Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddano hołd ofiarom zagłady częstochowskiego getta. W getcie było około 40 tys. osób

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Rocznica zagłady częstochowskiego getta
Rocznica zagłady częstochowskiego getta arc
22 września 1942 roku rozpoczęła się deportacja ok. 40 tys. Żydów do obozu zagłady w Treblince. Wczoraj, przy pomniku Pamięci Żydów Częstochowian uczczono te tragiczne wydarzenia.

Zagłada częstochowskich Żydów zaczęła się 9 kwietnia 1941 r. W tym dniu utworzono getto częstochowskie na obszarze Starego Miasta i I alei NMP.

Kierowano tam także ludność z sąsiednich miast, miasteczek i wsi. Były także transporty z Płocka i Łodzi. W getcie osadzono około 40 tys. osób.

W 1943 r. w nocy z 22 na 23 września żołnierze niemieccy wraz z jednostką łotewską rozpoczęli likwidację getta. Do początku października 1943 r. 20 pociągów, po 60 wagonów każdy, wywoziło ludzi do Treblinki. Wymordowano na miejscu i wywieziono do obozu zagłady ok. 30 tysięcy osób. Pozostałych przy życiu ok. 6 tys. zgromadzono w tzw. małym getcie - obozie koncentracyjnym między ul. Jaskrowską, Mostową, Senatorską i Nadrzeczną. Wyzwolenia doczekało 1518 osób narodowości żydowskiej, stale zamieszkałych w Częstochowie.

Nie przeocz

Na ulicy Kawiej grzebano umierających w nieludzkich warunkach w getcie Żydów, rozstrzeliwano podejrzanych o sabotaż, bojowników, którzy zginęli w bunkrze z amunicją przygotowywaną do wszczęcia buntu w getcie. To miejsce spoczynku tych, których zamordowano jeszcze przed ostateczną likwidacją getta.

Przed wojną w Częstochowie mieszkało 28 tysięcy Żydów. Hitlerowską okupację przetrwało około 5 procent. - Represje wobec osób narodowości żydowskiej zaczęły się już na początku września 1939 roku - dodaje historyk. - W 1941 tworzono getto. W 1943 r. w nocy z 22 na 23 września zaczęła się jego likwidacja. Do początku października 1943 r. 20 pociągów po 60 wagonów każdy wywoziło ludzi do Treblinki.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

.

78 lat po tych tragicznych wydarzeniach kwiaty przy pomniku zaaranżowanym na terenie dawnej rampy kolejowej, na częstochowskim Umschlagplatzu, upamiętniającym deportację ludności żydowskiej złożyli m.in. przedstawiciele władz miasta z zastępcą prezydenta Ryszardem Stefaniakiem i wiceprzewodniczącą Rady Miasta Jolanta Urbańską na czele.

Pomnik powstał w 2009 roku z inicjatywy i funduszy Zygmunt Rolata, Przewodniczący Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków, Honorowego Obywatela Częstochowy. Autorem projektu jest zmarły przed 4 laty Samuel Willenberg, powstaniec i uciekinier z Treblinki, uczestnik Powstania Warszawskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera