Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpowiedzialność dyscyplinarna urzędników w Polsce to mit? "Część z nich nie stosuje się do zasad Konstytucji Biznesu"

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Adam Abramowicz, rzecznik MŚP
Adam Abramowicz, rzecznik MŚP Mat. prasowe
Odpowiedzialność dyscyplinarna urzędników w Polsce to mit? - Część urzędników nie stosuje zasad Konstytucji Biznesu, żeby ułatwić sobie życie - uważa Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. O współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i administracją skarbową rozmawiano na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.

Odpowiedzialność prawna urzędników w Polsce to mit?

Odpowiedzialność prawna urzędników w Polsce to mit? Tak uważa Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

- Odpowiedzialność dyscyplinarna urzędników w tym kształcie to fikcja - uważa Adam Abramowicz. - Państwo wyciąga konsekwencje wobec przedsiębiorców, ale nie robi tego samego wobec swoich funkcjonariuszy, którzy podejmują szkodliwe decyzje. Ten brak równowagi musi się skończyć, aby odbudować właściwe relacje między urzędnikami a przedsiębiorcami, państwo musi być konsekwentne w działaniach wobec obydwu stron - dodaje.

Państwo wyciąga konsekwencje wobec przedsiębiorców, ale nie robi tego samego wobec swoich funkcjonariuszy, którzy podejmują szkodliwe decyzje - Adam Abramowicz

17 października podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach ich przedstawiciele spotkali się z dyrektorami izb skarbowych z całej Polski. Celem dyskusji było wypracowanie metod, które pozwolą na wprowadzenie w życie Konstytucji Biznesu, która zdaniem przedsiębiorców nie działa lub działa tylko częściowo.

Konstytucja Biznesu - prawo przedsiębiorców zakłada:

  1. Zasadę pogłębiania zaufania i zasadę proporcjonalności
  2. Rozstrzyganie wątpliwości prawnych na korzyść przedsiębiorcy
  3. Rozstrzyganie wątpliwości faktycznych na korzyść przedsiębiorcy
  4. Domniemanie uczciwości przedsiębiorcy
  5. Zasadę odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za naruszenie prawa
  6. Zasadę pewności prawa

- Pokazywaliśmy przykład przedsiębiorcy ze Śląska, który został doprowadzony do Urzędu Skarbowego 31 grudnia w celu przedstawienia zarzutów tylko po to, żeby zawiesić bieg przedawnienia. To kuriozalna sytuacja - mówi Abramowicz.

Zdaniem przedsiębiorców część urzędników nie stosuje się do zasada zapisanych w Konstytucji Biznesu, żeby ułatwić sobie pracę. Prowadzone postępowania ciągną się latami, choć można zakończyć je wcześniej, a kiedy ma zakończyć się bieg przedawnienia stawiane są zarzuty, które pozwalają kontynuować sprawę.

W związku z tym podczas kongresu MŚP urzędnikom wręczono oprawione w ramkę egzemplarze Konstytucji Biznesu. To w nawiązaniu do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który ogłaszając prawo dla przedsiębiorców powiedział, że chciałby, aby każdy urzędnik miał swój egzemplarz nad biurkiem.

Wszystkim nam zależy na tym, żeby administracja skarbowa działała dobrze, ściągała podatki i ścigała nieuczciwych przedsiębiorców - Adam Abramowicz

- Wszystkim nam zależy na tym, żeby administracja skarbowa działała dobrze, ściągała podatki i ścigała nieuczciwych przedsiębiorców - mówi Abramowicz. - Tym samym chcemy, żeby uczciwi przedsiębiorcy mieli gwarancję bezpiecznej działalności. Nawet jeśli się pomylą, powinni ponieść karę proporcjonalną do wykroczenia - dodaje.

Przedsiębiorcy zaproponowali system ocen urzędników, który wiązałby się z dodatkowymi premiami finansowymi. Miałyby się one składać z oceny czasu prowadzenia sprawy, skuteczności oraz innych parametrów.

Zdaniem rzecznika MŚP potrzebne są również nowe instrumenty karania urzędników, którzy nie stosują się do przepisów.

Liczba osób zatrudnionych w Krajowej Administracji Skarbowej, zgodnie ze stanem na 31 sierpnia 2017 roku, wynosiła łącznie prawie 63 tys. urzędników. Od momentu wejścia w życie Konstytucji Biznesu objętych postępowaniem dyscyplinarnym zostało 0,06 proc. urzędników. Zaledwie połowa postępowań została zakończona, a ukaranych zostało 0,02 proc. urzędników skarbowych.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera