Ochotnicza Straż Pożarna w Żorach spotem reklamowym zachęca do służby. Trwa ogólnopolska akcja #wsłużbieinnym

ml

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Strażacy z OSP Żory zainicjowali ogólnopolską akcję #wsłużbieinnym, promującą działania ochotniczych jednostek straży pożarnej. W jej ramach nakręcili filmik, który zachęca do dołączenia do sił OSP oraz pokazuje prawdziwe oblicze pracy każdego strażaka.

#wsłużbieinnym - pod takim hasłem rozpoczyna się ogólnopolska akcja promowania Ochotniczych Straży Pożarnych. OSP w Żorach w jej ramach wraz z Komendami Miejskimi PSP: w Jastrzębiu-Zdroju, Tychach i Żorach oraz Gminą Miejską Żory stworzyła spot, który pokazuje strażacką codzienność. W realizacji tego przedsięwzięcia wsparły ich również: Ochotnicza Straż Pożarna Czarnuchowice, Ochotnicza Straż Pożarna Jastrzębie-Zdrój, Śląski WOPR i firma Legalny Autozłom w Żorach.

Nasza akcja ma na celu pokazanie tego, co robią strażacy w czasie służby, w ramach jednostek OSP. Każdy z nas, żyjąc w lokalnym społeczeństwie, jest odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo. Niektórzy, czując potrzebę działania w zakresie większym niż zwykłe zaalarmowanie odpowiednich służb, decydują się być częścią tych służb, wstępując w szeregi Strażaków Ochotników i tym samym oddają się służbie innym. Każdy kadr naszego filmu to element tego, czym zajmują się strażacy ochotnicy. Nie są to sceny przesadzone, ani też „koloryzowane”. Tworząc ten film staraliśmy się pokazać realistyczny zakres działań strażaków, który jest tak szeroki, że w żaden sposób nie udało się go streścić w minutowym obrazie - wyjaśnia Adam Doleżych, Naczelnik OSP w Żorach.

Filmik powstał po to, by promować działania nie tylko żorskiej jednostki OSP. Ogólnopolska akcja #wsłużbieinnym działa na korzyść wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w Polsce.

Na czym polega służba Strażaka Ochotnika? Jednostki OSP są częścią struktury ochrony przeciwpożarowej naszego kraju, a ich działalność określa szczegółowo ustawa o stowarzyszeniach oraz o ochronie przeciwpożarowej. Działalność ta polega między innymi na: gaszeniu pożarów, reagowaniu na zagrożenia miejscowe takie jak wypadki drogowe, podtopienia, powalone drzewa, gniazda owadów błonkoskrzydłych, itd. Do OSP mogą dołączać także dzieci w młodzież w wieku od 10 do 18 lat, by brać udział w ćwiczeniach i wydarzeniach organizowanych przez jednostki. Po uzyskaniu pełnoletności młodzi strażacy mogą przystąpić do egzaminu, który pozwoli im brać udział w działaniach ratowniczych.

Jednak Ochotnicze Straże Pożarne to często lokalne centrum kultury wsi i małych miasteczek lub ich dzielnic. Działalność tych jednostek skupia się na szkoleniu młodzieży, wpajając jej zachowania proobronne, patriotyczne oraz wskazuje działania na rzecz lokalnego społeczeństwa np.: poprzez organizację zawodów, pikników czy udzielania wsparcia w różnych akcjach społecznie użytecznych a realizowanych przez lokalnych mieszkańców. Ochotnicza Straż Pożarna w dzisiejszych czasach to instytucja z szerokim wachlarzem działań.

Dzisiejsi strażacy OSP, wbrew stereotypowi ochotnika z piwem w ręku przed garażem remizy, to wysoko wykwalifikowani rzemieślnicy, którzy z pasją do zawodu strażaka realizują swoje zadania. Aktualnie każdy Strażak Ochotnik, który zamierza brać udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych musi odbyć państwowy kurs prowadzony przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Dopiero po ukończeniu tego niełatwego kursu i zdaniu egzaminu uzyskuje się uprawnienia do udziału w ww. akcjach. Sprzęt jednostek OSP w całej Polsce od dłuższego czasu jest systematycznie uzupełniany i wymieniany. Dzięki temu wiele jednostek OSP w całym kraju nie odbiega wyposażeniem od standardów prezentowanych przez jednostki PSP - dodają żorscy strażacy.

Aby dołączyć do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, wystarczy przejść kilka kroków rekrutacyjnych:

- wypełnić deklarację przystąpienia do OSP,
- odbyć okres kandydacki (nie w każdej jednostce OSP),
- uzyskać pozytywną opinię Zarządu OSP w zakresie kandydatury,
- złożyć ślubowanie,
- ukończyć kursy uprawniające do uczestnictwa w działaniach ratowniczo - gaśniczych.

Przejście powyższych kroków pozwala na pełnoprawne uczestniczenie w formacji mundurowej jaką jest Ochotnicza Straż Pożarna, jednak od kandydata wymaga się jeszcze:

- wysokiej kultury osobistej,
- szacunku do munduru oraz symboli narodowych,
- gotowości do poświecenia wolnego czasu,
- koleżeństwa i umiejętności pracy w grupie,
- podporządkowania się do musztry służbowej obowiązującej w jednostkach OSP,
- chęci do samodoskonalenia się.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie