi składowania paliwa biomasowego na terenie instalacji CEZ Chorzów, a także działa zgodnie z warunkami, jakie zostały określone w pozwoleniu zintegrowanym dla tej instalacji - informuje w komunikacie Sebastian Włodarski, rzecznik prasowy CEZ Chorzów S.A.

Musisz to wiedzieć

Okropny odór w Chorzowie Starym i Maciejkowicach

Przypomnijmy, że mieszkańcy Chorzowa Starego i Maciejkowic musieli zmagać się z uciążliwym fetorem niemal każdego dnia. Problemem nie było samo spalanie biomasy, a sposób i miejsca jej przechowywania. Elektrociepłownia CEZ używała wysłodów buraczanych czy jabłek. Taka mokra biomasa jest podatna na warunki atmosferyczne i procesy gnilne.

- Wcześniej biomasa była składowana w jednym miejscu, pozostawała w bigbagach i była chroniona przed działaniem warunków atmosferycznych. Teraz są to ogólnodostępne, odkryte duże pokłady biomasy, które znajdują się w kilku miejscach na terenie Chorzowa Starego i Maciejkowic - wyjaśniał w sierpniu 2020 roku Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Spółka wykazywała, że pomimo kontroli Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach, której przedmiotem były m.in. drobiazgowe oględziny wszystkich magazynów biomasy na terenie Chorzowa, nie wskazano żadnych nieprawidłowości, które nawet pośrednio związane byłyby z faktem transportu, magazynowania, czy też spalania przez CEZ Chorzów S.A. biomasy. Mimo tego spółka zobowiązała się usunąć składowaną biomasę.

- Zgodnie z deklaracją złożoną 19 sierpnia podczas spotkania członków Zarządu CEZ Chorzów z prezydentem miasta Chorzowa, spółka zrealizowała w terminie pierwszy etap planu działań mających na celu wyeliminowanie możliwego oddziaływania zapachowego ww. paliwa biomasowego, magazynowanego dotychczas luzem w rejonie ul. Narutowicza i ul. Maciejkowickiej - informował w listopadzie 2020 roku Sebastian Włodarski, rzecznik prasowy CEZ Polska Sp. z o. o.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie