MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od 6 czerwca działają kluby fitness, siłownie i baseny. Z powodu epidemii koronawirusa obowiązują nowe zasady. To trzeba wiedzieć!

Monika Juś, JAK
6 czerwca 2020 ruszyła m.in. Calypso Fitness Katowice Silesia.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
6 czerwca 2020 ruszyła m.in. Calypso Fitness Katowice Silesia.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała
Na ponowne otwarcieod 6 czerwca siłowni, klubów fitness i basenów zezwolił przed kilkoma dniami polski rząd. Ruszyła m.in. Calypso Fitness Katowice Silesia, która jest czynna od godz. 8.00 do 21.00. Warto jednak wiedzieć, że w siłowniach, klubach fitness i na basenach obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie kontaktu, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, zarówno dla klientów, jak i pracowników obiektu.

Koronawirus, paraliżując kolejne gałęzie gospodarki, nie ominął też branży fitness. Zamknięcie siłowni, klubów fitness, basenów i innych obiektów sportowych było ciosem nie tylko dla miłośników sportu, ale także ok. 80 tysięcy zatrudnionych tam pracowników, którzy z dnia na dzień zostali bez dochodu.

Na ponowne otwarcie siłowni, klubów fitness i basenów zezwolił przed kilkoma dniami polski rząd. Obiekty sportowe są otwarte od dzisiaj 6 czerwca. Warto jednak wiedzieć, że w siłowniach i klubach fitness obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie kontaktu, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, zarówno dla klientów, jak i pracowników obiektu.

Oto najważniejsze wytyczne dla klientów siłowni i klubów fitness:
Jak podaje Ministerstwo Sportu, podczas aktywności sportowej nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust.

Obowiązku noszenia maseczki nie stosuje się do osób uprawiających sport, dotyczy to wszystkich form aktywności.

Klienci przed wejściem do obiektu powinni zostać poinformowani, że nie mogą skorzystać z usługi jeśli:

 • obserwują u siebie objawy choroby zakaźnej (powinni udać się do domu i skorzystać z teleporady medycznej),
 • są objęci kwarantanną lub izolacją,
 • mieli w ciągu ostatnich 14 dni kontakt z osobą podejrzana o zakażenie, zakażoną lub chorą na COVID-19.

Jeśli pracownicy siłowni zauważą u klienta niepokojące objawy, są zobowiązani odsunąć tę osobę od zajęć i poprosić o jak najszybsze udanie się transportem indywidualnym do domu lub oddziału zakaźnego. Muszą też przerwać zajęcia, zdezynfekować pomieszczenie i powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną właściwą dla miejsca lokalizacji obiektu. Zaleca się też ustalenie listy pracowników i klientów, którzy w tym samym czasie przebywali na siłowni i zastosowanie się do do wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Musisz to wiedzieć

Zasady bezpieczeństwa dla klientów siłowni i klubów fitness:

 • Ograniczona liczba osób w pomieszczeniu: 1 osoba na 10 mkw.
 • Pomiędzy klientem a pracownikiem siłowni powinna być zachowana odległość przynajmniej 2 m
 • Sprzęty do ćwiczeń powinny być rozstawione w odległości co najmniej 1,5 m od siebie (sprzęt, który jest przymocowany na stałe i nie spełnia wymienionych norm, powinien być wyłączony z użytkowania)
 • Dopuszczone jest używanie co drugiej maszyny do ćwiczeń w tym samym momencie (nadzór sprawuje personel klubu)
 • Dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk w obszarze wejścia/ recepcji, przy wyjściu z toalet i w każdej sali do ćwiczeń
 • Preparaty do dezynfekcji przy każdej strefie treningowej (w zasięgu wzroku osób trenujących)
 • Klienci powinni dezynfekować sprzęt po każdym użyciu, a w miarę możliwości korzystać z własnych przyborów do ćwiczeń (np. maty)
 • Przy recepcji może przebywać tylko jedna osoba, po każdym kliencie blat musi być dezynfekowany
 • Częsta dezynfekcja przestrzeni samoobsługowych
 • Szafki na ubrania powinny być dezynfekowane przed i po użyciu przez klienta
 • Ograniczenie dopuszczalnej liczby osób w toaletach - 1 osoba na dwie kabiny
 • Dezynfekcja toalet nie rzadziej niż co 2 h w godzinach szczytu
 • Wyłączenie z użytku suszarek nadmuchowych do rąk
 • Funkcjonowanie saun, solarium, stref relaksu, jacuzzi, kabin prysznicowych, stref mokrych będzie zależne od obowiązującego prawa
 • Funkcjonowanie stref gastronomicznych jest dopuszczone pod warunkiem, że będą działać zgodnie z zasadami opisanymi w wytycznych dla obiektów gastronomicznych
 • Klienci, którzy w sposób rażący naruszają zasady bezpieczeństwa, podlegają upomnieniu przez personel i w ostateczności mogą zostać poproszeni o opuszczenie obiektu ze skutkiem natychmiastowym.

Dodatkowo zaleca się stałe wietrzenie wszystkich pomieszczeń klubu fitness i organizowanie przerwy technicznej w ciągu dnia na potrzeby dezynfekcji i wentylacji.

sc]Otwarcie basenów - nowe zasady korzystania z obiektów
6 czerwca ponownie otwarte zostały też baseny. Podobnie jak na siłowniach,obowiązują limity osób. Jak podało Ministerstwo Sportu, z basenów może korzystać do 4 osób na tor, nie więcej niż połowa obłożenia obiektu, nie więcej niż 150 uczestników, bez udziału publiczności.

Zajęcia i zawody sportowe

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Sportu, możliwe jest też już prowadzenie zajęć sportowych na terenie otwartym - w parkach, lasach, na łąkach, drogach publicznych itp. W takich zajęciach może uczestniczyć maksymalnie 150 osób (nie licząc obsługi wydarzenia).

Dopuszczone zostało też już prowadzenie zajęć tanecznych i zajęć sportowych na ściance wspinaczkowej.

Można też organizować już wydarzenia i zawody sportowe, zarówno na terenie otwartym, jak i w obiektach sportowych. Od 30 maja można też organizować imprezy biegowe i kolarskie. Zawody w halach sportowych mogą odbywać się bez udziału publiczności, a maksymalna dopuszczalna liczba uczestników to 150 osób.

Zobacz i zapamiętaj

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni