Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Dzień Transplantacji: coraz więcej przeszczepów w Szpitalu im. A. Mielęckiego

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego w Katowicach
O ponad 8 proc. wzrosła liczba przeszczepów w porównaniu do ubiegłego roku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego w Katowicach. W tym jest 40 przeszczepów wątroby czy 109 przeszczepów nerek. Lekarze z zadowoleniem pokazują statystyki, bowiem dziś (26 stycznia) obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest w Polsce 26 stycznia, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był to wtedy 621. taki zabieg na świecie (pierwszy miał miejsce w roku 1954).

- To nie tylko święto lekarzy przeszczepiających narządy unaczynione - chirurgów, anestezjologów, nefrologów - podkreśla prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej. - Świętować będą też hematolodzy zajmujący się przeszczepami szpiku kostnego. To również święto zespołów medycznych zajmujących się przeszczepami tkanek, np. okulistów przeszczepiających rogówki, a także zespołów zaangażowanych w przeszczepy wielotkankowe, np. twarzy czy krtani. To wreszcie święto pracowników banków tkanek – wylicza prof. Lech Cierpka.

Placówką, dla której Ogólnopolski Dzień Transplantacji jest ważną datą, jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego w Katowicach (przy ul. Francuskiej). To jeden z wiodących w regionie ośrodków transplantologicznych i hematologicznych. W 2016 roku wykonano tam łącznie 428 przeszczepy, co oznacza wzrost o ponad 8 proc. w stosunku do roku 2015 (396 przeszczepy) i o ponad 14 proc. w porównaniu do roku 2014 (374 przeszczepy).

- Najbardziej cieszymy się z przekroczenia magicznej dla nas liczby 40 przeszczepów wątroby – mówi dr hab. n. med. Robert Król, kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Szpitala im. A. Mielęckiego . – Bardzo dobrym wynikiem dla naszego ośrodka jest 109 przeszczepów nerek. Wynik na podobnym poziomie utrzymujemy od kilku lat, pomimo tego że w innych ośrodkach liczba przeszczepów nerek spada.

Zdaniem prof. Lecha Cierpki liczba przeszczepów w skali całego ustabilizowała się. - To liczba jest na średnim poziomie europejskim. Mamy tu wiele to zrobienia, potrzebne są akcje promujące przeszczepy narządów, które są kluczowe w całej transplantologii. Choćby przeszczepy od osób żywych, np. rodzinne przeszczepy nerek. Osoba chora na nerkę powinna poszukiwać dawcy w obrębie rodziny. Tymczasem częste jest oczekiwanie, że „państwo da nerkę”. Dlatego potrzebujemy ogólnopolskiego programu promującego dawstwo rodzinne.

W Szpitalu im. A. Mielęckiego w Katowicach w 2016 roku wykonano 6 przeszczepów nerek od dawców spokrewnionych. To znacznie lepszy wynik niż w latach 2014-2015, kiedy to wykonywano tam rocznie zaledwie 2 takie przeszczepy.

- Przeszczepy są kierunkiem, który nasz szpital obrał w przeszłości, wyniki z 2016 r. potwierdzają słuszność tej decyzji. Transplantologia stała się wizytówką naszej placówki – komentuje dr n. med. Włodzimierz Dziubdziela, dyrektor Szpitala im. A. Mielęckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!