Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpolitycznienie ochrony zdrowia to główny postulat uczestników IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych

aga
Łukasz Szumowski, minister zdrowia
Łukasz Szumowski, minister zdrowia DZ
Minister zdrowia ma być niezależny i ma być w randze wicepremiera. Zakończył się IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych: dwa dni dyskusji ochronie zdrowia z udziałem 3 tysięcy gości

60 sesji w pięciu blokach tematycznych: polityka zdrowotna, finanse i zarządzanie, terapie, nowe technologie w medycynie, edukacja, 400 prelegentów, wydarzenia towarzyszące, około 3 tysiące gości – 7 i 8 marca 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC).

IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych to dwa dni dyskusji o najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi na co dzień stają zarówno osoby zawodowo związane z ochroną zdrowia w Polsce, jak i pacjenci. W dniach 7-8 marca 2019r. w Katowicach spotkali się specjaliści reprezentujący kilkanaście dyscyplin medycznych, a także przedstawiciele świata nauki, polityki, administracji państwowej i samorządowej, organizacji pozarządowych - w tym zrzeszających pacjentów - oraz gospodarki, biznesu, przemysłu farmaceutycznego, finansów.

CZYTAJCIE TEŻ:
O obowiązku szczepień na IV Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach
IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Minister Szumowski wyznaczył najważniejsze kierunki rozwoju ochrony zdrowia

IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach

IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Minister Szumows...

– Agenda tegorocznego kongresu objęła najbardziej istotne tematy w ochronie zdrowia, w tym problemy dotyczące braków kadrowych czy wynagrodzeń - zarówno pracowników medycznych, jak i niemedycznych. Po raz pierwszy w trakcie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych odbyły się osobne sesje dotyczące opieki pielęgniarskiej, ratownictwa medycznego i medycyny pracy. Nowością była też formuła otwartych sesji i wykładów, na które zaproszeni zostali mieszkańcy woj. śląskiego – mówi Wojciech Kuta, redaktor naczelny magazynu i portalu Rynek Zdrowia.

Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych– organizowanemu przez Grupę PTWP, wydawcę portalu i magazynu Rynek Zdrowia – po raz pierwszy towarzyszyła Konferencja „Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych” (NTEC), a także konkursy: „Zdrowy Samorząd” na najlepsze prozdrowotne inicjatywy w Polsce oraz konkurs Start-Up Med, w którym wyróżnione zostały nowatorskie rozwiązania w zakresie technologii medycznych. Zgłoszone start-upy ocenił grono ekspertów, wśród których znaleźli się m.in. znakomici klinicyści, naukowcy, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, liderzy krajowego przemysłu medycznego.

***

Podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych powiedzieli:

Łukasz Szumowski, minister zdrowia:
- Chcemy poprawić sytuację finansową szpitali, które z różnych przyczyn ponoszą od niedawna zwiększone koszty, na przykład z własnych środków podnosząc wynagrodzenia w tych zawodach medycznych, które nie były objęte odrębnymi regulacjami - chociażby techników, fizjoterapeutów, czy diagnostów. Zwiększamy ryczałt podnosząc finansowanie najbardziej powszechnych świadczeń, między innymi w chirurgii i internie. Trzeba jednak dokładnie określić rolę w systemie szpitali pierwszego i drugiego poziomu referencyjnego, czyli większości jednostek powiatowych. Wiemy, że często opieka długoterminowa jest niedofinansowana, dlatego planujemy zwiększyć wydatki w tym zakresie.

Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia:
– NFZ będzie współpracował z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, tworząc wspólne programy. Chcemy, żeby to były programy i świadczenia, otrzymywane najpierw z NFZ, a później z ZUS, KRUS czy PFRON, w zakresie na przykład rehabilitacji czy wyrobów medycznych. Ustalanie zasad współpracy tych instytucji powinno zakończyć się w pierwszej połowie 2019 r. Dzisiaj brakuje wiedzy o działaniach po obu stronach. Chcemy to skoordynować.

Posłanka Lidia Gądek z Sejmowej Komisji Zdrowia:
– Minister zdrowia ma być niezależny i ma być w randze wicepremiera. Nie powinien chodzić do ministra finansów i prosić o pieniądze. Żaden minister nie ma czarodziejskiej różdżki i nie rozwiąże od razu problemu zadłużenia w ochronie zdrowia. Jeżeli przygotujemy długofalową strategię, o której od dawna wszyscy mówią, to sytuacja się poprawi. Żeby odciążyć finansowo szpitale, konieczne jest stworzenie długofalowej strategii w zakresie zdrowia publicznego, rozszerzenie kompetencji lekarza rodzinnego i opieki specjalistycznej oraz zwiększenie nacisku na rehabilitację ambulatoryjną.

Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med:
– Jest wiele sposobów na zwiększenie finansowania ochrony zdrowia – oprócz środków publicznych. Były różne pomysły – tzw. podatek cukrowy, od wyrobów tytoniowych i alkoholu. Od lat mówimy też o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Niestety, dzisiaj nadal jest konkurencja między sektorem publicznym a prywatnym, nie ma kooperacji. To nie jest dobre dla pacjentów.

Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych:
– W ostatnim czasie zauważalny jest duży wzrost zainteresowania zawodem pielęgniarki. W tej chwili mamy w Polsce 235 tys. pracujących pielęgniarek i 28 tys. pracujących położnych. „Za chwilę" przybędzie nam 5 tys. absolwentów. W ciągu trzech lat, poprzez bardzo intensywne działania, udało nam się odwrócić bardzo negatywny trend, polegający na odchodzeniu absolwentek pielęgniarstwa od zawodu lub wykonywania go poza granicami Polski.

Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia, szef Krajowej Rady Onkologii: – Jestem przekonany, że w polskiej onkologii od wielu lat nie działo się tak dużo dobrego, jak obecnie. Pakiet zmian zaproponowany przez ekspertów i Ministerstwo Zdrowia jest już sukcesywnie wdrażany. Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) i Narodowej Strategii Onkologicznej to fundamenty zmian w onkologii, ale oprócz tego jest dużo innych działań, mniejszych projektów, które mają wpływ na jakość leczenia onkologicznego w Polsce.

Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia:
– W ciągu ostatnich trzech lat - i jest to stwierdzenie obiektywne - wyraźnie wzrosły wynagrodzenia we wszystkich grupach zawodów medycznych – lekarzy, pielęgniarek, ratowników. Spowodowało to coraz mniejszy odpływ kadry medycznej z systemu. Zapewne są jeszcze grupy, które wymagają troski ze względu na ich sposób wynagradzania, ale to też się dzieje.

Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia:
– Chcemy zmienić warunki dostępu lekarza rodzinnego do dokumentacji medycznej. Na mocy ustawy podstawowej opieki zdrowotnej miałby z automatu zgodę na dostęp do dokumentacji, natomiast pacjent mógłby ją wycofać. To jest krok w stronę tego, żeby lekarzom rodzinnym łatwiej pełniło im się rolę koordynatora leczenia Chcemy też dać możliwość lekarzom podstawowej opieki zakładania pacjentom profilu zaufanego i konta pacjenta.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

500 Plus od pierwszego dziecka i "13" dla emerytów

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo