OFF Festival w Katowicach 2019: PROGRAM. Kto zagra? Foals, Suede, Stereolab, Neneh Cherry, "Śląsk" i inni

Ola Szatan
Ola Szatan
Zaktualizowano 
Zdjęcie ilustracyjne: OFF Festival Maciej Gapinski
Trzez trzy dni, od piątku do niedzieli na terenie Doliny Trzech Stawów w Katowicach rządzić będzie OFF Festival. Artyści zagrają na pięciu scenach – Perlage, Leśna, Trójka/Tauron, Eksperymentalna i kameralna Dr. Martens. Bywalcy OFFa doskonale wiedzą o tym, że podobnie jak o muzykę, organizatorzy troszczą się również o naturę. W przeszłości zdobyło to uznanie kapituły przyznającej międzynarodową nagrodę Green’n’Clean oraz przyniosło nam nominację do tytułu Najbardziej Ekologicznego Festiwalu w Europie. W tym roku festiwalowa brama stanie się centrum recyklingu, w strefie gastronomicznej dominować będą potrawy wegańskie i wegetariańskie, a na samą imprezę łatwo dotrzecie rowerem.

Od samego wejścia na OFF Festival będzie prowokował do dyskusji. W tym roku brama wejściowa na festiwal zamieni się w miejsce, w którym gromadzić będziemy odpady plastikowe. Twórcami bramy i pomysłodawcami Trashstock.com są Kasia i Wojtek Sokołowscy, rodzeństwo prowadzące z sukcesami międzynarodową̨ firmę projektową SOKKA, laureatów europejskich nagród w dziedzinie wzornictwa. Od lat współpracują z OFF Festivalem, bo łączy nas wrażliwość na otaczający świat i sposób myślenia o nim.

OFF Festival w Katowicach 2019: PROGRAM

Koncerty nakładają się na siebie, taki już urok festiwalu o bogatym i atrakcyjnym programie, ale jeśli dobrze zaplanujecie swoje trasy, na pewno zobaczycie i usłyszycie wystarczająco dużo, by naładować baterie na cały sezon.
A wydarzeń będzie sporo.

Pierwszym występem tegorocznej edycji OFF Festivalu będzie koncert zespołu Cudowne Lata. Jak same twierdzą, są „zespołem muzycznym na dwa serca i dwie gitary” – lepiej tego nie można ująć. Ania z Warszawy dodatkowo śpiewa, Amina z Krakowa obsługuje też klawisze i bębny, a ich muzyka jest o ich miłości. Płyta będzie dopiero we wrześniu, ale zwiastujący ją singel „Zapach i ty” każe nam przypuszczać, że to będzie mocny kandydat do miana debiutu roku. Cudowne Lata zaprezentują się w piątek, 2 sierpnia na scenie Trójki/ Tauron, o godz. 16.00.

Koncertowanie na scenie Perlage (głównej scenie OFF Festivalu) zainauguruje w piątek o godzinie o godz. 17.20 zespół Santabarbara.Łukasz, Szczepan i Nikodem Pospieszalscy, czyli drugie pokolenie muzykującej rodziny, zaczyna od połączenia jazzu z muzyką rozrywkową, ale we współczesnym, godnym XXI wieku, ujęciu. Z jednej strony Santabarbara przyznaje się więc do inspiracji Tie Breakiem, ale z drugiej nawiązuje do Radiohead czy muzyki techno. Przede wszystkim jednak robią to po swojemu.

Gwiazdą pierwszego dnia będzie Jarvis Cocker. Znamy go i kochamy jako lidera Pulp, jednego z tych zespołów, które zdefiniowały brzmienie muzyki gitarowej lat 90. Zasłuchiwaliśmy się w jego albumach solowych (i tym z Chilly Gonzalesem), podziwiając muzyczną wszechstronność i błyskotliwość tekstów. Byliśmy w kontakcie – co z tego, że jednostronnym – dzięki jego audycjom w BBC 6. Nowym projektem artysty jest JARV IS, którego pierwsze koncerty na Wyspach spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. Usłyszymy go na scenie Perlage o godz. 23.40.

W sobotę, 3 sierpnia główną scenę otworzy Jan-rapowanie, który niespełna pięć lat po wzięciu mikrofonu do ręki, wyrasta na jednego z najważniejszych raperów w kraju.
Na scenie Trójki/ Tauron zagra m.in. Tęskno. Wokalistka Joanna Longić i pianistka Hania Raniszewska ze swojej niesłychanej muzykalności i wrażliwości kreują unikalną, pozagatunkową atmosferę, dla której trudno znaleźć porównanie zarówno na polskiej, jak i światowej scenie. Nic dziwnego, że „Mi”, debiut płytowy Tęskno, uważa się za jeden z najważniejszych polskich albumów 2018 roku. Ich koncert rozpocznie się o godz. 17.20.

Warto zerknąć na koncert Jakuzi – ambasadorów synthpopowej awangardy ze Stambułu. Swoją debiutancką płytą „Fantezi Müzik” Jakuzi pokazali światu, że w tureckim undergroundzie jest życie. Styl grupy płynnie łączy chwytliwe, pełne rozmachu refreny z postpunkową nerwowością, ale ma to wszystko indywidualny, charakterystyczny dla zespołu posmak. Grupa zaprezentuje się 3 sierpnia na scenie Leśnej, o godz. 20.25.

Tuż po nich, o godz. 22.35 na scenie Leśnej, wystąpi Electric Wizard, kwartet z Dorset, od ćwierćwiecza zatopiony w przesterach, pogłosach, tajemniczych zaklęciach i kłębach dymu. Niezależnie od tego, czy sięgną po utwory z kultowego już albumu „Dopethrone”, czy rzeczy najświeższe, z „Wizard Bloody Wizard”, tylko ci, którym masywne brzmienie Electric Wizard urwie głowy będą się mogli wymówić od headbandingu pod sceną.

Ciekawie zapowiada się też m.in. koncert zespołu Pomuz, który w sobotę wystąpi na scenie Eksperymentalnej, o godz. 16.35. Zespół dowodzony przez pochodzącego ze Śląska znakomitego saksofonistę Michała Fetlera (możecie go kojarzyć m.in. z Jazz Bandu Młynarski-Masecki i grupy Tsigunz Fanfara Avantura), który brzmień przyszłości szuka w przeszłości. Polmuz sampluje strzępy mazurków i oberków sprzed wieku i na tym fundamencie buduje fascynujące improwizacje, z wykorzystaniem saksofonów, kontrabasu, perkusji i radzieckiego syntezatora Polivoks.

Wydarzeniem drugiego dnia OFF Festivalu z pewnością będzie koncert Foals.
Jedna z najważniejszych brytyjskich grup indierockowych, brakujące ogniwo pomiędzy taneczną, postpunkową energią Talking Heads, a melancholijną psychodelią Radiohead. Po kilkuletniej przerwie Foals wracają jako kwartet, ze znakomitym albumem „Everything Not Saved Will Be Lost Part 1” (druga część już we wrześniu, może w Katowicach uchylą rąbka tajemnicy?), który doskonale oddaje ducha niespokojnego czasu w Wielkiej Brytanii i na świecie. A przy tym zespół dowodzony przez Yannisa Philippakisa nie bez powodu regularnie zgarnia nominacje i nagrody dla najlepszej grupy live na Wyspach. Foals zagra 3 sierpnia na scenie Perlage, o godz. 23.40.

W niedzielę, 4 sierpnia kumulacja festiwalowych emocji. Na scenie Perlage zainaugurowana przez Babu Król i Smutne Piosenki (godz. 17.20). Poczujecie się na tym koncercie tak błogo, jak wasi dziadkowie w waszym wieku. Albo jak wasi dziadkowie teraz – na fajfie w Ciechocinku. Wspólny projekt formacji Babu Król i Smutnych Piosenek, uwieczniony na płycie „Nowa fala polskiego dansingu vol I i II”, jest zabawny i nostalgiczny zarazem. Jest pastiszem naszej rodzimej tradycji muzyki tanecznej, ale kłania się jej w pas, nie szydzi. Poza autorskimi numerami usłyszycie zapewne na tym koncercie kilka numerów, przy których szaleliście na szkolnych dyskotekach, ale w wersjach, które wpisują się doskonale w czas dorosłych poszukiwań i niepokojów. 

Tuż po nich nasza perełka, czyli Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Po fantastycznym występie z Arturem Rojkiem w trakcie tegorocznej gali rozdania Fryderyków w Katowicach, nabraliśmy apetytu na więcej. I będzie. Wprawdzie bez Artura Rojka na scenie, ale w pełnym koncercie na OFF Festivalu.

Wysoki poziom z pewnością utrzyma kolejna gwiazda sceny Perlage, Stereolab. Kiedy w grudniu ubiegłego roku świat obiegła plotka, że Stereolab szykują się do zagrania serii koncertów, nie brakowało głosów, że muszą zagrać też na OFF Festivalu. W tym sezonie po raz pierwszy od dekady Laetitia Sadier i Tim Gane postanowili stanąć razem na scenie i wydarzy się to m.in. w Katowicach. Ich muzyka wyprzedziła lata 90., w których się zrodziła. Łącząc subtelne piękno z eksperymentalnym zacięciem Stereolab dowodzili, że nie trzeba rezygnować z ambicji, kiedy gra się ładne piosenki, a takie płyty jak „Emperor Tomato Ketchup” czy „Dots and Loops” to dziś żelazna klasyka. Być może nie osiągnęli takiego sukcesu, na jaki zasługiwali, ale czy ktoś potrafi wyobrazić sobie współczesne pogranicze popu i alternatywy bez wpływu Stereolab?

Finał na głównej scenie należeć będzie do grupy Suede (godz. 23.40). Metrykalnie to zespół britpopowy i często do tego nurtu zaliczany, ale ambicje i możliwości grupy znacznie wyrastały ponad średnie możliwości tamtego pospolitego ruszenia. Już bardziej na miejscu były porównania do twórczości Davida Bowiego. Suede są niemal tak samo wszechstronni i mają jednego z najbardziej charyzmatycznych frontmanów naszych czasów - Bretta Andersona. Jeżeli takie utwory jak „Beautiful Ones”, „Trash” czy „So Young” nie były waszym soundtrackiem do lat 90. to znaczy, że… prawdopodobnie byliście jeszcze wtedy zbyt młodzi. Ale Suede nie pojawiają się na OFFie w ramach sentymentalnego powrotu do przeszłości. Pełny kreślonych z rozmachem, wspaniałych piosenek „The Blue Hour”, album nagrany z producentem Alanem Moulderem (m.in. My Bloody Valentine, U2, Ride) to przecież jedna z najlepszych rockowych płyt ubiegłego roku.

Wśród gości sceny Leśnej jest m.in. Octavian. Miał 14 lat, kiedy matka wyrzuciła go z domu. „Albo skończysz w więzieniu, albo będziesz wielki” – rzuciła mu ponoć na pożegnanie. Octavian Oliver Godji, pochodzący z angolskiej rodziny, urodzony we Francji obywatel Londynu, przez następnych kilka lat był bezdomny, ale miał cel: tworzyć muzykę. Los się odwrócił, kiedy dostał stypendium, dzięki któremu mógł podjąć naukę w BRIT School, tej samej szkole, która wykształciła m.in. Adele i Amy Winehouse. Nie skończył jej, ale kumple ze szkolnej ławy pomogli przy mixtape’ach, które zwróciły uwagę możnych tego świata. Dzisiaj Octavian może się pochwalić zwycięstwem w plebiscycie BBC Music Sound of 2019 i takimi współpracownikami, jak Diplo i Mura Masa. Ten koncert rozpocznie się o godz. 20.25.
Tuż po nim, o godz. 22.35, na scenę Leśną wejdzie Neneh Cherry. W latach 90. Neneh Cherry okupowała szczyty list przebojów (kto nie pamięta „7 Seconds”?), ale po długiej, niemal dwudziestoletniej przerwie w karierze solowej, wróciła z zupełnie innym pomysłem na siebie. Jest niezmiennie wspaniałą wokalistką, ale też znakomitą obserwatorką, surowo oceniającą świat zmierzający w złym kierunku. Wystarczy posłuchać jej ubiegłorocznego, znakomitego albumu „Broken Politics”, pozornie spokojnego, ale podszytego nerwowością i mrokiem. Za produkcję albumu odpowiada Four Tet (w jednym utworze wsparty przez Roberta Del Naja z Massive Attack), a jego zawartość pogodzi zarówno fanów trip-hopu, jak i Gila Scotta-Herona.

OFF Festival to nie tylko muzyka. Po raz kolejny zaprosi do Kawiarni Literackiej.
Tegorocznym hasłem przewodnim spotkań w Kawiarni Literackiej jest sformułowanie „dlaczego?”. Będą dyskusje z pisarzami i pisarkami, dziennikarzami i innymi ludźmi kultury.

- Zapraszamy publiczność do udziału w kawiarnianych dyskusjach i wspólnie zastanawiamy się, czy jedna książka może być odczytywana na wiele sposobów. W piątek martwimy się o historię kobiet, w sobotę rapujemy, a w niedzielę odczuwamy moralny niepokój – mówią organizatorzy.

Oprócz spotkań, słuchowisk i improwizacji w Kawiarni Literackiej będzie miała miejsce wystawa projektu „Wycinki w termosie” Małgorzaty Koniecznej. Między rozmowami muzykę puszczać będą didżeje. Kuratorką wszystkich wydarzeń jest Sylwia Chutnik – pisarka i działaczka społeczna.

Program Kawiarni Literackiej:
Piątek, 2 sierpnia

 
17.20 -18.15
Na pytanie Dlaczego przedmioty są ważne? odpowiedzą:
 
Olga Drenda, autorka książki „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”
Agata Napiórska, naczelna magazynu „Zwykłe życie”
Marta Sapała, autorka książki „Na marne”
Prowadzenie: Karolina Sulej
Współpraca: Wydawnictwo Czarne
 
 
19.20- 20.20
Dlaczego historia kobiet? 
 
Joanna Ostrowska, autorka „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w okresie II wojny światowej”
Joanna Kuciel Frydryszak, autorka książki „Służące do wszystkiego”
Prowadzenie: Karolina Sulej
 
Współpraca: Wydawnictwo Marginesy
 
 
21.30 - 22.30
Klub Komediowy i Radek Łukasiewicz
 
Klub Komediowy łączy literacką świadomość z umiejętnością mówienia na tematy aktualne, a bzdurę i absurd ze sznytem artystycznej niezależności. Z ducha tych ambicji zrodziła się i trwa kompozytorsko-autorska współpraca Radka Łukasiewicza i Michała Sufina. Jej ślad w repertuarze Klubu to póki co trzy produkcje teatralne, ponad trzydzieści razem skomponowanych piosenek i jeden teledysk.
 
Koncert przygotowany na tegoroczną edycję OFF Festiwalu jest przeglądem tego, co najciekawsze w ich wspólnym dorobku. Muzyka twórcy Pustek i Bisz/Radex z tekstami piosenek Sufina rysują szeroką panoramę ich zainteresowań liryczno-społecznych z ostatnich lat. Usłyszymy zarówno leśny protest song „Służba leśna”, społeczno-korporacyjną balladę o „Szatynie z Szczuczyna”, jak i liryczne z ducha i ciała „Zaopiekuj się mną”.
 
Piosenki wykonują aktorzy i improwizatorzy Klubu Komediowego: Matylda Damięcka, Weronika Nockowska, Katarzyna Kołeczek, Agata Sasinowska, Mateusz Lewandowski, Bartłomiej Magdziarz, Maciej Nawrocki i Grzegorz Kwiecień.
 
Utwory pochodzą ze spektakli: „Fabularny przewodnik po trzecim trymestrze”, „Hotel Asteroid czyli space opera w trzech scenach” i „Pod Sennym Szerszeniem – wegehorror muzyczny”..

Sobota, 3 sierpnia

16.00 - 16.50
Dlaczego głośno?
 
Performans poetycko-muzyczny. Poezja gadana, wykrzykiwana, mówiona, freestyle’owana, byle na głos, byle głośno. Trzy osoby, każda z nich swoje wiersze przeczyta/wykrzyczy/zaśpiewa do miksowanej na żywo muzyki. Czy Psalmy znajdą harmonię z muzyką elektroniczną? Czy freestyle’owane słowo zabrzmi ze scratchem? Przyjdź i posłuchaj poezji. Przyjdź i krzycz.
 
Wydarzenie specjalne: Live Action Painting by Jacek Świdziński. Najciekawszy polski komiksiarz (a wg. niektórych najciekawszy polski pisarz) na żywo, za pomocą farb, intelektu i talentu, skomentuje poetycką rzeczywistość naszej ojczyzny. Posłuży się najszlachetniejszym gatunkiem literackim, jakim jest pasek komiksowy.
 
Współpraca: Kraków Miasto Literatury UNESCO
 
 
17.20 - 18.20
Dlaczego hip hop?
 
Polski hip-hop dawno jest już pełnoletni – pierwsza Molesta wyszła 21 lat temu, od wydania debiutu Paktofoniki minęło ponad 18 lat. Obecne spory o nową i starą szkołę przypominają z jednej strony typowe w muzyce ścieranie się pokoleń, z drugiej świadczą o odmiennych spojrzeniach na współczesną muzykę i jej przekaz. W czasie rozmowy zastanowimy się, jak wygląda scena w Polsce i jaka przyszłość ją czeka. Pretekstem do spotkania jest – między innymi – wystawa w Muzeum Śląskim, dotycząca historii śląskiego hip-hopu.
 
W panelu udział wezmą:
Jan-rapowanie
Bartek Chaciński, szef działu Kultura tygodnika „Polityka”
Szymon Kobylarz, kurator wystawy „Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003” z Muzeum Śląskiego
Rafał Grobel, wydawca i promotor (S1 Warsaw, MOST, Boiler Room)
Prowadzenie: Bogna Świątkowska, dziennikarka i aktywistka
 
 
19.20 - 20.20 Słuchowisko
Grzegorz Uzdański (kwartalnik „Przekrój”) i „Nowe wiersze sławnych poetów” przy akompaniamencie muzyków.
 
Współpraca: „Przekrój”
 
 
21.30 - 22.30
Spektakl improwizowany Klubu Komediowego z letnim „Przekrojem”.
Fragmenty, które posłużą jako inspiracja dla aktorów, czytają redaktorzy oraz publiczność.
 
Współpraca: „Przekrój”.
 
Niedziela, 4 sierpnia
 
16.00 - 16.40 
Dlaczego robi się pismo? Spotkanie z redakcją „Przekroju”.
 
Współpraca: „Przekrój”
 
 
17.20 - 18.15.
Dlaczego komiksy?
 
Maria Lengren, Planeta Komiksów
Szymon Holcman, Kultura Gniewu
Prowadzenie: Sylwia Chutnik i Karolina Sulej
 
 
19.20 - 20.20
Dlaczego moralny niepokój?
 
Katarzyna Surmiak-Domańska, autorka książki „Kieślowski. Biografia”
Jerzy Stuhr, aktor
Prowadzenie: Karolina Sulej
 
 
21.30 - 22.30
Dlaczego punk rock w Nowym Jorku?
 
Jan Błaszczak, autor książki „The Dom”
Andrzej Wojtasik, tłumacz, między innymi książek „Please Kill Me. Punkowa historia punka” oraz „Kim Gordon. Dziewczyna z zespołu”
Prowadzenie: Sylwia Chutnik i Karolina Sulej. 

OFF Festival Katowice 2019 odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia, tradycyjnie w Dolinie Trzech Stawów. Trzydniowe karnety w cenie 400 zł możecie już kupić w OFF Sklepie. W sprzedaży są już również bilety na pole namiotowe, w cenie 80 zł.
Podczas tegorocznej edycji OFF Festivalu wystąpią: Foals, Suede, Jarvis Cocker introducing JARV IS..., Stereolab, Neneh Cherry, Aldous Harding, Superorganism, Hania Rani, Perfect Son, Electric Wizard, The Gaslamp Killer, The Comet is Coming, Juan Wauters, Daughters, Dr. Rubinstein, Lotic: Endless Power, The Body, Dezerter gra "Underground Out of Poland", slowthai, Black Midi, VTSS, Trio Jazzowe Marcina Maseckiego, OM, SAMA‘, Jakuzi, Phum Viphurit, Tentent, Durand Jones & The Indications, Lebanon Hanover, Honey Dijon, Loyle Carner, Tęskno, Pablopavo i Ludziki z Naprawdę Dużym Zespołem, Dynasonic, Cudowne Lata, The Real Gone Tones, Emerald, Octavian, EABS feat. Tenderlonious, Tuzza, Babu Król i Smutne Piosenki, Kapela Maliszów, Ammar 808, Tirzah, Soccer Mommy, Trupa Trupa, P.Unity, Veronica Vasicka, Polmuz, Santabarbara, Wczasy, Entropia, Boogarins, Jan- rapowanie, Bamba Pana & Makaveli, Niemoc, oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk“.

Zobaczcie koniecznie

polecane: MuzoTok: Szymon Wydra & Carpe Diem

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

z
zaqwsx
2019-08-03T23:46:12 02:00, bull:

Świetnie, że dziś grają Foals

a są stoiska z iqosami?

b
bull

Świetnie, że dziś grają Foals

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3