Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddzielny testament: Rodzic ofiaruje tylko to, co jego [PRAWNIK RADZI]

Redakcja
Sławomir Zaremba
Sławomir Zaremba Marzena Bugał - Azarko / Dziennik Zachodni
Tydzień temu podał pan, że każde z małżonków musi sporządzić oddzielny testament. A co się stanie, gdy rozrządzą mieniem odwrotnie niż współmałżonek - jedno uzna, że syn wszystko dziedziczy, a drugie, że córka? Co wtedy czeka spadkobierców? - pyta Czytelniczka z Rybnika

Tak, zwracałem na to uwagę i podkreślałem, że nieważny będzie testament sporządzony przez dwie osoby w jednym dokumencie. Istotne jest też, aby cała treść testamentu była spisana przez testatora własnoręcznie i przez niego podpisana. Dokument sporządzony komputerowo lub spisany na maszynie nie ma mocy prawnej i nie może zostać uznany przez sąd za ważny.

Co do rozbieżności w testamentach - każde z rodziców rozrządza na wypadek śmierci jedynie przysługującą mu częścią majątku. W większości przypadków w małżeństwie obowiązuje ustrój ustawowej majątkowej wspólności, co oznacza, że każde z małżonków może rozrządzić tylko połową majątku wspólnego. Zatem - rozrządzenie zawarte w testamencie dotyczyć będzie tylko połowy praw i obowiązków składających się na schedę spadkową.

Jeśli testujący małżonkowie zawarli umowę rozdzielności majątkowej małżeńskiej - problem ten w ogóle nie występuje, ponieważ testament dotyczy jedynie majątku odrębnego testatora, nieobjętego wspólnością majątkową.

Jeżeli ojciec rozrządzi swoim udziałem w majątku w ten sposób, że powoła do spadku jedynie syna, matka zaś powoła córkę - oznaczało to będzie, że po śmierci któregoś ze spadkodawców (rzadko się zdarza, żeby obydwoje zmarli jednocześnie, wyłączając śmierć w tragi-cznym wypadku), na podstawie testamentu odziedziczy powołany do spadku spadkobierca.
Sytuacja prawna schedy spadkowej będzie ukształtowana w ten sposób, że w 4-osobowej rodzinie złożonej z obyd-wojga rodziców i dwojga dzieci cały spadek przypadnie spadkobiercy testamentowemu, który będzie miał obowiązek wypłacić jego część w formie zachowku pozostałym spadkobiercom ustawowym, jeżeli ci złożą stosowny wniosek przed upływem terminu przedawnienia roszczenia o zachowek.

W opisanym przypadku 4-o-sobowej rodziny po śmierci jednego z rodziców spadek - z mocy ustawy - nabyliby pozos-tali członkowie rodziny - po 1/3. Testament wyłącza jednak us-tawowy porządek dziedziczenia, a uprawnionym z ustawy przysługuje jedynie roszczenie o wypłatę zachowku, które należy skierować do spadkobiercy testamentowego.
Pamiętać należy, że roszczenie o zachowek przedawnia się z upływem 5 lat od daty dowiedzenia się uprawnionego o śmierci spadkodawcy.

Każde z rodziców może rozrządzić w testamencie swoją częścią majątku na rzecz dowo-lnie wybranej osoby - nawet niespokrewnionej - i obydwa testamenty będą ważne oraz będą mogły być wykonane bez żadnych przeszkód. Jedynie na spadkobiercy testamentowym będzie ciążył obowiązek rozliczenia się ze spadkobiercami ustawowymi, jeżeli nie zostaną oni wydziedziczeni.

Sławomir Zaremba
adwokat z Katowic


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!