Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 lipca bieżącego roku będzie obowiązywał w Polsce Nowy Polski ład 2.0, czyli uaktualniony system rozliczenia podatkowego PIT

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Od 1 lipca bieżącego roku będzie obowiązywał w Polsce Nowy Polski ład 2.0, czyli uaktualniony system rozliczenia podatkowego PIT. Zdaniem Jarosława Szczepańskiego, zastępcy dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, najważniejszą zmianą, jaka dotknie system podatkowy, będzie obniżenie stawki PIT z siedemnastu do dwunastu procent. – Podatek zostanie historycznie obniżony – ten indywidualny od osób fizycznych, czyli podatek PIT – z siedemnastu do dwunastu procent, utrzymując jednocześnie trzydziestotysięczną kwotę wolną od podatku i ustalony próg podatkowy w wysokości stu dwudziestu tysięcy złotych. To się z pewnością przełoży dla zdecydowanej większości obywateli, pracowników i podatników, także już w wynagrodzeniu lipcowym odczują oni zmiany na korzyść – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Od 1 lipca bieżącego roku będzie obowiązywał w Polsce uaktualniony system rozliczenia podatkowego PIT, uwzględniający ostatnie zmiany, które wpisują się w program pod nazwą Nowy Polski ład 2.0. Hasłem przeprowadzonych modyfikacji są „niskie podatki”, ponieważ nowe zasady mają przyczynić się do ich obniżenia, a co za tym idzie – wzrostu wynagrodzenia, widocznego już w przypadku lipcowej wypłaty. Zdaniem Jarosława Szczepańskiego, zastępcy dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, najważniejszą zmianą, jaka dotknie system podatkowy będzie obniżenie stawki PIT z siedemnastu do dwunastu procent. Ponadto, modyfikacje mają być korzystne również dla przedsiębiorców, a także przynieść pakiet rozwiązań o charakterze prorodzinnym. Od 1 lipca zostanie dodatkowo zlikwidowana ulga dla klasy średniej.

Od lipca Polacy dostaną wyższe wynagrodzenie

W związku ze zmianami w polskim systemie podatkowym, jakie zaczną obowiązywać od lipca bieżącego roku na mocy ustawy, podpisanej 14 czerwca 2022 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę, modyfikacji ulegnie przede wszystkim wysokość stawki PIT. Równocześnie z jej obniżeniem z siedemnastu do dwunastu procent, zachowana zostanie kwota wolna od podatku, a także próg przejścia na wyższy podatek, wynoszący obecnie sto dwadzieścia tysięcy złotych.

– Podatek zostanie historycznie obniżony – ten indywidualny od osób fizycznych, czyli podatek PIT – z siedemnastu do dwunastu procent, utrzymując jednocześnie trzydziestotysięczną kwotę wolną od podatku i ustalony próg podatkowy w wysokości stu dwudziestu tysięcy złotych. To się z pewnością przełoży dla zdecydowanej większości obywateli, pracowników i podatników, także już w wynagrodzeniu lipcowym odczują oni zmiany na korzyść – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Według Jarosława Szczepańskiego, zastępcy dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach oznacza to, że przeciętny podatnik już w lipcu otrzyma wyższą pensję. W związku ze zmianami nie musi on jednak podejmować na ten moment żadnych kroków.

– Absolutnie nic nie zgłaszamy. Jedyne, co możemy zrobić, to porównać sobie wypłatę lipcową z czerwcową i zobaczyć, jaką to mamy korzyść. (...) Od strony podatnika, zwykłego śmiertelnika, który rozlicza się na zasadach ogólnych – czyli mówiąc krótko, ma umowę o pracę, świadczenie rentowe, umowy zlecenia i tego typu rzeczy – te zmiany jak najbardziej przejdą niezauważone. Będą zauważalne w przypadku śledzenia tego, co mamy na koncie – zapewnia Jarosław Szczepański.

W związku z tym, że zmiany w systemie podatkowym zaszły w trakcie trwania roku kalendarzowego, a nie przed jego rozpoczęciem, to kluczowe stanie się rozliczenie podatku w przyszłym roku, kiedy to będzie można skorzystać z PIT-u 36, zamiast 28.

– Jasne, że w trakcie roku płacimy zaliczki według pewnych zasad, a nagle pod koniec roku zasady się zmieniają. Ale nie ma tu żadnego przeliczania zaliczek, po prostu wyliczamy podatek według nowych zasad, a przede wszystkim składamy rozliczenie PIT 36, ewentualnie w określonych sytuacjach PIT 36S i to jest wszystko. Oczywiście, nie wolno nam wcześniej złożyć takiego rozliczenia zgodnego, na przykład PIT-u 28, bo jak go złożymy, to już za późno. Ale jeżeli go nie złożymy i wybierzemy PIT 36, to jest to wszystko, co trzeba zrobić, aby zmienić tę formę na zasady ogólne, ale wcześniej trzeba to policzyć, czy nam się to po prostu opłaca – podkreśla zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Zmiany w podatkach mają odczuć również przedsiębiorcy

Jednym z pakietów podatkowych, jakie wynikają z przeprowadzonych zmian, jest także ten dotyczący przedsiębiorców. Według Jarosława Szczepańskiego, zastępcy dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, jednią z podstawowych modyfikacji jest możliwość nie odliczania składki zdrowotnej przez podatników, którzy będą rozliczać się na zasadach ogólnych. Dotyczy to przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym, zryczałtowanym lub korzystających z karty podatkowej. W wyniku zmian, będą oni mogli włączyć składkę zdrowotną do koszów prowadzenia działalności.

Inną zmianą jest wprowadzenie jednego terminu składania zeznań rocznych, którym będzie 30 kwietnia 2023 roku, obowiązujący wszystkich podatników, rozliczających się liniowo lub ryczałtowo. Oni też, w tym samym czasie będą mieli możliwość zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne. Ponadto, niektórzy przedsiębiorcy będą mogli też dokonać takie zmiany w trakcie roku, a dotyczy to przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtowo i na zasadach ogólnych będą chcieli rozliczyć tylko drugą połowę roku podatkowego 2022. Wówczas mogą tego dokonać do 22 sierpnia 2022 roku.

– W przypadku działalności gospodarczej, trzeba zrobić jedną rzecz – pewien rachunek, bo wprowadzamy zmiany w trakcie roku. (...) Możemy po zakończeniu roku wciąż wybrać – co normalnie jest niemożliwe, ale z uwagi na to, że są to zmiany w tracie roku to będziemy mogli tą formę opodatkowania po zakończeniu roku wybrać – jednorazowo, a ryczałtowcy będą mogli przejść na zasady ogólne nawet w trakcie roku, do 22 sierpnia. Oczywiście są pewne konsekwencje, bo trzeba założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów, ale to jest oczywiste, bo żeby się rozliczyć z podatku na zasadach ogólnych, to musimy wiedzieć, z czego się rozliczyć. Jest to więc pewna konsekwencja i być może trzeba przeprowadzić jakiś rachunek, czy te zasady są opłacalne, ale na pewno mamy taką możliwość – mówi Jarosław Szczepański, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Pakiet rozwiązań prorodzinnych

Według Jarosława Szczepańskiego, zastępcy dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, najważniejszą zmianą o charakterze prorodzinnym jest przywrócenie preferencji dla rodziców samotnie wychowujących dzieci.

– Rodzice samotnie wychowujący dzieci będą mogli doliczyć dochody dziecka, czyli wspólnie rozliczyć się z dzieckiem. W praktyce oznacza to, że możemy skorzystać dwa razy z kwoty wolnej od podatku, czyli dwa razy trzydzieści tysięcy złotych i mamy łącznie sześćdziesiąt tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku – zauważa.

Wśród innych zmian o charakterze prorodzinnym, od lipca będzie obowiązywać między innymi podniesiony próg dochodu, jaki może uzyskać dziecko, bez utraty preferencji podatkowych przez jego rodziców. Ta modyfikacja zwiększa kwotę z 3089 złotych do 16 061,28 złotych, czyli o dwunastokrotność renty socjalnej. Ponadto, będzie też możliwe rozdzielenie renty rodzinnej dziecka od dochodu rodzica.

– W przypadku, kiedy dziecko otrzymuje rentę rodzinną, to wówczas ma taką możliwość rozdzielenia jej od dochodu rodzica, co oznacza, że dziecko staje się samodzielnym podatnikiem i będzie miało osobny PIT (...) i zyskuje trzydzieści tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku – mówi Jarosław Szczepański.

Twa kampania informacyjna w zakresie zmian podatkowych

Izba Administracji Skarbowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych organizują kampanię informacyjną, która ma na celu zaznajomienie podatników z najważniejszymi zasadami, jakie wynikają ze zmian, jakie wejdą w życie od 1 lipca 2022 roku. W związku z tym, odbędą się spotkania stacjonarne. Pierwsze z nich będzie miało miejsce już 27 czerwca o godzinie 9.00 w Urzędzie Wojewódzkim, a kolejne w siedzibie Izby Skarbowej w Katowicach.

Ponadto, spotkania informacyjne odbywają się także w formie on-line, a ich organizatorzy zapewniają o dostępnym wówczas wsparciu ekspertów, którym będzie można zadawać pytania. Wszelkie informacje, dotyczące zmian w systemie podatkowym można znaleźć na stronie: podatki.gov.pl/niskiepodatki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera