Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od środy, 11 maja w Gliwickiej Przystani 35 w Gliwicach zamieszka około stu uchodźców z Ukrainy. Miejsce to docelowo ma służyć gliwiczanom

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
Od środy, 11 maja w Gliwickiej Przystani 35 w Gliwicach zamieszka około stu uchodźców z Ukrainy. – Przygotowywany obiekt przy ulicy Warszawskiej 35a zabezpieczy potrzeby rodzin ukraińskich i będzie stanowił dla nich namiastkę domu, tę bezpieczną przystań, która da czas, aby podjąć decyzję co dalej, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości, mniej martwiąc się o dziś i jutro – mówi Aleksandra Wysocka, zastępca prezydenta Gliwic. Miejsce to docelowo ma służyć gliwiczanom, potrzebującym wsparcia w trudnych życiowych okolicznościach.

We wtorek, 10 maja 2022 roku przy ulicy Warszawskiej 35a w Gliwicach odbyła się o godzinie 11.00 konferencja prasowa, poświęcona powstaniu wyjątkowego miejsca, jakim jest Gliwicka Przystań 35, która już od jutra będzie służyła ludziom potrzebującym pomocy i wsparcia – najpierw uchodźcom z Ukrainy, a docelowo mieszkańcom miasta. W spotkaniu podsumowującym to przedsięwzięcie wzięli udział Adam Neumann, prezydent Gliwic oraz jego zastępca – Aleksandra Wysocka, a także przedstawiciele firm zaangażowanych w projekt, takich jak: IKEA, Johnson Mathey oraz AIUT.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Gliwicka Przystań 35 będzie domem dla około stu uchodźców z Ukrainy

Cel przedsięwzięcia jest długoterminowy, w związku z czym Gliwicka Przystań 35 ma służyć docelowo jako schronienie dla mieszkańców Gliwic, potrzebujących wsparcia w trudnych życiowych okolicznościach. Z uwagi na obecną sytuację, związaną z wojną na Ukrainie oraz obecnością uchodźców w Polsce zdecydowano, że od jutra w Gliwickiej Przystani 35 zamieszka około stu obywateli kraju zza wschodniej granicy Polski, którzy opuścili go ze względu na prowadzone tam przez Rosjan działania militarne. – Gliwicka Przystań 35 to kolejny realny wymiar współpracy samorządu z biznesem. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu firm IKEA Katowice, Johnson Matthey, Mapei, AIUT, Radan powstało wyjątkowe miejsce, które przez najbliższy czas będzie domem dla naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną, trafili do Gliwic – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Jak podkreślają przedstawiciele miasta, miejsce to ma najpierw dać chronienie uchodźcom z Ukrainy, by mogli oni odnaleźć się w nowej dla nich rzeczywistości, a następnie zostanie ono przeznaczone dla mieszkańców Gliwic, znajdujących się w trudnych życiowych sytuacjach. – Przygotowywany obiekt przy ulicy Warszawskiej 35a zabezpieczy potrzeby rodzin ukraińskich i będzie stanowił dla nich namiastkę domu, tę bezpieczną przystań, która da czas, aby podjąć decyzję co dalej, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości, mniej martwiąc się o dziś i jutro. Miasto jest właścicielem budynku i zdecydowaliśmy, że już na stałe będzie w nim funkcjonować miejsce wsparcia dla mieszkańców, nasza Gliwicka Przystań 35 – zauważa Aleksandra Wysocka, zastępca prezydenta Gliwic, odpowiedzialna między innymi za gospodarkę nieruchomościami.

Mieszkańcy Gliwickiej Przystani 35 otrzymają też specjalistyczną pomoc psychologiczną

Zarówno ukraińscy mieszkańcy Przystani 35 jak i w przyszłości gliwiczanie będą mogli dodatkowo skorzystać ze specjalistycznej pomocy, jaką w tym miejscu zapewnią im pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej. – Będą wspierali mieszkańców Gliwickiej Przystani 35 w procesie integracji społecznej, dadzą wsparcie psychologiczne i emocjonalne, będą towarzyszyć im podczas załatwiania spraw urzędowych oraz udzielać kompleksowego wsparcia informacyjnego. Wszystko po to, by rodzinom ukraińskim zapewnić poczucie bezpieczeństwa i stworzyć warunki sprzyjające podejmowaniu decyzji, dotyczących dalszych planów życiowych. W przyszłości utworzony w tym miejscu zasób lokalowy zostanie przeznaczony na mieszkania treningowe, które będą ogromną szansą na osiągnięcie samodzielności dla osób doświadczających różnych wyzwań i kryzysów życiowych – mówi Brygida Jankowska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach, koordynująca akcję powstania Gliwickiej Przystani 35.

Nie przeocz

Potrzebna była pełna metamorfoza, w którą zaangażowało się wielu wolontariuszy

Gliwicka Przystań 35 to trzypiętrowy budynek, znajdujący się przy ulicy Warszawskiej 35a, w którym kiedyś mieściła się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Z uwagi na konieczność dokonania wielu zmian, jakie wygenerował plan innego zagospodarowania tego miejsca, budynek musiał przejść pełną metamorfozę, między innymi w zakresie montażu nowych instalacji sanitarnych. Pomieszczenia zostały pomalowane przez wolontariuszy oraz pracowników firm, wspierających projekt, a za umeblowanie odpowiadała firma IKEA Katowice. – Przede wszystkim chcemy dzielić się naszą wiedzą z zakresu urządzania wnętrz, których kolorystyka, wystrój i funkcjonalność wpływają na samopoczucie domowników. W tym konkretnym przypadku chcemy stworzyć przede wszystkim bezpieczne miejsca i kreować przyjazne dla nowych lokatorów przestrzenie, które pozwolą im choć na moment odpocząć od traum, jakich doświadczyli. Chcemy dać im namiastkę domu – to nasz cel. Ta bezpieczna Przystań, którą wspólnie tworzymy, ma przy wsparciu samorządu gliwickiego i wolontariuszy dać obywatelom Ukrainy czas na zastanowienie się, jak zaadaptować się do nowej sytuacji i w spokoju zaplanować kolejne kroki – mówi Magdalena Krokowska-Wicherek, dyrektor regionu IKEA Katowice.

Gliwicka Przystań 35 to dzisiaj kilkadziesiąt pomieszczeń mieszkalnych

Efektem prac jest ponad trzydzieści wyremontowanych i urządzonych pokojów, a także gotowe do użytkowania pomieszczenia wspólne, takie jak: kuchnia, jadalnia, a także pokoje do zabawy i nauki dla dzieci. Dawne, surowe pomieszczenia zostały dostosowane do potrzeb przyszłych mieszkańców, którzy będą mieli szansę odnaleźć się w nowej rzeczywistości, między innymi dzięki przyjaznym, domowym wnętrzom. Parter z kolei został zaaranżowany specjalnie z myślą o potrzebach osób z niepełnosprawnościami.

Osoby odpowiedzialne za zrealizowane przedsięwzięcie podkreślają, że remont i dostosowanie budynku do nowych celów przebiegło w satysfakcjonującym terminie, a szybkie tempo prac jest zasługą wielkiego zaangażowania wszystkich, którzy włączyli się w ten wyjątkowy projekt. Swój wkład w jego wykonanie, oprócz samorządu miało środowisko biznesu – w tym przede wszystkim firmy, takie jak IKEA Katowice, Johnson Matthey, Mapei, AIUT oraz Radan – a także miejskie jednostki i spółki, służby mundurowe oraz wolontariusze, których zaangażowanie w przedsięwzięcie było nieocenione. Wsparcie, okazane przy realizacji projektu miało bardzo szeroki zakres i obejmowało kilka płaszczyzn, związanych z pomocą finansową oraz rzeczową, ale również wkładem pracy czy poświęconym czasem.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera