Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwiedź średniowieczne warownie i Jasną Górę

Michał Wroński
Jeszcze tylko do 7 czerwca trwać będzie kampania promocyjna "Śląskie. Na wyciągniecie ręki". Do tego czasu odwiedzający trzydzieści wytypowanych atrakcji naszego regionu zbierać mogą okolicznościowe pieczątki, które umożliwią im wzięcie udziału w losowania atrakcyjnych nagród.

Przypominamy, iż ci, którzy zbiorą ich co najmniej sześć mają szansę na sprzęt sportowo- turystyczny oraz pobyt w ośrodkach SPA, natomiast rekordzista wygra tygodniowy pobyt dla dwóch osób w pięciogwiazdkowym hotelu w Beskidach (szczegółowe zasady konkursu można znaleźć na stronie internetowej www.nawyciagnieciereki.gosilesia.pl).

Czasu zostało niewiele, więc w najbliższy weekend proponujemy Państwu wyprawę w północną część regionu. Ruszając z Katowic koniecznie trzeba zatrzymać się przy zamku w Będzinie - murowany gród powstał w XIV stuleciu z inicjatywy Kazimierza Wielkiego (jak chce legenda jego nazwa wiąże się ze słowami tego władcy), zaś jednym z jego gości był wzięty do niewoli w 1588 roku po bitwie pod Byczyną austriacki arcyksiążę Maksymilian Habsburg.

Równie stary rodowód ma kolejne zamczysko na naszej trasie - oddalony o ok. 40 kilometrów od Będzina Ogrodzieniec. Ruiny tutejszej warowni to prawdziwe "orle gniazdo" - w przypadających na XVI wiek czasach świetności, gdy właścicielem warowni był krakowski ród Bonerów ich siedzibę porównywano nawet z Wawelem (niestety dwukrotne wizyty szwedzkich wojsk nie wyszły mu na dobre). We wspaniałej scenerii rozgrywane są turnieje i festyny rycerskie, zamczysko miało też okazję zagrać w niejednym filmie (m.in. "Zemście" Andrzeja Wajdy).

Opuszczający Ogrodzieniec powinni skierować się do Częstochowy - poza tyleż obowiązkową, co oczywistą wizytą w sanktuarium paulinów na Jasnej Górze, warto tam jeszcze zajrzeć do Muzeum Rud Żelaza (obiekt niedawno trafił na trasę Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego). Powrót do stolicy regionu - o ile ktoś dysponuje jeszcze czasem wolnym - można urozmaicić odwiedzinami w kompleksie pałacowo-parkowym w Koszęcinie, gdzie swą siedzibę ma zespół "Śląsk", bądź w czeladzkiej galerii "Elektrociepłownia".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!