Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryj Śląskie: kopalnia Guido. Co powinno być na szlaku? Odkryjslaskie.org czeka na propozycje

Grzegorz Szklarski
Tomasz Szklarski
Zabytkowa Kopalnia Węgla "Guido" w Zabrzu to jedyne takie miejsce w Polsce, a może i w Europie. Stwórzmy szlak Odkryj Śląskie. Odkryjslaskie.org do zgłaszania swoich propozycji do szlaku Odkryj Śląskie.

Zabrze to jedno z tych miast, w których industrialny klimat Śląska jest ciągle żywy, to także miejsce, które poszczycić się może licznymi zabytkami związanymi z przemysłem.

Znajduje się pośród nich obiekt niezwykle ciekawy i interesujący dla każdego miłośnika zwiedzania podziemnych atrakcji, chodzi oczywiście o Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego "Guido".

Początek istnienia tejże kopalni przypada na rok 1855, kiedy to z inicjatywy hrabiego Guido Henckel von Donners-marcka podjęto decyzję o jej założeniu.

Początkowo prace polegały na drążeniu szybu "Barbara", jednakże w związku z trudnościami, na jakie natrafiono, szybko ich zaniechano.

O wiele sprawniej przebiegało natomiast drążenie szybu "Concordia", co pozwoliło założyć pierwszy poziom wydobywczy na głębokości 80 metrów.

Niestety, w roku 1862 na skutek dalszych prac dochodzi do przerwania warstwy wodonośnej i zalania szybu. Dopiero po ośmiu latach rozpoczęto jego osuszanie, w międzyczasie zmieniono też jego nazwę na "Guido" oraz pogłębiono go do 170 metrów. W 1885 roku ma miejsce rekordowe wydobycie węgla, pozyskano go aż 313 tysięcy ton. Niestety, nawet pomimo tego, kopalnia odznaczała się dość niską rentownością, co ostatecznie doprowadziło do jej sprzedaży Skarbowi Pruskiemu oraz włączeniu jej w skład państwowej kopalni "Królowa Luiza".

Kolejne lata także nie były łaskawe dla kopalni "Guido", w roku 1928 doszło do całkowitego wyczerpania złóż węgla, tym samym obiekt kompletnie stracił na znaczeniu.

W tym samym czasie na poziomie 170 zainstalowano urządzenia odwadniające, które obsługiwały kopalnie "Bielszo-wice", "Makoszowy" i samo "Guido".

W roku 1982 na terenie dotychczasowej kopalni uruchomiono skansen, który podziwiać możemy aktualnie.
Obecnie "Guido" składa się z dwóch korytarzy, znajdujących się odpowiednio na poziomie 170 i 320 metrów, oraz elementów zabudowy powierzchniowej.

Co ciekawe, żadne inne muzeum o podobnej tematyce nie może pochwalić się tak dobrze zachowanym wyrobiskiem, co czyni kopalnię "Guido" unikatem na skalę światową.

Zwiedzanie proponujemy zacząć od poziomu 170, którego ekspozycja zabiera nas do XIX w. i odsłania wszelkie tajemnice związane z ówczesną pracą górników, a wszystko to pod okiem profesjonalnego przewodnika i w towarzystwie fenomenalnej oprawy dźwiękowej oraz wizualnej.

Czekają też na nas liczne eksponaty związane z pracą pod ziemią oraz wystawa geologiczna.

Poziom 320 natomiast pozwoli nam poczuć się niczym prawdziwy górnik, gdyż jego stan w każdym stopniu przypomina czynne wyrobisko, możemy tutaj dotknąć węgla czy też zobaczyć, jak działają potężne górnicze maszyny, nie wspominając już o szeregu innych atrakcji czekających na zwiedzających.

Na tym poziomie mieści się także najgłębiej położony w tej części świata pub oraz sala koncertowa, będąca areną licznych imprez i wydarzeń kulturalnych. Jednym słowem "Guido" to miejsce niezwykłe, z którego każdy z nas ma prawo być dumnym!

Razem tworzymy SZLAK "Odkryj Śląskie!"

Nasza akcja trwa. Spływa do nas coraz więcej Waszych głosów. Gorąco zachęcam do udziału w akcji - im więcej mieszkańców województwa śląskiego wskaże swój typ, tym ciekawszy i bardziej niepowtarzalny Szlak "Odkryj Śląskie!" uda się stworzyć!

Do tej pory otrzymaliśmy kilkanaście propozycji. Były wśród nich takie miejsca jak Spodek w Katowicach, budynek NOSPR-u, bazylika w katowickich Panewnikach, Sztolnia Czarnego Pstrąga czy Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich.

Zachęcam do wskazywania wszystkich ciekawych obiektów, jakie wpadną Wam do głowy. Mogą to być ciekawe, zabytkowe osiedla, interesujące gmachy i budowle, obiekty sakralne, czy przemysłowe - wszystko, co według Was, jest warte pokazania!
SZLAK "Odkryj Śląskie!" to akcja skierowana głównie do mieszkańców województwa śląskiego. Jesteśmy przekonani, że efektów naszego wspólnego przedsięwzięcia - jego skali i wyjątkowości - inne województwa będą mogły Śląskowi jedynie pozazdrościć! Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych do aktywnego uczestnictwa. Czekamy na Wasze propozycje do umieszczenia na SZLAKU.

Obiekty można dodawać pod adresem odkryjslaskie.org/szlak
Tomasz Szklarski, założyciel portalu odkryjslaskie.org

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera