Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odśnieżanie dachu to obowiązek właścicieli i zarządców obiektów. Nie o kary chodzi, a o bezpieczeństwo i życie ludzi!

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Odśnieżanie dachów w Katowicach 9 stycznie 2019
Odśnieżanie dachów w Katowicach 9 stycznie 2019 KS
Właściciele obiektów powinni pamiętać o bieżącym odśnieżaniu dachu. Przekroczenie maksymalnego obciążenia dachu może niestety doprowadzić do tragedii. Pamiętamy przecież o największe katastrofie budowlanej na Śląsku, czyli zawalenia się dachu hali MTK w 2006 roku.

Intensywne opady śniegu w województwie śląskim, a następnie odwilże i przymrozki spowodowały, że na dachach zaczęły zalegać grube warstwy, mokrego i zamarzniętego śniegu.

Zobaczcie zdjęcia akcji odśnieżania dachów dziś w Katowicach:

To bardzo niebezpieczne zjawisko dla konstrukcji nośnej dachu. Mokry śnieg bowiem jest zdecydowanie cięższy od puchu. Jeżeli w porę nie odśnieży się dachu, może dojść do tragedii. Tak, niestety było w 2006 roku podczas trwania wystawy gołębi pocztowych w Międzynarodowych Targów Katowickich. Zawalił się wtedy dach hali MTK. W wyniku tej tragedii zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych. To największa katastrofa budowlana na Śląsku.

CZYTAJCIE TEŻ:
Czy obowiązek odśnieżania chodników jest zgodny z konstytucją RP
Zalega ci śnieg na dachu? Lepiej go usuń, bo zapłacisz mandat

- Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych. W czasie odwilży topniejący śnieg się rozpuszcza, ale wieczorem przymrozek powoduje, że tworzą się bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia sople, a także nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi - przestrzega mł. bryg. mgr Wojciech Chojnowski, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Mysłowicach.

Odśnieżanie dachów jest obowiązkiem właścicieli, zarządców i administratorach obiektów.

Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:

  • utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2;
  • zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływających na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Nowoczesne systemu monitorujące nacisk śniegu i usługi odśnieżania w woj. śląskim

Niektóre obiekty mają specjalny system, który ostrzega przed zbyt dużym naciskiem śniegu. Na Stadionie Śląskim funkcjonuje system monitorowania, który informuje pracowników o aktualnych obciążeniach śniegiem, ugięciach całej konstrukcji, jej przesunięciach a w przypadku przekroczenia progów ostrzeże o tym, nawet gdyb nie mieli włączonej aplikacji na komputerze.

- W województwie śląskim, ale też w całej Polsce, jeżeli w projekcie budowlanym nie uwzględnia się innej normy, to stosujemy dla obciążenia śniegiem dachu normę PN-80/B-02010, która przewiduje maksymalne obciążanie dachu w wysokości 70 kg na 1 metr kwadratowych na terenie województwa śląskiego, na którym opady w ostatnich dniach były najsilniejsze - wyjaśnia Piotr Możwiło, dyrektor zarządzający firmy Prospect Group SP. Z O.O. z Jastrzębia Zdroju, jednej z większych firm w Polsce zajmującej się odśnieżaniem dachów.

- Obecnie na obiektach na terenie woj. śląskiego pracuje ok. 150 osób i odśnieżamy ok. 120 tys. metrów kwadratowych powierzchni dachów. Działamy m.in. na obiektach w Chorzowie, Katowicach, Jastrzębiu Zdroju, Żorach, ale też poza granica woj. śląskiego - dodaje dyrektor Prospect Group.

Piotr Możwiło twierdzi, że zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i wykonywania usług odśnieżania najgorszy jest mokry, zmarznięty śnieg. Waga takiego śniegu jest bowiem zdecydowanie większa. Wywiera także większy nacisk na 1 m kw. powierzchni dachu. Przykładowo pokrywa śnieżna o grubości 20 cm w przypadku suchego śniegu może ważyć 15-20 kg.

- Ta sama pokrywa śnieżna w przypadku mokrego śniegu wazy czasami nawet 90 kg lub więcej jeżeli śnieg jest zmarznięty od spodu - zauważa Piotr Możwiło, dyrektor zarządzający firmy Prospect Group.

Dni wolne w 2019 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo