Obwodnica Nakla Śląskiego znalazła się programie inwestycyjnym. Kiedy powstanie dwupasmówka na DK 78?

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
Udostępnij:
Jest szansa, że jeszcze w tym roku rozpoczną się prace przygotowawcze związane, najpierw z określeniem dokładnego przebiegu, a potem z opracowaniem dokumentacji tzw. studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla obwodnicy Nakla Śląskiego. Program inwestycyjny dla budowy tej obwodnicy zatwierdziło właśnie ministerstwo infrastruktury. Kiedy powstanie dwupasmówka omijająca Nakło Śląskie?

Obwodnica Nakła Śląskiego w rządowym programie

Obwodnica Nakła Śląskiego, Świerklańca, Niezdary, Tapkowic i Celin ma powstać w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic. Jednak jej budowa nie ruszy zbyt szybko. Sam proces przygotowawczy ma się odbywać do 2024 roku. Jeśli uda się przygotować studium korytarzowe oraz uzyskać decyzje środowiskowe, to budowa obwodnicy mogłaby ruszyć najwcześniej w 2025 roku. Na razie dokładny przebieg drogi jeszcze nie został określony.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Dwupasmówka ominie miejscowości od północy

Przyjęto, że obwodnica powinna stanowić północne obejście miejscowości objętych zakresem programu. Przebiegać będzie po terenie, na którym aktualnie znajduje się głównie kompleks leśny oraz pola uprawne. Jej korytarz zostanie wytyczony po nowym śladzie jako droga główna ruchu przyspieszonego (GP), o przekroju jednojezdniowym z dwoma pasami ruchu. Konstrukcja jej nawierzchni dostosowana będzie do przenoszenia obciążenia 11,5 ton na oś.
Wyposażona będzie w niezbędne urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, takie jak oświetlenie drogowe, oznakowanie obwodnicy i dróg z nią związanych, bariery ochronne, osłony przeciwolśnieniowe i ogrodzenie oraz urządzenia ochrony środowiska.

Na odcinku E, miedzy Częstochową a granicą z województwem łódzkim rozpoczęło się układanie betonowej nawierzchni na jednej jezdni autostrady A1. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Autostrada A1 za Częstochową jest betonowana przez ogromną m...

Powstają też inne obwodnice na DK 78

Obwodnica DK78 we wspomnianych miejscowościach ma wyprowadzić z nich ruch tranzytowy.
Nie będzie to jedyna obwodnica na DK 78. W tym roku ogłoszono już przetargi na dokumentację projektową obwodnic Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i Goleniów. W fazie projektowania jest już obwodnica Zawiercia i Poręby. Na jej 16-km odcinek jest już podpisana umowa z wykonawcą zarówno na projekt jak i budowę (projektuj i buduj).

Skąd pieniądze na 100 obwodnic?

Skąd rząd weźmie pieniądze na ponad 820 km nowych obwodnic? Jak zapowiadał, przy ogłaszaniu programu minister, budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek, głównie od międzynarodowych instytucji finansowych oraz z obligacji. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Istotnym źródłem wpływów do KFD będą również środki UE, pochodzące z programów operacyjnych w ramach perspektywy 2014-2020 oraz 2021-2027.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie