MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich 2020. PKW: Wygrał Andrzej Duda, zdobył 51,03 proc. głosów. Rafał Trzaskowski otrzymał 48,97 proc.

To już ostateczne wyniki wyborów. Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie 2020 i zapewnił sobie reelekcję. Jak podała PKW Duda ostatecznie zdobył 51,03 proc. głosów. Rafał Trzaskowski otrzymał natomiast 48,97 proc. Frekwencja wyniosła 68,18 proc.

Wybory prezydenckie 2020. Informacje o II turze wyborów prezydenckich

Grafika SR: Oficjalne wyniki potwierdzone przez PKW - 100% komisji

21:02

W drugiej turze zarówno Andrzej Duda, jak i Rafał Trzaskowski znacząco powiększyli grono swoich zwolenników. Andrzej Duda w I turze zdobył 43, 50 proc. głosów. Głosowało na niego 8 450 513 obywateli. Na Rafała Trzaskowskiego głosowało 30,46 proc., czyli 5 917 340 osób. W drugiej turze było to - w przypadku Andrzeja Dudy 51,03 proc., czyli 10 440 648 Polaków, zaś w przypadku Rafała Trzaskowskiego 48,97 proc., czyli 10 018 263. Uprawnionych do głosowania było 30 268 460 obywateli, ale skorzystało z tego prawa 68,18 proc. Ważnych głosów oddano 20 636 635. Liczba nieważnych głosów wyniosła 177 724. Aż 102 453 głosy zostały uznane za nieważne z powodu postawienie krzyżyka (znaku x) przy nazwiskach obu kandydatów.

20:30

Obu swoim niedawnym kontrkandydatom pogratulował wyniku Władysław Kosiniak-Kamysz

20:30

Wszystko już wiadomo. Rusza procedura przewidziana po zakończeniu głosowania i podania oficjalnych wyników. Przy tak niewielkiej różnicy głosów między kandydatami nie można wykluczyć, że pojawią się protesty wyborcze. Protest przeciwko wyborowi prezydenta wnosi się na piśmie do Sądu Najwyższego nie później niż w ciągu 14 dni od dnia podania wyników wyborów do publicznej wiadomości przez PKW. Wnoszący protest powinien sformułować w nim zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których opiera swoje zarzuty. Następnie Sąd Najwyższy rozpatruje protest i wydaje opinię w formie postanowienia w sprawie protestu. Po rozpoznaniu protestów, SN rozstrzyga o ważności wyborów. Ma na to 30 dni od ogłoszenia wyników głosowania. W razie podjęcia przez Sąd Najwyższy uchwały stwierdzającej nieważność wyboru prezydenta, przeprowadza się nowe wybory.

20:22

21 lipca na Zamku Królewskim Państwowa Komisja Wyborcza przekaże Andrzejowi Dudzie uchwałę PKW o wyborze na prezydenta. To rozpocznie dalszą procedurę. W Polsce nie ma funkcji prezydenta elekta, ale do 6 sierpnia trwa kadencja Andrzeja Dudy. Druga rozpocznie się po ceremonii zaprzysiężenia. Data nie jest jeszcze znana.

20:13

Obaj kandydaci uzyskali ponad 10 milionów głosów. Na Andrzeja Dudę głosowało 10 440 648 Polaków, zaś na Rafała Trzaskowskiego 10 018 263. Różnica między nimi wyniosła 422 385 głosów.

19:59

Z wyników podanych przez PKW wynika, że różnica głosów między kandydatami wyniosła 422 tys. głosów.

19:59

To już oficjalna informacja: Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie 2020 i będzie głową państwa przez II kadencję. Według Państwowej Komisji Wyborczej urzędujący prezydent otrzymał 51,03 proc. głosów, jego konkurent Rafał Trzaskowski zaś odpowiednio 48,97 proc. Frekwencja w niedzielnych wyborach wyniosła 68,18 proc. Obaj kandydaci zdobyli po ponad 10 milionów głosów.

GRAFIKA: OFICJALNIE: Andrzej Duda został prezydentem

19:50

Konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej ma się rozpocząć ok. godz. 20. Wtedy poznamy oficjalne wyniki niedzielnych wyborów. Obecnie brakuje jeszcze wyników z czterech Obwodowych Komisji Wyborczych za granicą.

19:01

Wkrótce konferencja Państwowej Komisji Wyborczej. Prawdopodobnie poznamy już ostateczne i oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Zgodnie z zapowiedziami ostateczne wyniki nie będą się znacząco różnić od tych z 99,9 Obwodowych Komisji Wyborczych.

18:43

Błażej Poboży, warszawski radny z PiS, wzywa Rafał Trzaskowskiego do powrotu do pełnienia obowiązków prezydenta Warszawy.

18:33

Teraz czas na sprawdzenie wszystkich nieprawidłowości - napisał na Twitterze szef Cezary Tomczyk, szef sztabu Rafała Trzaskowskiego.

18:20

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski w RMF FM krytykuje Andrzeja Dudę za zaproszenie wczoraj wieczorem Rafała Trzaskowskiego na spotkanie w Pałacu Prezydenckim.

17:53

To była bardzo ostra kampania, pewnie momentami za ostra. Jeżeli ktoś się poczuł urażony tym, co powiedziałem, to proszę, żeby mi wybaczył i żeby dał mi szansę poprawić się w ciągu następnych pięciu lat - mówił podczas spotkania w Odrzywole prezydent Andrzej Duda. Stwierdził, że "jest tylko jedna droga, żeby nas zespolić, żeby uczynić nas bardziej wspólnotą - to jest wzajemny szacunek".

17:36

A tu jeszcze powyborczy komentarz Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która miała być kandydatką PO na prezydenta, zanim jeszcze wystąpiły zawirowania związane z epidemią koronawirusa i głosowaniem korespondencyjnym.

17:33

Tymczasem w mediach społecznościowych krąży cytat z Jana Grabca, który miał stwierdzić, że Platforma Obywatelska będzie namawiała Rafała Trzaskowskiego, by ten "nie wracał do warszawskiego ratusza na cały etat", ale bardziej zaangażował się w krajową politykę. Rzecznik klubu PO odniósł się już do całego zamieszania na Twitterze.

17:28

Rafał Trzaskowski wygłosił krótkie powyborcze oświadczenie. - Będziemy walczyć dalej, to kolejny etap w naszej walce. Musimy odzyskać państwo z rąk jednej partii i to zrobimy - mówił prezydent Warszawy. Będziemy starali się tę energię zagospodarować i gwarantuję, że ta nadzieja, która powstała przez ostatnie miesiące, zostanie podtrzymana - powiedział. Raz jeszcze pogratulował Andrzejowi Dudzie zwycięstwa i wyraził nadzieję, że druga kadencja będzie w jego wykonaniu lepsza niż pierwsza.

17:19

Do wyników wyborów odniósł się na Facebooku także pisarz Szczepan Twardoch. "To, że Duda jest moim zdaniem jednym z dwóch najgorszych prezydentów od 1989 roku, jest widoczne również dla wielu jego wyborców. Ale jaką alternatywę dają jego wyborcom fellow travelers Platformy, jaką inną możliwość? „Głosujcie na naszego kandydata, chociaż się wami głęboko brzydzimy i chcemy świata, w którym osoby tak odrażające, śmierdzące wódką i kiełbasą nie będą miały nic do gadania?”" - napisał.

17:05

W miejscowości Odrzywół, w powiecie przysuskim na Mazowszu, rozpoczyna się powyborcze spotkanie Andrzeja Dudy z wyborcami. Prezydent pojechał tam podziękować za oddane na niego głosy. Poniżej transmisja na żywo.

16:57

"Trzaskowski przez 2 tygodnie ani razu nie podjął ryzyka. Gdyby był dobry, pojechałby do Końskich i tam się obronił. Jak jesteś dobry, to jesteś dobry nawet na Podkarpaciu. [...] I nie dziwi mnie, że Trzaskowski przegrał w Rybniku, z którego prawie nie wyjeżdżał. Jeśli to, co obrazuje jego stosunek do Śląska, to miłość do rolady pani Trzaskowskiej, za którą dałby się pokroić, to przepraszam. „Śląska może być kiełbasa, a nie kultura”" - pisze w powyborczym komentarzu publicysta Dziennika Zachodniego Marcin Zasada.

16:51

Są i gratulacje od szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która wyraziła nadzieję na wspólną pracę nad wyzwaniami, z którymi Polska i Europa muszą się zmierzyć.

16:44

To, że Rafał Trzaskowski najwyższe poparcie uzyska w metropoliach, można było obstawiać w ciemno. Ale już to, w którym konkretnie mieście przewaga jego zwolenników nad wyborcami PiS-u będzie największa, może być zaskoczeniem. Najlepszy wynik kandydat Koalicji Obywatelskiej uzyskał nie w Warszawie, nie w Gdańsku, ale w Poznaniu. Poparło go 71,94 proc. mieszkańców.

W żadnym z 10 największych polskich miast wyborów nie wygrał Andrzej Duda. A Wrocław? Jest w połowie stawki. Są miejsca, gdzie poparcie dla Rafała Trzaskowskiego było sporo większe niż w stolicy Dolnego Śląska.Zobacz na kolejnych slajdach pełne wyniki wyborów z 10 największych miast Polski - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Oto najmniej pisowskie miasta. Wrocław poza podium

16:31

Od dawna sądzono, że elektorat PiS to jest liczba skończona, że przez szklany sufit wyżej wejść się nie da. Teraz się to nie potwierdza, a Andrzej Duda może czuć się zwycięzcą - to dzięki niemu w istotny sposób wzrósł zasób wyborczy Prawa i Sprawiedliwości - mówi prof. nadz. dr hab. Janusz Erenc, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego.

16:20

I kolejna drobna korekta wyników - PKW podaje teraz dane z 99 proc. obwodów: Andrzej Duda zdobył 51,08 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - 48,92 proc. Frekwencja wyniosła 68,07 proc. Do ogłoszenia ostatecznych wyników brakuje jeszcze czterech protokołów.

16:07

95,24 procent - tylu wyborców z gminy Godziszów w powiecie janowskim zagłosowało w niedzielę na Andrzeja Dudę. To najwyższy wynik urzędującego prezydenta spośród wszystkich gmin w całym kraju. Na Rafała Trzaskowskiego oddano tylko 4,76 proc. głosów. - Najwyraźniej te wartości, które reprezentuje pan prezydent, są bliskie także mieszkańcom naszej gminy - komentuje Józef Zbytniewski, wójt Godziszowa.

15:53

"Ten wielki sukces to najlepsza recenzja pierwszej kadencji Prezydenta - skuteczność, wiarygodność i praca to klucze do tego zwycięstwa" - napisał na Twitterze szef gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

15:45

Prezydentowi Polski gratulował także prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Nazwał Andrzeja Dudę "przyjacielem" i wyraził nadzieję na dalszą współpracę obu państw w zakresie bezpieczeństwa, obronności i regionalnych projektów infrastrukturalnych. Prezydenci mają spotkać się w środę podczas obchodów 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

15:27

Zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich zapewniło obozowi Zjednoczonej Prawicy kilka kolejnych lat swobodnego rządzenia. Teraz przyszedł czas rozliczeń i podsumowań. Rząd Mateusza Morawieckiego stanie ponadto przed trudnym zadaniem walki z ekonomicznymi skutkami koronawirusa. W najbliższych tygodniach czekać nas mogą zmiany zarówno w koalicji rządzącej, jak i w składzie Rady Ministrów. Zmiany nastąpić mogą także w szeregach samej partii rządzącej. Już jesienią – prawdopodobnie w październiku - odbędzie się kongres PiS na którym nastąpi wybranie nowych władz partii, w tym jej prezesa.

15:07

Raz jeszcze zwycięstwa w wyborach gratuluje Andrzejowi Dudzie premier Mateusz Morawiecki, który mocno zaangażował się ostatnio w jego kampanię wyborczą. "Wybór dokonany przez nas wszystkich to gwarancja tego, że Polska będzie się rozwijać w sposób sprawiedliwy i zrównoważony. Jestem przekonany, że będzie to prezydentura wszystkich Polaków - bo Polska jest jedna" - napisał szef rządu.

14:39

PKW podała najnowsze cząstkowe dane z 99,98 proc. obwodów wyborczych. Nieznacznie zmniejszyła się przewaga Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim. Gdyby te wyniki się utrzymały, to obecnie urzędujący prezydent zwyciężyłby z poparciem 51,1 proc., a jego rywal uzyskałby 48,9 proc. głosów. Frekwencja w całej Polsce według tych danych wyniosła 68,03 proc.

14:35

Gratulacje od ambasador USA w Polsce. "Nie mogę się doczekać dalszej silnej współpracy polsko-amerykańskiej!" - napisała Georgette Mosbacher.

14:10

Nie wszyscy przyjmują rezultat wyborów prezydenckich ze spokojem. Ostry wpis zamieścił w mediach społecznościowych senator Wadim Tyszkiewicz. "Jak mogłaś tak nisko upaść i się upodlić, Polsko? Polacy dali się kupić cwaniakom i hochsztaplerom za swoje własne pieniądze. Ale dopiero teraz, po wyborach, przyjdzie do zapłacenia prawdziwy rachunek - napisał popularny lubuski polityk, były prezydent Nowej Soli.

14:01

Rafał Trzaskowski uznał oficjalnie zwycięstwo Andrzeja Dudy, na Twitterze pogratulował rywalowi i podziękował swoim zwolennikom za wszystkie oddane na niego głosy. "Oby ta kadencja była rzeczywiście inna" - napisał kandydat Koalicji Obywatelskiej.

13:40

Warto też zwrócić uwagę, że w powiecie przysuskim, a konkretnie w gminie Klwów, odnotowano najwyższą frekwencję w Polsce. Do urn poszło tam 94,23 procent uprawnionych mieszkańców.

13:35

W poniedziałek 13 lipca o godzinie 17.00 w Odrzywole będzie prezydent Andrzej Duda. Jak się dowiedzieliśmy, będzie chciał spotkać się z mieszkańcami gminy i powiatu przysuskiego, by podziękować im za oddane głosy w wyborach prezydenckich. - Zapraszamy wszystkich mieszkańców na godzinę 17 przed Urzędem Gminy przy ulicy Warszawskiej - mówi Marian Kmieciak, wójt gminy Odrzywół. Przypomnijmy, że na terenie powiatu przysuskiego jest rekordowe poparcie dla prezydenta. W drugiej turze Andrzeja Dudę poparło 19 741 wyborców w powiecie, co daje 79,93 proc. głosów Jego rywal Rafał Trzaskowski otrzymał 20,07 proc. i 4 956 głosów. Z kolei w samej gminie Odrzywół Andrzej Duda otrzymał 86,31 proc. poparcia i 2068 głosów, a Rafał Trzaskowski - 13,69 proc. i 328 głosów.

