Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie pomnika poświęconego Karolowi Czornemu, społecznikowi i działaczowi niepodległościowemu

JAK
Pomnik został odsłonięty 20 listopada w 76. rocznicę śmierci Karola Czornego
Pomnik został odsłonięty 20 listopada w 76. rocznicę śmierci Karola Czornego Danuta Mikoda/IPN Katowice
Pomnik upamiętniający Karola Czornego, społecznika, działacza niepodległościowego, naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Czechowicach został dzisiaj 20 listopada uroczyście odsłonięty. Monument powstał dzięki staraniom i wysiłkom grona społeczników, przy wsparciu ze strony Fundacji „Orlen” i Instytutu Pamięci Narodowej.

Pomnik został odsłonięty 20 listopada w 76. rocznicę śmierci Karola Czornego. W uroczystości wzięli udział m.in. dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN; poseł PiS Przemysław Drabek i Bogdan Ścibut ze Związku Żołnierzy NSZ.

Jak informuje portal dzieje.pl. prezes IPN Karol Nawrocki w liście, który odczytał wiceprezes Instytutu Mateusz Szpytma, podkreślił, że Karol Czorny był "niezłomnym, który za wierność Polsce zapłacił najwyższą cenę". "Chcemy kultywować pamięć o człowieku, który nie wahał się nieść pomoc innym" – napisał.

Społecznik, patriota, działacz niepodległościowy

Karol Czorny urodził się 13 sierpnia 1893 r. w Czechowicach. Z zawodu był cieślą, pracę w Śląskiej Fabryce Kabli w Czechowicach-Dziedzicach łączył z pracą na roli. Od najmłodszych lat był zaangażowany w działalność społeczną, należąc m.in. do Ochotniczej Straży Pożarnej w Czechowicach-Dziedzicach.

Był także podoficerem Wojska Polskiego. W latach 30. XX w. pełnił funkcję zastępcy naczelnika lokalnej OSP. Po zakończeniu II wojny światowej ponownie wybrany na funkcję kierowniczą – od końca kwietnia 1945 r. był naczelnikiem Rejonu Pożarniczego w Czechowicach-Dziedzicach.

Zaangażowany w antykomunistyczny ruch oporu był bliskim współpracownikiem Narodowych Sił Zbrojnych, a w zabudowaniach jego gospodarstwa znajdował się partyzancki schron. Z końcem 1945 r. został zatrzymany przez funkcjonariuszy UBP. Z relacji świadków wynika, że próbowano torturami wymóc na nim denuncjację innych współpracowników NSZ. Pomimo tortur nie wydał nikogo. Został zamordowany 20 listopada 1945 r., a jego ciało pogrzebano w nieodkrytym do dziś miejscu.

Monument na skwerze przed budynkiem OSP Lipowiec

Staraniami i wysiłkiem grona społeczników, przy wsparciu ze strony Fundacji „Orlen” i Instytutu Pamięci Narodowej, powstał pomnik dedykowany Karolowi Czornemu. Projekt pomnika opracowali członkowie Okręgu Śląsk Cieszyński Związku Żołnierzy NSZ oraz Stowarzyszenia Aktywnych Polaków. Pomnik stanął na skwerze przed budynkiem OSP Lipowiec w Czechowicach-Dziedzicach.

- Skwer ten jest najbardziej odpowiednim miejscem do upamiętnienia naczelnika OSP, a także wielkiego patrioty i społecznika. Strażacy-ochotnicy z OSP Lipowiec już zadeklarowali, że będą się nim troskliwie opiekować - informował przed odsłonięciem monumentu portal Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera