Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddychaj powietrzem - nowy program edukacyjno-ekologiczny Taurona

LOTA
Oddychaj powietrzem - nowy program edukacyjno-ekologiczny Taurona
Oddychaj powietrzem - nowy program edukacyjno-ekologiczny Taurona Arek Gola
250 mln na rozwój sieci ciepłowniczej w aglomeracji śląskiej zapowiedział we wtorek w Katowicach Filip Grzegorczyk prezes zarządu TAURON Polska Energia. Tego dnia na katowickim rynku Tauron zainaugurował program edukacyjno - ekologiczny pod nazwą Oddychaj Powietrzem, dotyczący walki ze smogiem.

We wtorek na katowickim rynku zainaugurowano nowy program edukacyjno-ekologiczny pn. Oddychaj Powietrzem, który z jednej strony ma promować ciepło systemowe, z drugiej walczyć ze smogiem, który w miastach aglomeracji śląskiej jest wyjątkowo dotkliwy. Tego dnia na rynku pojawił się namiot Taurona, w którym przeprowadzano badania spirometryczne, rozdawano też maseczki antysmogowe, czujki czadu, ale przede wszystkim była okazja dowiedzieć się, jak walczyć z niską emisją oraz jak korzystać z ciepła systemowego.

–TAURON już od 2012 roku angażuje się w działania edukacyjne, które wskazują na zagrożenia z niskiej emisji. Swoim klientom oferuje alternatywę w postaci ciepła sieciowego. Dzięki prowadzonym kampaniom oraz zaangażowaniu organizacji społecznych i władz samorządowych zauważamy rosnące zainteresowanie i poszukiwanie nowych rozwiązań ogrzewania. Jest jeszcze jednak sporo do zrobienia w tym obszarze i dlatego w roku 2017 podeszliśmy do tego problemu systemowo. Przygotowaliśmy kompleksowy Program, który  ukierunkowany jest zarówno na edukację i informowanie, jak i na przygotowanie konkretnych rozwiązań systemowych – mówił Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Systemowymi działaniami mają być inwestycje w rozbudowę sieci ciepłowniczej w miastach aglomeracji śląsko – dąbrowskiej i przyłączenie do niej nawet kilku tysięcy budynków. Wartość tych inwestycji, planowanych przez Tauron Ciepło, to około 250 milionów złotych. Łącznie w ramach Programu TC planuje przyłączyć ponad 180 MW mocy cieplnej do 2022 roku. W perspektywie oznacza to roczną redukcję około 52 tys. ton dwutlenku węgla oraz ok. 250 ton mniej pyłów zawieszonych w atmosferze

Zmiany systemów ogrzewania, to jedno z najważniejszych działań koniecznych do walki ze smogiem, bo jak przypominają przedstawiciele Tauron, jego przyczyną w Polsce jest w 80 procentach  tzw. niska emisja, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych.

Złej jakości paliwa i fatalny stan techniczny pieców, to jak przestrzegał w trakcie inauguracji programu Jacek Kleszczewski, komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, także realne zagrożenie dla życia i zdrowia. - W obecnym sezonie grzewczym, od października w regionie mieliśmy aż 11 ofiar śmiertelnych zatrucia czadem – przypominał. I dodawał, że zagrożenie pozostaje nawet po zakończeniu sezonu, bo niebezpieczne są również stare junkersy ogrzewające wodę.

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Akcję Taurona chwalił też Marcin Krupa, prezydent Katowic, który przypomniał, że miasto prowadzi równoległe działania. - Podchodzimy do tematu walki ze smogiem systemowo. W 2015 roku dofinansowaliśmy wymianę ponad 300 źródeł ciepła, rok później ponad 500, a w tym roku planujemy wymianę ponad 800 kotłów i zainwestujemy w to działanie ponad 11 mln zł. Od roku 2018 wchodzimy w kolejną fazę działań proekologicznych, będzie to zadanie 10x10, przez dziesięć lat każdego roku będziemy wydawali po 10 mln zł na walkę o czyste powietrze – zapowiedział.

W inauguracji kampanii wziął udział również Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

- Trzeba podkreślić, że problem niskiej emisji nie kończy się wraz z pierwszym dniem wiosny. Ten temat jest aktualny cały rok, dlatego tym chętniej biorę udział w takich, jak ta akcjach. Ważne, by mieszkańcom cały czas uświadamiać, jak można walczyć ze smogiem, a przede wszystkim - jak dbać o swoje bezpieczeństwo. Niestety, statystyki mijającej właśnie zimy pokazują, że cichy morderca, jakim jest czad, nadal atakuje. A wystarczy zaopatrzyć się w czujkę, by zminimalizować zagrożenie – mówił wojewoda i zapowiadał, że w miastach aglomeracji zostanie rozdanych kilka tysięcy czujek czadu.

Wydarzenie w Katowicach jest pierwszym z szeregu różnorodnych działań antysmogowych zaplanowanych przez TAURON w ramach Programu Oddychaj powietrzem na najbliższy rok. Z początkiem kwietnia zaplanowano kolejny event w Krakowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera