Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odśnieżanie chodników: Kto i za jakie miejsca odpowiada?

Jadwiga Jenczelewska
Zdjęcie - najlepiej odśnieżanie chodnika podpis - „tytuł” - tekst
Zdjęcie - najlepiej odśnieżanie chodnika podpis - „tytuł” - tekst Tomasz Hołod
Każda droga, także osiedlowa, a nawet leśna, ma swojego zarządcę. Śnieg, lód, sople muszą być usunięte, chyba że przeszkodzi żywioł

Zima wreszcie przyszła, a wraz z nią klasyczne kłopoty: nieodśnieżone jezdnie, śliskie chodniki i przystanki, wejścia do sklepów itp. O wypadek nietrudno, więc chcemy wiedzieć, do kogo kierować pretensje i od kogo możemy żądać odszkodowania, gdy nieszczęście się wydarzy.

- Istnieje katalog czynności wskazany w ustawie dotyczący zimowych obowiązków ciążących na konkretnych podmiotach - wyjaśnia Iwona Zapart, prezes katowickiego oddziału Federacji Konsumentów. - Mówimy o obowiązku pozbycia się śniegu, błota, lodu i innych zanieczyszczeń, m.in. z chodników, czyli wydzielonej części drogi służącej do ruchu pieszego położonej bezpośrednio przy granicy nieruchomości (w myśl art. 5 ust. 4 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu w czystości i porządku w gminach Dz. U. z 2005 r. nr 236 poz. 2008 z późn. zm.). Chodniki muszą być utrzymane w takim stanie, by były bezpieczne dla użytkowników.

Poniżej i obok piszemy szczegółowo o zakresie czynności, jakie muszą wykonać osoby zobowiązane do tego, abyśmy mogli poruszać się zimą w miarę bezpiecznie. Ale w praktyce bywa różnie. Dodajmy więc, że osoba poszkodowana zimą może ubiegać się m.in. o jednorazowe finansowe zadośćuczynienie za doznany uszczerbek na zdrowiu, zwrot kosztów leczenia oraz wyrównanie strat powstałych w mieniu, np. z powodu remontu pojazdu, a nawet zwrot kosztów zniszczonych rzeczy w wyniku wypadku czy kolizji, np. odzieży, obuwia itp.

Kto i za jakie miejsca odpowiada

Za prawidłowe utrzymanie autostrad (z wyłączeniem spółek, które budowały i eksploatują autostrady na drodze osobnego porozumienia) odpowiedzialny jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, dróg krajowych - wojewoda, a dróg gminnych - burmistrz lub prezydent danego miasta.

Są też drogi nie zaliczane do przedstawionych powyżej kategorii dróg publicznych, np. drogi leśne lub osiedlowe. Za prawidłowe utrzymanie tych dróg odpowiedzialne są podmioty zarządzające tymi terenami, na których określona droga jest usytuowana. Na przykład w osiedlach są to spółdzielnie mieszkaniowe lub wspólnoty mieszkaniowe.

Za utrzymanie przystanków autobusowych i tramwajowych odpowiadają zarządy transportu danego miasta. Ustawodawca nakazał też utrzymanie w czystości przyległych do nich chodników i ciągów komunikacyjnych dla pieszych.
Innymi niebezpiecznymi miejscami zimą są wejścia do sklepów, kiosków, punktów usługowych i gastronomicznych. Za utrzymanie tych miejsc w dobrym stanie odpowiadają właściciele lub najemcy tych lokali.

Ekspert podpowiada: Okoliczności mają znaczenie

Iwona Zapart, prezes Federacji Konsumentów, oddział Katowice:

Obowiązujące w naszym kraju prawo reguluje ten problem. Ustawa z 21.03 1985 r. o drogach publicznych (tekst jednolity Dz.U. z 2007 r. nr 19, poz. 115 z późn. zm.) wskazuje jednoznacznie, że za zgodne z obowiązującymi normami utrzymanie drogi - wraz z chodnikami oraz infrastrukturą towarzyszącą - odpowiada ich zarządca. To on jest zobowiązany do zapewnienia zimą bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W razie wypadku z powodu złego utrzymania drogi, pieszy lub kierowca pojazdu ubiegający się o uzyskanie odszkodowania winien ustalić, kto jest zarządcą odcinka drogi, na którym zdarzył się wypadek lub kolizja: czy jest to droga krajowa, wojewódzka czy gminna.

A kto ma obowiązek usunąć na przykład sople zwisające z dachu budynku?

Właściciel lub zarządca nieruchomości - zgodnie z Prawem budowlanym - zobowiązany jest do usuwania nawisów śnieżnych czy też lodowych sopli zwisających z dachów zarządzanych obiektów.

Właściciele lub zarządcy o-biektów - za niewykonanie tych czynności i spowodowanie zagrożenia dla zdrowia, życia lub mienia - odpowiadają jak za popełnienie czynu niedozwolonego (art. 415 k.c., o-rzecznictwo ujęte w wyroku Sądu Najwyższego z 10. 06. 2005 r. ( sygn. akt II CK 719/04).
Czy poszkodowany, dochodząc swoich roszczeń odszkodowa-wczych, powinien wskazać, kto i za co ponosi winę ?

Gdy chcemy uzyskać odsz-kodowanie, np. po złamaniu nogi na śliskim chodniku lub uszkodzeniu pojazdu, musimy m.in.:

- ustalić fakt powstania uszczerbku na zdrowiu lub szkody w mieniu (np. złamanie ręki, skręcenie nogi, uszkodzenie felgi w pojeździe w wyniku wjechania w wyrwę na drodze, rozbicie szyby, uszkodzenie maski pojazdu itp.);
- określić, czy szkoda powstała w przypadku zawinionego działania instytucji lub osoby (oblodzony chodnik, nieodśnieżona droga publiczna, zerwanie i upadek lodu z dachu powodujący szkodę itp.);
- wskazać, czy zaistniał związek przyczynowy między szkodą a działaniem lub zaniechaniem, np. złamanie ręki spowodowane nieodśnieżeniem i śliskim chodnikiem, uszkodzenie pojazdu spowodowane nieodśnieżeniem i powstaniem kolein w nawierzchni itp.).

Ale przy intensywnych opadach niełatwo skutecznie odśnieżyć drogi lub chodniki.

W praktyce musimy się liczyć z tym, że wystąpiły czynniki niezależne od osób o-dpowiedzialnych za utrzymanie drogi lub chodnika, np. intensywne opady śniegu, gołoledź lub inne utrudnienia. W takim przypadku ustawodawca zmniejszył odpowiedzialność tych osób. Jednak muszą one uprzedzić użytkowników dróg czy chodników o zaistniałym niebezpieczeństwie, np. za pomocą tablicy lub znaku informującego o powstałym zagrożeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!