Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odśnieżanie dachów to czyj obowiązek? Dach może zawalić się pod zalegającym śniegiem. Sople zagrażają przechodniom

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Zwisające z dachu sople mogą zagrażać zdrowiu i życiu przechodniów, a także uszkodzić zaparkowane lub przejeżdżające samochodyZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Zwisające z dachu sople mogą zagrażać zdrowiu i życiu przechodniów, a także uszkodzić zaparkowane lub przejeżdżające samochodyZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Zalegający na dachach śnieg zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu ludzi. Przeciążona konstrukcja może się zawalić, a zwisające sople spaść na przechodniów. Obowiązek odśnieżania dachów spoczywa na właścicielach i zarządcach nieruchomości, jednak nie każdy może po prostu wejść na górę z łopatą. Trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje.

Zimą na właścicieli oraz zarządców nieruchomości prawo budowlane nakłada dodatkowe obowiązki. Pierwszym z nich jest odśnieżanie chodników. Drugim odśnieżanie dachów.

Zalegający na dachu śnieg może ważyć tony

Obowiązek odśnieżania dachów wynika wprost z niebezpieczeństwa, jakie niesie zalegająca warstwa śniegu oraz lodu. W bolesny sposób przekonaliśmy się o tym w styczniu 2006 roku, kiedy zawaliła się hala Międzynarodowych Targów Katowickich, pod której gruzami zginęło 65 osób (Choć tam główną rolę odegrały wady konstrukcyjne).

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Nadmiar śniegu na dachu może spowodować jego zawalenie. Ponadto śnieg oraz lód, które zalegają na krawędziach, zagrażają zdrowiu i życiu przechodniów. Mogą także uszkodzić zaparkowane lub przejeżdżające samochody.

Państwowa Inspekcja Pracy przestrzega:

  • warstwa 20 centymetrów świeżego puchu, zalegająca na powierzchni 1 metra kwadratowego, waży około 20 kilogramów,
  • warstwa 20 centymetrów osiadłego śniegu, zalegająca kilka godzin na powierzchni 1 metra kwadratowego, waży około 40 kilogramów,
  • warstwa 20 centymetrów starego śniegu, zalegająca kilka tygodni na powierzchni 1 metra kwadratowego, waży około 60 kilogramów,
  • warstwa 20 centymetrów mokrego śniegu, zalegająca na powierzchni 1 metra kwadratowego, waży około 80 kilogramów.

Nawet 5000 złotych kary za nieodśnieżony dach

Inspekcja nadzoru budowlanego oraz straż miejska może wystawiać mandaty do 500 złotych za brak odśnieżonego dachu. Ponadto inspektor, jeśli zajdzie podejrzenie o nienależytym stanie technicznym obiektu, może skierować sprawę do sądu.

Kara grozi także za nieusunięcie sopli, które zwisają z dachu, zagrażając przechodniom oraz samochodom. to od 20 do 500 złotych.

Z kolei zakończona niepowodzeniem kontrola funkcjonariuszy policji może kosztować właściciela lub zarządcę budynku nawet 1000 złotych. Jeśli mundurowi złożą wniosek o ukaranie do sądu - 5000 złotych.

W Katowicach na płaskim dachu mogą zalegać maksymalnie 72 centymetry śniegu

Terytorium Polski zostało podzielone względem położenia geograficznego na pięć stref. W każdej z nich przepisy budowlane oraz dopuszczalna grubość pokrywy śnieżnej na dachu jest inna. Województwo śląskie znajduje się przede wszystkim w strefie drugiej. Powiat żywiecki, Bielsko-Biała oraz część powiatów bielskiego i żywieckiego znajduje się w strefie trzeciej.

Na przykład w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach czy Bytomiu, warstwa śniegu na dachu płaskim nie może przekroczyć: 72 centymetrów śniegu świeżego, 36 centymetrów śniegu osiadłego, 20 centymetrów śniegu starego oraz 18 centymetrów śniegu mokrego.

Wartości te różnią się w zależności od strefy oraz konstrukcji dachu.

Nie każdy może odśnieżać dachy. Trzeba mieć kwalifikacje

Choć obowiązek odśnieżania leży na właścicielu lub dzierżawcy danej nieruchomości, to nie może on po prostu wejść na dach z łopatą.

Państwowa Inspekcja Pracy wyraźnie wskazuje, że osoba, która podejmuje się odśnieżenia dachu, musi mieć aktualne badania lekarskie, potwierdzające zdolność do wykonywania prac na wysokości, a także szkolenie z zakresu BHP czy stosowne środki ochrony indywidualnej.

Podczas odśnieżania należy zabezpieczyć teren wokół budynku. Wygrodzony pas powinien mieć szerokość jednej dziesiątej wysokości budynku i być nie węższy niż sześć metrów. Można w tym celu zamknąć chwilowo chodnik, a nawet jeden z pasów jezdni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera