MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odwiert solankowy w Jaworzy będzie zrewitalizowany. Umowa została podpisana

JAK
Umowę podpisali  wójt gminy Jaworze Anna Skotnicka-Nędzka oraz Zbigniew Deręgowski, prezes zarządu spółki ALGEO.
Umowę podpisali wójt gminy Jaworze Anna Skotnicka-Nędzka oraz Zbigniew Deręgowski, prezes zarządu spółki ALGEO. www.jaworze.pl
Umowa na rewitalizację odwiertu geotermalnych wód solankowych w Jaworzu została podpisana wczoraj, 6 czerwca, w jaworzańskim Urzędzie Gminy. Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała spółka ALEGO z Grabownicy Starzeńskiej w województwie podkarpackim. Wartość umowy opiewa na blisko 8 mln zł brutto.

Umowę - w obecności przewodniczącej Rady Gminy Jaworze Agnieszki Nieborak, skarbnika gminy Krzysztofa Śliwy - podpisali wójt gminy Jaworze Anna Skotnicka-Nędzka oraz Zbigniew Deręgowski, prezes zarządu spółki ALGEO. Złożone podpisy na dokumentach oznaczają formalne rozpoczęcie współpracy i umożliwiają rozpoczęcie prac nad rewitalizacją odwiertu. Wartość umowy opiewa na 7,85 mln zł brutto.

– Ta kluczowa dla naszej gminy inwestycja ma na celu nie tylko poprawę życia mieszkańców poprzez dostęp do zasobów solankowych, ale także rozwój turystyki uzdrowiskowej, co w konsekwencji przyniesie korzyści ekonomiczne dla jaworzańskiej społeczności. To także kamień milowy w kierunku odzyskania statusu uzdrowiska. Jestem pełna optymizmu, że ta inwestycja przyniesie wiele korzyści dla gminy Jaworze – powiedziała Anna Skotnicka-Nędzka po podpisaniu umowy.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, całość prac inwestycyjnych powinna się zakończyć w trzecim kwartale 2025 roku.

Problemy techniczne i rozwiązanie umowy

Przypomnijmy, że podczas wcześniejszej realizacji praz związanych z rewitalizacją odwiertu, w wyniku oględzin stanu technicznego wylotu otworu wiertniczego w strefie płaszcza cementowego na wylocie przestrzeni międzyrurowej natrafiono na problemy techniczne. Po przeanalizowaniu różnych wariantów – zarówno pod kątem technologicznym, jak i finansowym podjęta została decyzja o zabezpieczeniu odwiertu i rozwiązaniu umowy z poprzednim wykonawcą, firmą UOS Drilling S.A. z Warszawy.

- Konieczne stało się pozyskanie większych środków na dalsze prowadzenie prac. W wyniku starań gminy udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 7,1 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, co pozwoliło na dalsze działania w kierunku rewitalizacji odwiertu, a co za tym idzie na ogłoszenie przetargu w nowym, szerszym zakresie prac, natomiast finalnie do podpisania nowej umowy z wybranym wykonawcą - informuje jaworzański Urząd Gminy.

Docelowo, pozyskiwana z odwiertu „słona woda” będzie mogła zostać użyta w tężniach. Niestety, solanka, którą naturalnie dysponuje Jaworze ma zbyt niską temperaturę, aby mogła być wykorzystywana w basenach termalnych.

Odwiert, który ma być rewitalizowany, został wykonany na przełomie lat 70. i 80. XX w. jako jeden z dwóch otworów głębinowych znajdujących się na terenie Jaworza. Ze względu na profil geologiczny, stan techniczny i prawny do rewitalizacji wytypowany został otwór Jaworze IGH-1, zlokalizowany w odległości kilkudziesięciu metrów od ulicy Zdrojowej.

W trakcie pierwotnych robót wykonano prace wiertnicze na głębokość 1525 m. Wykonawca, z którym podpisano umowę, będzie odpowiadać m.in. za pogłębienie tego otworu do głębokości 1650 m.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni