Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy tajemnice nowej siedziby Muzeum Śląskiego [ZOBACZ PANORAMĘ]

Dorota Niećko
Kapcie, lakierowany parkiet i obrazy na ścianach. No, może jakieś makiety - pamiętacie takie muzea? Zapomnijcie o nich, przynajmniej, jeśli macie w planach wybrać się do nowego Muzeum Śląskiego, które otwarte ma być za rok. Tu zobaczymy wielki wybuch, kapsuły czasu, będą też... śląska kuchnia i architektura.

- Eksponaty muszą dzisiaj szokować i zaskakiwać - mówi Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Takie zresztą muzeum wymyślili sobie sami mieszkańcy regionu i turyści. W kwietniu zlecono przeprowadzenie badań, dotyczących przyszłej oferty muzeum i tego, co ludzie chcieliby tu oglądać. Mówiąc krótko: badano, z czym kojarzy się nasz region. Przepytano ludzi z Katowic, Krakowa, Poznania i Warszawy, a także z Czech i Słowacji.

Tak rozpoczynała się budowa nowego Muzeum Śląskiego

- Te badania sprowadziły nas mocno na ziemię - przyznaje Leszek Jodliński. Co z nich wynika? Chociażby to, że nasz region nadal postrzegany jest jako zanieczyszczony i przemysłowy. I nadal nikt nie przyjeżdża do nas, jeśli nie ma wyraźnej potrzeby i powodu. Takim powodem mogą być festiwale, jak Tauron czy Off Festival. Co jest naszym atutem? Z badań wynika, że dziedzictwo poprzemysłowe i tradycyjny model rodziny górniczej. A także śląska kuchnia i tradycyjna architektura. Ale wcale nie ta modernistyczna, raczej familoki.

ZDJĘCIA Z BUDOWY MUZEUM ŚLĄSKIEGO

- Dlatego kuchnia będzie w naszej ofercie - zapowiada Jodliński. Oczywiście nie dosłownie, bo do muzeum nie przyjedziemy na roladę z modrą kapustą. Ale właściwie czemu nie? Restaurowana przy szybie Warszawa maszynownia ma stać się dwupoziomową restauracją. Obok mają stanąć ławki, będzie trawa, a na widokowy szyb Warszawa będzie można wjechać zewnętrzną windą.

- Założenie jest takie, aby ta przestrzeń była dostępna dla mieszkańców 24 godziny na dobę - obiecuje dyrektor.

Do tego, abyśmy do strefy kultury przychodzili nie tylko do muzeum, czy na koncert w nowej siedzibie NOSPR, ma nas skłonić także pasaż, jaki będzie ciągnął się wzdłuż alei Roździeńskiego, od Spodka do parku w Bogucicach (w jednym miejscu ma biec nad nowym odcinkiem ulicy Dudy-Gracza). Pod spodem będą m.in. parkingi i magazyny, a na górze trawa i ławki. - Pod nami będzie 12 metrów przestrzeni, parking i magazyny, a na samym dole - płyta fundamentowa - precyzuje Grzegorz Tymich, inżynier kontraktu z firmy Budimex, która muzeum buduje.

A w muzeum? Wciąż trwa konkurs na scenariusz wystawy o losach Górnego Śląska. Co ciekawe, w badaniach okazało się, że dla ludzi Górny Śląsk to obszar między Katowicami a Gliwicami, z wyjątkiem dla Góry św. Anny. Mysłowice czy Opole już nie kojarzą się z tym regionem. Na wystawę będzie przeznaczonych 1850 m kw., pierwotnie zaplanowanych na kolekcję malarstwa zachodnioeuropejskiego, którego muzeum... nigdy nie posiadało w swoich zbiorach (jest za to w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu). Wiadomo też, że ludzie oczekują wystaw czasowych i interaktywnych. Będą m.in. w holu muzeum, wysokim na 3-4 piętra, który jest już niemal gotowy. Do dyspozycji zwiedzających będą audioprzewodniki, będzie też kilka wariantów zwiedzania. Dyrektor Jodliński przyznaje, że wzorami dla Muzeum Śląskiego mają być m.in. Muzeum Statku Vasa w Sztokholmie czy Muzeum Titanica w Belfaście.

Czy muzealne wystawy trzeba tak precyzyjnie planować? Tak.

- Doświadczenie pokazuje, że przez dwa lata po otwarciu muzeum zwiedzają je tłumy, a potem jest spadek - przyznaje Jodliński. To tzw. syndrom nowego muzeum.

Na razie budowa ukończona jest w 50 proc. Koniec prac przewidziano na wiosnę 2013 roku.


*Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
*Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!