13:20

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pogratuluje zwycięzcy wyborów prezydenckich w Polsce, gdy pojawią się ostateczne rezultaty, ale nie ma w planach wystosowania zaproszenia do Brukseli - poinformował rzecznik KE Eric Mamer.

12:53

"Mam głębokie poczucie, że to nie były uczciwe zawody. Zwycięzca był na dopingu" - tak wygraną Andrzeja Dudy komentuje Sławomir Nitras, polityk PO, bardzo aktywny w kampanii Rafała Trzaskowskiego.

12:10

"Jesteśmy niezmiernie dumni z Twojej kampanii, Rafał! Kiedy nasi przeciwnicy dzielą poprzez sianie nienawiści, ty dajesz nadzieję. Kiedy wzbudzają strach, ty pokazujesz odwagę. Wbrew wszelkim przeciwnościom pokazałeś Polsce i Europie, że możliwa jest inna przyszłość. Będziemy to kontynuować" - napisał na Twitterze lider frakcji chadeckiej w Parlamencie Europejskim Manfred Weber.

11:55

Gratulacje dla Andrzeja Dudy także od premiera Węgier Viktora Orbana. "Brawo!" - napisał na Facebooku, udostępniając zdjęcie z jednego ze spotkań z polskim prezydentem.

11:47

"Widzę, że PO i jej zwolennicy mają już winnego swojej klęski w tych wyborach, i jestem nim ja. Powiedzmy więc to jeszcze raz, wyraźnie: to PO przegrała te wybory i kolejne 5 lat Polski. Przez swoją zachłanność i partyjną krótkowzroczność. Oczekiwanie ode mnie, że włączę się w kampanię kandydata PO jest absurdem, bo ja startowałem w tych wyborach również przeciw niemu, wiedząc że PO nie ma na Polskę żadnego pomysłu. Udzieliłem mu jednak wsparcia o wiele przekraczającego to, do czego byłem przekonany. W interesie Polski. PO miała dwa tygodnie solowej walki, miliony złotych, swoje media, przekonała ponad 2 mln moich wyborców. Zabrakło pół miliona głosów. Zapewniam, że nie tylko ludzi głosujących na mnie w 1. turze" - tak Szymon Hołownia odpowiedział tym, którzy zarzucają mu, że niewystarczająco mocno poparł Rafała Trzaskowskiego przed II turą wyborów.

11:39

Krzysztof Lisek, były europoseł, koordynator kampanii Rafała Trzaskowskiego zagranicą, podaje na Twitterze wyniki wyborów w poszczególnych krajach. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zwyciężał w komisjach m.in. w Niemczech, Włoszech, Francji, Irlandii, Szkocji, Holandii, a nawet na Węgrzech. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Singapurze, czy Portugalii, Trzaskowski zebrał ponad 90 proc. wszystkich głosów.

11:25

To, że te wybory nie odbyły się w konstytucyjnym terminie może być, niestety, przedmiotem kwestionowania ich wyniku. To wyraźnie trzeba podkreślić, bo rzeczywiście, ponieważ nie wprowadzono stanu klęski żywiołowej, ani żadnego innego stanu nadzwyczajnego, to w istocie rzeczy, po 23 maja można wywodzić, że mamy wybory niezgodne z konstytucją - mówi prof. Antoni Dudek.

11:12

Politycy Platformy Obywatelskiej twierdzą, że podczas niedzielnych wyborów dochodziło do wielu nieprawidłowości. - Na sto procent będziemy składali protesty - zapowiedział szef sztabu Rafała Trzaskowskiego Cezary Tomczyk. Opozycja będzie również domagała się odwołania ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza.

11:08

Rafał Trzaskowski wyraźnie wygrał w Warszawie. Prezydenta stolicy poparło aż 67,65 proc. mieszkańców miasta, na Andrzeja Dudę oddano 32,35 proc. głosów. Sprawdziliśmy też, jak to wyglądało w poszczególnych dzielnicach.

10:59

Kurs złotego pozostaje niewzruszony na wyniki wyborów. Podobnie trudno szukać gwałtownych reakcji na kursach akcji warszawskiej GPW. Jednak w dłuższej perspektywie ponowny wybór Andrzeja Dudy na prezydenta może być istotną wskazówką dla inwestorów.

10:51

Z kolei amerykański "Newsweek" podkreśla, że w wyborach prezydenckich w Polsce zwyciężył "sojusznik Trumpa". Magazyn zwraca też uwagę na "kampanię anty-LGBT", która miała wpłynąć na wyniki. Przypomnijmy, że w tym roku - na listopad, zaplanowane są także wybory prezydenckie w USA.

10:45

Na Twitterze zwycięstwo Andrzeja Dudy skomentował Nigel Farage, jeden z głównych architektów Brexitu. "Dobrze widzieć zwycięstwo eurosceptyka w Polsce" - napisał.

10:37

Agata Kornhauser-Duda nazywana bywa „pierwszą damą zawiedzionej nadziei” albo „milczącą pierwszą damą”, chociaż trudno odmówić jej aktywności czy zaangażowania w akcje charytatywne. Czy podczas drugiej kadencji to może się zmienić? Żona prezydenta jest córką znanego polskiego poety i prozaika Juliana Kornhausera, z wykształcenia jest germanistką. - Poznaliśmy się w trzeciej klasie liceum, tuż przed wakacjami, na imprezie urodzinowej naszego wspólnego kolegi. Pamiętam, że Andrzej odprowadził wtedy mnie i moją koleżankę do domu. Potem nastąpiły kolejne spotkania - wspólne wyjścia do kina i na urządzane wtedy w Pałacu pod Baranami „Tańce letnie”. Oczywiście już bez koleżanki - wspominała początek znajomości z Andrzejem Dudą.

10:22

Wczoraj robiły na nas wrażenie obrazki z chorwackiego Splitu, gdzie przed konsulatem ustawiła się długa kolejka. Tam głosowanie zakończyło się dopiero o 1 w nocy. Jak podaje Radio Zet, zdecydowana większość głosujących w Chorwacji poparła Rafała Trzaskowskiego.

10:13

Andrzej Halicki, jeden z liderów Platformy Obywatelskiej, odniósł się do zaproszenia, jakie do Rafała Trzaskowskiego skierował Andrzej Duda. "Do takiego spotkania powinno dojść i na pewno do niego dojdzie. Gest musi zmienić retorykę i sposób postępowania obozu władzy i prezydenta. Zmienić retorykę z tej wykluczającej wiele grup społecznych. Prezydent musi być prezydentem wszystkich Polaków i musi reprezentować nas wszystkich" - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

09:53

Gratulacje dla Andrzeja Dudy płyną z Czech. Na Twitterze przekazał je rzecznik prezydenta Milosza Zemana.

09:45

Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO na antenie Radia Zet stwierdził, że prezydent Andrzej Duda po chwilowym przebraniu się w skórę owcy będzie nadal delegatem Prawa i Sprawiedliwości w Pałacu Prezydenckim.

09:35

W Splicie głosowanie zakończyło się ok. godz. 1:00 w nocy. Polskich wyborców spędzających nie zraziły nawet długie kolejki. Po południu PKW potwierdziła, że w stolicy Chorwacji prawdopodobnie będzie głosować 10 razy więcej osób niż 28 czerwca.

09:25

Gratulacje do Andrzeja Dudy płyną od prezydenta Ukrainy, który życzy mu "dalszych sukcesów i pomyślności".

09:13

Robert Biedroń, kandydat na prezydenta w pierwszej turze wyborów, odniósł się do wyników z sondaży. (Dane z exit poles wskazują, że 84,2% wyborców Biedronia poparło Trzaskowskiego.)

09:02

Europoseł Joachim Brudziński mówi bez ogródek o zwycięstwie Dudy. Według niego reelekcja kandydata PiS to zasługa Jarosława Kaczyńskiego.

08:55

Andrzej Duda był na tyle pewny wygranej, że zaprosił Rafała Trzaskowskiego wraz z małżonką do Pałacu Prezydenckiego w niedzielę, jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników wyborów. Prezydent Warszawy odmówił spotkania. Odniósł się do tego Marek Kuchciński, nawiązując do debaty między Andrzejem Dudą i Bronisławem Komorowskim sprzed 5 lat.

8:49

Grzegorz Schetyna na antenie TVN24 mówi o tym, jakie plany na przyszłość będzie miał Rafał Trzaskowski: "Trzaskowski będzie miał plan na to, co będzie dalej. Uważam, że kandydaci z pierwszej tury mogli bardziej zaangażować się w kampanię opozycyjną. Żeby być skutecznym w wyborach parlamentarnych za trzy lata, powinien jest jeden wielki opozycyjny ruch"

08:40

99,97 proc. protokołów wpłynęło już do PKW, ale “ilość protokołów nie jest równoznaczna z ilością wyborców” - podkreślał na konferencji prasowej Sylwester Marciniak. PKW czeka na 9 protokołów z zagranicy. Wyniki głosowania muszą przesłać: Bruksela (6), Londyn (2) i Manchester (2).

08:26

Znamy już wyniki głosowania w 99,97 proc. obwodowych komisji wyborczych. Wynik wyborów jest przesądzony, a głosy, które nie zostały policzone, prawdopodobnie nie wpłyną już na wynik wyborów. Cząstkowe nieoficjalne wyniki wyborów wyniosły: 51,21 proc. dla Andrzeja Dudy i 48,79 proc. dla Rafała Trzaskowskiego. Na Dudę oddało głos 10 413 094 wyborców, a na przedstawiciela opozycji - 9 921 219 głosujących. Oficjalne wyniki wyborów prawdopodobnie zostaną ogłoszone jeszcze dzisiaj. - Chcielibyśmy, ale nie wszystko od nas zależy - podsumował Sylwester Marciniak.

08:12

PKW podała dane o cząstkowych nieoficjalnych wynikach głosowania. Zgodnie z tymi danymi Andrzej Duda zebrał 10 mln 413 tys. 94 głosów (51,21 proc.). Rafał Trzaskowski otrzymał 9 mln 921 rys. i 219 głosów (48,71 proc.). Frekwencja wyniosła 68,12 proc.

08:05

Brakuje pięciu protokołów zatwierdzonych przez Państwową Komisję Wyborczą. Czekamy na ogłoszenie wyników w Katowicach (są już w systemie), Nowym Sączu, Olsztynie, Szczecinie i Warszawie. PKW nie poda jeszcze oficjalnych wyników głosowania - powiedział szef PKW, Sylwester Marciniak.

7:52

Już za chwilę konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. Zaplanowano ją na godzinę 8:00.

07:47

Przypominamy, że w Stanach Zjednoczonych Andrzej Duda uzyskał blisko 55 proc. głosów, natomiast Rafał Trzaskowski niecałe 45 proc. Ze względu na COVID-19 głosowanie odbyło się korespondencyjnie. Przyjmowano również pakiety wyborcze doręczane osobiście.

07:38

Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, skomentował możliwość podważenia wyniku wyborów przez PiS: - Jeśli prezydent uzna, że zasady demokracji są naruszane, to się przeciwstawi - powiedział Zybertowicz w Tok FM. Tymczasem była premier, Beata Szydło, oskarża opozycję o dążenie do unieważnienia wyborów.

- Nigdy nie miałam wątpliwości, że przeciwnicy prezydenta, opozycja, zrobią wszystko, by prezydent Andrzej Duda nie pełnił swojej funkcji w drugiej kadencji. Wszystkie ataki, które miały miejsce przez wiele miesięcy, jak i obecna narracja liderów Platformy Obywatelskiej, potwierdzają tę opinię - powiedziała Beata Szydło w Polskim Radiu 24.

07:28

Ostatnie dni kampanii to był festiwal daleko wykraczający poza granice dobrych obyczajów. Andrzej Duda może mówić o wielkim szczęściu, bo ludzie byli mocno zirytowani poziomem propagandy. - mówił Waldemar Pawlak na antenie radia TOK FM.

07:20

Myślę, że Rafał Trzaskowski wykonał ogromną, tytaniczną pracę. Zaprezentował się jako kandydat ugodowy i bardziej wspólnotowy – mówi Waldemar Pawlak, premier w latach 1993–1995, wicepremier i minister gospodarki w latach 2007–2012, na antenie Tok FM.

07:10

A tak wybory prezydenckie w Polsce komentuje CNN: - Zwycięstwo Dudy - jeżeli zostanie potwierdzone przez oficjalne wyniki - będzie postrzegane przez prawicową partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS) jako potwierdzenie jej populistycznej polityki, którą realizuje od dojścia do władzy w 2015 roku.

07:00

Tak brytyjski dziennik „The Guardian” pisze o Andrzeju Dudzie: - Wynik wyborów będzie kluczowy dla przyszłego kierunku Polski i jej relacji z resztą Europy. Duda jest sprzymierzony z rządzącą partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS), a jego zwycięstwo zapewni PiS kontrolę nad większością instrumentów władzy na kilka kolejnych lat, umożliwiając mu kontynuowanie programu, który zniszczył praworządność i niezależność sądownictwa, stawiając Polskę na kursie kolizyjnym z UE. Jeśli Trzaskowski wygra, będzie mógł skorzystać z prezydenckiego weta, aby utrudnić program legislacyjny PiS. Będzie on prezentował bardziej liberalne i proeuropejskie oblicze Polski na zewnątrz.

06:44

Państwowa Komisja Wyborcza zapowiedziała, że nie poda cząstkowych wyników głosowania, dopóki nie poznamy wyników wyborów. Wiele jednak wskazuje na to, że możemy poznać cząstkowe wyniki z większości obwodów już o godz. 8:00, kiedy to odbędzie się konferencja prasowa PKW.

06:32

Idziemy na rekord z frekwencją. Przypominamy, że według firmy badawczej Ipsos 12 lipca frekwencja wyniosła 68,9%. Jeżeli ten wynik zostanie potwierdzony, to będziemy mieć do czynienia z najwyższą frekwencją w historii demokratycznych wyborów od dziesięcioleci. Ipsos szacuje, że 64,51% Polaków poszło głosować w niedzielę. Dla porównania ostatni rekord został pobity 25 lat temu, kiedy to frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich wyniosła 68,23%.

06:20

Znamy już wyniki 1 z 11 brytyjskich komisji. Rafał Trzaskowski pobił Andrzeja Dudę, uzyskując 77,30 proc. wobec 22,77 proc. poparcia dla obecnego prezydenta - poinformował na Twitterze Jakub Krupa, dziennikarz i były korespondent PAP w Londynie.

06:11

Jak głosowała Małopolska? Zsumowane dane z 306 komisji obwodowych w Krakowie (na 447 obwodów) wskazują, że wygrywa Rafał Trzaskowski z wynikiem 61,8 proc. głosów. Andrzej Duda ma 38,2 proc. głosów.

06:05

Znamy już frekwencję i protokoły z 26831 na 27231 obwodów głosowania (98,53%). W dalszym ciągu czekamy na wyniki głosowania z 400 obwodów. Nie ma wyników z Rewala i Mielna, gdzie frekwencja była najwyższa podczas pierwszej tury wyborów.

05:59

Paweł Zerka z Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych napisał na Twitterze, że do późnych godzin w poniedziałek lub wtorek nie poznamy wyników tegorocznych wyborów prezydenckich. Różnica między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim jest wciąż niewielka, ale decydujące będą protesty wyborcze. Jak przypomina Zerka, może ich być wiele. Ostatecznie to Sąd Najwyższy poda wynik głosowania. Podobnie jak w przypadku wyborów, w których kandydowali Al Gore i George Bush w Stanach Zjednoczonych w 2000 roku.

05:52

Szala zwycięstwa coraz bardziej przechyla się w stronę Andrzeja Dudy. Według najnowszych sondaży jego poparcie wzrosło już do 51,78%, podczas gdy na Rafała Trzaskowskiego głos oddało 48,22% wyborców, którzy poszli do urn.

05:41

Do Polski cały czas spływają dane z zagranicy. W dalszym ciągu czekamy na wyniki głosowania z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Poza granicami naszego kraju szala zwycięstwa wyraźnie przesunęła się w stronę Rafała Trzaskowskiego.

05:27

Według nieoficjalnych jeszcze wyników drugiej tury wyborów prezydenckich 2020 w Końskich oraz w powiecie koneckim zwyciężył Andrzej Duda.

05:16

W Opolu najwyższe poparcie uzyskał kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Zdobył 68 proc. głosów (poparcie ponad 45,5 tys. mieszkańców miasta). Natomiast urzędujący prezydent Andrzej Duda dobył 32 proc. głosów. (blisko 21,5 tys. mieszkańców Opola).

05:04

W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 8 w Rybniku, w której głosował Rafał Trzaskowski wraz żoną, kandydat na prezydenta zdobył zdecydowaną większość głosów – 64,17% wobec 35,83% głosów oddanych na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy.

04:49

Wszystko wskazuje na to, że to Andrzej Duda będzie prezydentem Polski przez najbliższych pięć lat. Ostateczne wyniki podane przez PKW poznamy zapewne w poniedziałek. Wyniki late poll pokazują jednak, że większość głosujących uznała, iż prezydentura Andrzeja Dudy przyniosła więcej dobrego niż złego. Co wiemy o starym-nowym prezydencie?

04:37

Rafał Trzaskowski późno dołączył do wyborczego wyścigu, ale od razu nadawał tempo. Przemierzył tysiące kilometrów, odwiedził mnóstwo miast i powiatów, gdzie spotykał się ze swoimi zwolennikami. Zobaczcie, jak wyglądała kampania wyborcza prezydenta Warszawy na zdjęciach naszych fotoreporterów.

Rafał Trzaskowski przemierzył tysiące kilometów, aby spotkać...

04:23

Miliony selfie z prezydentem. Kampania wyborcza Andrzeja Dudy na zdjęciach naszych fotoreporterów.

Miliony selfie z prezydentem. Tak wyglądała kampania Andrzej...

04:12

Na stronie wybory.gov.pl PKW udostępnia protokoły z 85,79 proc. obwodowych komisji wyborczych. Jednak ich wyniki nadal nie są sumowane.

03:57

Osoby, które oddały w niedzielę swój głos w województwie lubuskim, mogą sprawdzić, który kandydat wygrał w ich komisji wyborczej.

03:42

Państwowa Komisja Wyborcza publikuje pierwsze wyniki wyborów prezydenckich, w tym z Wielkopolski. Są one publikowane w serwisie gloswielkopolski.pl.

03:33

Przeżyjmy to jeszcze raz i spójrzmy jaka to była kampania wyborcza: wydawało się, że wszystko już było, że wszystko już widzieliśmy. Że polska polityka - która od 2005 r. toczy się w tym samym rytmie polaryzacji między PO i PiS - niczym nie jest w stanie nas zaskoczyć. Tym bardziej, że to czwarte wybory z rzędu. Jesienią 2018 r. mieliśmy kampanię samorządową. W 2019 r. wybory europejskie i parlamentarne. Teraz - prezydenckie. I za każdym razem (choć nazwiska i konfiguracje się zmieniały) wybór dla Polaków sprowadzał się do jednego: czy jesteś za PiS-em, czy za Platformą.

03:19

Szef PKW Sylwester Marciniak poinformował w niedzielę późnym wieczorem, że kolejna konferencja Komisji odbędzie się po otrzymaniu wszystkich protokołów od okręgowych komisji wyborczych. Wyniki cząstkowe zaczęły się po 2 w nocy pojawiać na oficjalnej stronie PKW.

03:23

Szef Państwowej Komisji Wyborczej oznajmił także, że kolejna konferencja PKW odbędzie się dopiero po otrzymaniu i sprawdzeniu protokołów od wszystkich okręgowych komisji wyborczych. Komisje mają także wpierw ustalić wynik głosowania wyborczego oraz sporządzić protokół głosowania i podjąć uchwałę w sprawie wyników wyborów. Późną nocą na stronie PKW zaczęły się pojawiać cząstkowe dane z Okręgowych Komisji Wyborczych.

03:04

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że wyniki głosowania z protokołów obwodowych komisji wyborczych publikowane są na bieżąco na stronie internetowej wybory.gov.pl, po ich zatwierdzeniu przez okręgowe komisje wyborcze.

02:49

Choć wyniki sondaży exit poll i late poll często trafnie wskazują tego, kto zwyciężył w wyborach, to ostateczne rozstrzygnięcie głosowania ogłasza dopiero Państwowa Komisja Wyborcza, po przeanalizowaniu protokołów ze wszystkich komisji wyborczych. Z reguły najdłużej czeka się na wyniki głosowania za granicą oraz na polskich statkach. Jednak nawet oficjalne ogłoszenie wyniku wyborów prezydenckich przez PKW nie kończy całego procesu wyborczego i nie sprawia, że zwycięzca głosowania może od razu wprowadzać się do Pałacu Prezydenckiego.

02:36

W Rzeszowie było 98 komisji wyborczych. Serwis nowiny24.pl publikuje dane cząstkowe. Na chwilę obecną Andrzej Duda zdobył 13 309 głosów, a Rafał Trzaskowski - 13 239. To niewielka różnica.

02:23

Są wyniki cząstkowe z czterech z pięciu komisji, które mieściły się w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 79 w Zespole Szkół nr 5. przy ul. Mackiewicza w Krakowie, gdzie głosował Andrzej Duda. Ubiegający się o reelekcję prezydent nie może cieszyć się z tego, jak głosowali jego dawni sąsiedzi.

02:12

Wybory prezydenckie 2020 wygrał w woj. śląskim, według exit poll, Rafał Trzaskowski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zebrał tu 52,3 proc. wszystkich głosów. Poza Śląskiem lepszy od obecnie urzędującego Andrzeja Dudy był jeszcze w ośmiu województwach.

02:01

Late poll z 90 proc. komisji. Andrzej Duda zdobywa 51 proc. głosów. Rafał Trzaskowski 49 proc. Różnica między kandydatami jest większa niż zakłada dopuszczalny błąd sondażowy. Andrzej Duda ma coraz większe szanse na wygraną. Czy te dane potwierdzi PKW?

01:57

Są wyniki cząstkowe z czterech z pięciu komisji, które mieściły się w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 79 w Zespole Szkół nr 5. przy ul. Mackiewicza w Krakowie, gdzie głosował Andrzej Duda. Ubiegający się o reelekcję prezydent nie może cieszyć się z tego, jak głosowali jego dawni sąsiedzi.

01:42

Wśród wyborców Andrzeja Dudy najwięcej było osób w wieku 60 i więcej. To aż 34,1 proc. Wśród wyborców Rafała Trzaskowskiego największa grupa to ludzie w wieku 18 – 29 (22,2 proc.) wynika z sondażu Ipsos.

01:33

Sztab Trzaskowskiego: Będziemy monitorować, czy podczas liczenia głosów nie dochodzi do nieprawidłowości.

01:23

Korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie poinformował o tym, jak na przestrzeni ostatnich pięciu lat zmieniły się preferencje polityczne amerykańskiej Polonii.

01:12

Sprzeczne wypowiedzi Andrzeja Dudy po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów. Najpierw przeprosił wszystkich, którzy poczuli się urażeni jego wypowiedziami w kampanii. Potem, w pałacu prezydenckim mówił, że nie żałuje żadnych słów z kampanii wyborczej. A w końcu powiedział, że szanuje gejów, i wszystkich ludzi, jeśli zachowują normy. I bardzo pozytywnie wypowiedział się o dawnych sąsiadach, gejach.

00:59

Wyborcy, którzy nie brali udziału w głosowaniu w pierwszej turze wyborów prezydenckich, a zagłosowali w drugiej, chętniej wybierali Rafała Trzaskowskiego (50,4 proc.) - wynika z sondażu late poll przeprowadzonego przez Ipsos.

00:45

Pojawiające się kolejne wyniki wyborów z miast w województwie kujawsko-pomorskim warto śledzić na pomorska.pl.

00:36

W relacji na żywo w serwisie poranny.pl można śledzić wyniki z komisji wyborczych w województwie podlaskim.

00:25

Spływają wyniki z poszczególnych komisji wyborczych. Tak wyglądają na przykład wyniki w Grudziądzu.

00:21

Czekając na dokładniejsze dane sondażu late poll, które mają zostać podane ok. godz. 2 w nocy oraz ostateczne wyniki wyborów, które poda Państwowa Komisja Wyborcza zapraszamy do obejrzenia zdjęć archiwalnych "wybory 50 i 100 lat temu".

00:13

Wynik ogłasza nie Ipsos, nie kandydaci, nie media. Wynik ogłasza Państwowa Komisja Wyborcza. Musimy zaczekać- komentował sondażowe wyniki wyborów prezydenckich były prezydent Aleksander Kwaśniewski w programie "Kropka nad i" w TVN 24.

CO DZIAŁO SIĘ WCZEŚNIEJ? ZOBACZ NASZE ARCHIWALNE RELACJE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni