MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A1 działa już miesiąc. Aż 1400 mandatów dziennie!

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Odcinkowy pomiar prędkości na budowanej wciąż autostradzie A1 rejestruje średnio 1400 przekroczeń prędkości dziennie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Odcinkowy pomiar prędkości na budowanej wciąż autostradzie A1 rejestruje średnio 1400 przekroczeń prędkości dziennie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
1400 wykroczeń dziennie rejestrują odcinkowe pomiary prędkości zamontowane na budowanym wciąż odcinku autostrady A1 między Częstochową i Tuszynem. Odcinkowy pomiar prędkości ma dokładnie miesiąc i jest najbardziej dochodowym takim systemem w Polsce. Te liczby nie kłamią. 22 lutego minął miesiąc, odkąd urządzenia systemu zaczęły mierzyć prędkość kierowcom na tym odcinku. Radzimy - lepiej tam zdjąć nogę z gazu.

Odcinkowy pomiar prędkości na A1 ma już miesiąc

22 lutego minął dokładnie miesiąc od zamontowania na autostradzie A1 pierwszego z dwóch systemów do odcinkowego pomiaru prędkości. Autostrada A1 w tym miejscu jest wciąż w budowie, choć kierowcom udostępniono do jazdy jedną nową jezdnię, na której mają do dyspozycji po dwa pasy ruchu w jednym kierunku. Wciąż jednak, jest to jeszcze plac budowy.

System mierzy prędkość na dwóch odcinkach A1

Wyznaczone zostały dwa odcinki pomiarowe. Pierwszy od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego o długości blisko 16 km (uruchomiony 20 stycznia). Drugi odcinek od Kamieńska aż do początku obwodnicy Częstochowy ma niemal 41 km długości i został uruchomiony 22 stycznia. Po miesiącu funkcjonowania, okazało się, że urządzenia biją rekordy zarejestrowanych na tych odcinkach przekroczeń prędkości.
Dodajmy, że obowiązuje tu ograniczenie do 70 km/h

Odcinkowy pomiar prędkości obowiązuje na dwóch częściach autostrady A1: Od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego na długości blisko 16 km,  od Kamieńska aż do początku obwodnicy Częstochowy - 41 km długości.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A1. Pół tysiąca m...

42 tysiące wykroczeń w miesiąc

Jak informują przedstawiciele Głównej Inspekcji Transportu Drogowego – do poniedziałku 22 lutego urządzenia zarejestrowały ponad 42 tysiące wykroczeń. A to oznacza, że średnio dziennie kamery odcinkowego pomiaru prędkości w tym miejscu notują 1400 przekroczeń dozwolonej prędkości.

- Urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości na A1 zarejestrowały do tej pory ponad 42 tys. naruszeń obowiązujących przepisów. Na odcinku Piotrków Trybunalski-Tuszyn - 20,2 tysiąca naruszeń, natomiast na drugim odcinku Kamieńsk-Częstochowa - 21,7 tysiąca – mówi Monika Niżniak, rzeczniczka GITD w Warszawie.

Jak dodaje, kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość średnio o 26 km/h. Najwięcej przekroczeń prędkości zarejestrowano w przedziale 11-20 km/h. Takich wykroczeń było ponad 17 tys.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości? Urządzenia rejestrują czas przejazdu kierowców między punktami kontrolnymi i obliczają średnią prędkość. Podobnie jak fotoradary robią nam także zdjęcia, które są przydatne min. Podczas identyfikacji kierowcy. Właściciel samochodu, którego kamery namierzyły i sfotografowały podczas zbyt szybkiej jazdy – dostanie do domu mandat.
Oczywiście, jak twierdzą przedstawiciele GITD, nie wszystkie zarejestrowane wykroczenia przełożą się na mandaty, bo każde musi jeszcze zostać zweryfikowane i udokumentowane pod względem formalnym i technicznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera