Obwodnica Nakła Śląskiego w rządowym programie
Obwodnica Nakła Śląskiego, Świerklańca, Niezdary, Tapkowic i Celin ma powstać w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic. Jednak jej budowa nie ruszy zbyt szybko. Sam proces przygotowawczy ma się odbywać do 2024 roku. Jeśli uda się przygotować studium korytarzowe oraz uzyskać decyzje środowiskowe, to budowa obwodnicy mogłaby ruszyć najwcześniej w 2025 roku. Na razie dokładny przebieg drogi jeszcze nie został określony.
Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia
Dwupasmówka ominie miejscowości od północy
Przyjęto, że obwodnica powinna stanowić północne obejście miejscowości objętych zakresem programu. Przebiegać będzie po terenie, na którym aktualnie znajduje się głównie kompleks leśny oraz pola uprawne. Jej korytarz zostanie wytyczony po nowym śladzie jako droga główna ruchu przyspieszonego (GP), o przekroju jednojezdniowym z dwoma pasami ruchu. Konstrukcja jej nawierzchni dostosowana będzie do przenoszenia obciążenia 11,5 ton na oś.
Wyposażona będzie w niezbędne urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, takie jak oświetlenie drogowe, oznakowanie obwodnicy i dróg z nią związanych, bariery ochronne, osłony przeciwolśnieniowe i ogrodzenie oraz urządzenia ochrony środowiska.
Powstają też inne obwodnice na DK 78
Obwodnica DK78 we wspomnianych miejscowościach ma wyprowadzić z nich ruch tranzytowy.
Nie będzie to jedyna obwodnica na DK 78. W tym roku ogłoszono już przetargi na dokumentację projektową obwodnic Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i Goleniów. W fazie projektowania jest już obwodnica Zawiercia i Poręby. Na jej 16-km odcinek jest już podpisana umowa z wykonawcą zarówno na projekt jak i budowę (projektuj i buduj).
- Budowa S1: To będzie odcinek specjalny, w pobliżu Auschwitz
- Tu staniesz w korku. Ruch w woj. śląskim coraz większy
- Nowy odcinek S1 ma wykonawcę. Będzie gotowy za 3,5 roku
- Trasa S1 w budowie. Tak powstaje śląski drogowy kręgosłup
- Kiedy odcinek S1, zwany „drogą śmierci”, straci złą sławę?
- Kiedy w Śląskiem inteligentny system zarządzania ruchem?
Skąd pieniądze na 100 obwodnic?
Skąd rząd weźmie pieniądze na ponad 820 km nowych obwodnic? Jak zapowiadał, przy ogłaszaniu programu minister, budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek, głównie od międzynarodowych instytucji finansowych oraz z obligacji. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Istotnym źródłem wpływów do KFD będą również środki UE, pochodzące z programów operacyjnych w ramach perspektywy 2014-2020 oraz 2021-2027.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?