Odpust w Sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej zgromadził tysiące wiernych w niedzielę, 5 lipca 2020

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Odpust Matki Boskiej Leśniowskiej 2020.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Odpust Matki Boskiej Leśniowskiej 2020.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE janusz strzelczyk
Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w mszy odpustowej w sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej w niedzielę, 5 lipca 2020.

Odpust w Sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej

To drugi dzień uroczystości odpustowych. 2 lipca uroczystości odbyły się z udziałem biskupem pomocniczym seniorem archidiecezji częstochowskiej Antonim Długoszem.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z ODPUSTU

Watykańska Kongregacja ds. Św. Sakramentów i Kultu Bożego ustanowiła uroczystość Matki Boskiej Leśniowskiej w dniu 2 lipca, zatwierdziła także formularz mszy świętej ku czci Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin.

Uroczystości odpustowe odbywają się też w pierwszą niedzielę po 2 lipca, jeśli niedziela nie wypada w niedzielę.

Niedzielnej mszy odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski. (Leśniowskie sanktuarium maryjne jest ściśle związane z Jasną Górą. Jest tam klasztor paulinów, w którym przebywają przyszli paulini w okresie nowicjatu. ). Mówił o znaczeniu rodziny podkreślając, że nie ma przyszłości bez rodziny. Zwracał uwagę na wychowanie dzieci w rodzinach.

Musisz to wiedzieć

Leśniów jest jedynym miejscem kultu religijnego na świecie, które nosi nazwę Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca obywa się błogosławieństwo rodzin. Tak też było 5 lipca, na zakończenie uroczystości odpustowych. Buło też odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

Odpust to także tradycyjne stragany, przed terenem klasztornym. Rzadko już można spotkać tak wiele kramów, znacznie ponad sto. Można było kupić nie tylko zabawki, balony dla dzieci. Była też biżuteria. I chleb tatarczuch. To pieczywo z mąki tatarczanej, z miodem, to zarejestrowany produkt regionalny z Żarek, a Leśniów to dziś administracyjnie dzielnica Żarek. A ojcowie paulini zachęcali do kupowani klasztornych łakoci m.in. leśniowskich krówek, ciasteczek.

Zobacz koniecznie

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie