Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwrócona hipoteka: Seniorzy chętnie zamienią mieszkanie lub dom na lepsze i godne życie

Jadwiga Jenczelewska
Coraz więcej seniorów interesuje się odwróconą hipoteką
Coraz więcej seniorów interesuje się odwróconą hipoteką 123RF
"Jestem starszą samotną osobą i mam dwie wielkie troski na głowie - duży dom i niewielką emeryturę, która ledwo mi starcza na przeżycie miesiąca. O jakimkolwiek remoncie nawet nie myślę, bo ani nie mam za co go zrobić, ani nie mam dla kogo dbać o ten budynek.

Najchętniej bym go oddała w zamian za jakieś dodatkowe pieniądze do głodowego świadczenia, które co miesiąc przysyła mi ZUS. Dziwię się, że rząd wciąż zwleka z opracowaniem przepisów dotyczących tzw. odwróconej hipoteki. Jestem przekonana, że wielu ludzi w Polsce jest w podobnej sytuacji. Chętnie oddadzą dom, którego nie są w stanie w pojedynkę utrzymać, ale dzięki niemu będą mieli dodatkowe pieniądze, by godniej żyć" - napisała do nas pani Maria z Piekar Śląskich.

Takie listy nie są odosobnione, bo sporo jest osób, które wolą zamienić mieszkanie lub dom na dożywotnią rentę, niż przekazać je komuś z rodziny w zamian zawątpliwą opiekę. Wiedzą o tym właściciele tworzonych pośpiesznie rozmaitych funduszy, dla których takie osoby, jak pani Maria, są łakomym kąskiem. Starsi, niezorientowani w przepisach ludzie przystają czasem na taki "pakt z diabłem", a po kilku miesiącach są już bez dachu nad głową i bez obiecanych pieniędzy. Tym tekstem chcemy przestrzec, aby nigdy nie podejmować pochopnych decyzji.

Jeśli zamierzasz przepisać swoją nieruchomość na fundusz, który obiecuje, że w zamian będzie Ci wypłacał dożywotnią rentę, musisz liczyć się z tym, że w razie bankructwa funduszu zostaniesz i bez renty, i bez mieszkania - czyli nie będziesz mógł skorzystać ze swego prawa do zamieszkania w nim aż do śmierci. Przed takim właśnie scenariuszem ostrzegła niedawno Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), sugerując, aby świadczenie ren-ty dożywotniej mogły proponować seniorom wyłącznie licencjonowane zakłady ubezpieczeń, objęte nadzorem KNF.

O czym musisz wiedzieć, jeżeli planujesz zamianę nieruchomości na rentę

Na rynku finansowym działają już różne instytucje, które proponują tzw. odwróconą hipotekę. Pamiętaj!

W określonym ustawą terminie muszą one zdobyć zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej. Te, które go nie uzyskają, nie mogą zawierać nowych umów renty dożywotniej.

Komisja Nadzoru Finansowego zapowiedziała, że przed-stawi pomysł modyfikacji prawa, aby osoby, które już podpisały umowę, mogły odzyskać dom czy mieszkanie, gdyby spółka przestała wypłacać rentę.

Ministerstwo Gospodarki proponuje, aby przeniesienie prawa do nieruchomości - w zamian za dożywotnią rentę z zachowaniem prawa do zamieszkiwania - było uregulowane oddzielnym aktem prawnym. Obecnie niektóre fundusze zawierając z seniorem umowę o dożywocie, wpisują do niej zapis o służebności osobistej do zamieszkania. Prawo to jest wpisywane do księgi wieczystej i jest prawem dożywotnim.
Największe i dobrze umocowane na rynku fundusze hipoteczne zgadzają się na zaostrzenie przepisów, ponieważ w ich interesie leży rozwianie obaw, jakie mają ich potencjalni klienci.

Ministerstwo Gospodarki określiło już wymagania, jakie powinien spełniać fundusz hipoteczny.

Obok nadzoru KNF, powinien dysponować kapitałem zakładowym, którego minimalna wartość byłaby równowartością co najmniej 50 tysięcy euro.

Ministerstwo zaproponowało też m.in. konieczność zawierania umowy przedwstępnej oraz możliwość zawarcia umowy ostatecznej (przyrzeczonej) dopiero po 30 dniach od momentu podpisania tej pierwszej.

Warto jednak zwrócić uwagę, że już obecnie niektóre fundusze zawierają z klientami umowy przedwstępne.

Czym jest odwrócona hipoteka

Zarówno kredyt odwróconej hipoteki, jak i dożywotnia renta polegają na przekazaniu posiadanej nieruchomości (z zachowaniem prawa do jej zamieszkiwania) funduszowi lub bankowi, a one w zamian wypłacają seniorowi co miesiąc świadczenie.

Istotna różnica - z punktu widzenia bezpieczeństwa seniora - polega na tym, że podpisanie umowy z działającym już funduszem hipotecznym oznacza utratę własności mieszkania, bo własność przechodzi na fundusz. Natomiast w przypadku wprowadzenia planowanej w ustawie usługi odwróconej hipoteki, mieszkanie przejdzie na własność banku dopiero po śmierci jego właściciela.

Twórcy ustawy idą nawet dalej - w założeniach do jej projektu czytamy, że nieruchomość stanie się własnością banku dopiero po 12 miesiącach od śmierci kredytobiorcy, o ile spadkobiercy nie zdecydują się spłacić kredytu zaciągniętego przez seniora. Obecne dyskusje koncentrują się wokół kwestii nadzoru - czy wystarczy nadzór ze strony KNF, jak chce tego Ministerstwo Gospodarki, czy dodatkowym warunkiem powinno być przekształcenie się funduszy w instytucje ubezpieczeniowe, jak chce KNF.

Spór o dodatkowe zabezpieczenia

Niekoniecznie jest tak, że senior podpisujący umowę renty dożywotniej zdany jest na łaskę i niełaskę funduszu. Chodzi raczej o dodatkowe zabezpieczenie jego interesów. Niestety, dyskusje na ten temat przeciągają się. W połowie tego roku wydawało się, że sprawa wreszcie zostanie sfinalizowana, bo założenia do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym trafiły pod obrady rządu. Pierwsza wersja tego dokumentu została upubliczniona w kwietniu 2010 roku, obecna znana jest od 23 września 2011 roku.
Pierwotne opóźnienie było efektem postulatu, który stał się znany dopiero pod koniec 2011 roku - aby projektowana ustawa regulowała nie tylko problematykę odwróconej hipoteki, która w klasycznym sensie nie funkcjonuje jeszcze w Polsce, ale również renty dożywotniej, proponowanej od kilku już lat seniorom przez kilka funduszy hipotecznych. Działalność tych ostatnich nie jest jak dotąd regulowana specjalnym aktem prawnym, lecz jedynie przepisami wynikającymi z Kodeksu cywilnego.

Fundusze rozszerzą ofertę o pomoc potrzebną na co dzień

Funkcjonujące już na rynku fundusze rozszerzają zakres swoich usług. Niedawno jeden z funduszy uruchomił specjalny program opieki - z myślą o osobach starszych, które wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu - dzisiaj lub w przyszłości, bądź potrzebują pieniędzy na sfinansowanie tej opieki.

Emeryci, którzy podpiszą umowę z funduszem, będą mogli skorzystać z pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności minimum raz w tygodniu przez 2 godziny. W zakres oferty opiekuńczej wchodzą: asysta domowa, pomoc pielęgniarska oraz rehabilitacja. Usługi te będą finansowane z wypłacanej przez fundusz emerytowi comiesięcznej renty dożywotniej.

Kwota, którą senior chciałby przeznaczyć na opiekę oraz długość świadczenia będą ustalane indywidualnie. Klient może podjąć decyzję o czasie rozpoczęcia usługi dzisiaj lub za kilka lat.


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
*Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!