Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje" - Jakub Skrzywanek z Laurem Konrada 21 edycji festiwalu

Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
Marzena Bugała-Astaszow
Organizowany od 1998 roku w Katowicach Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje" dedykowany jest dokonaniom młodych twórców teatralnych. Jego patronem jest reżyser teatralny, Konrad Swinarski. Najważniejszą nagrodą wręczaną podczas festiwalu reżyserowi najlepszego według jury spektaklu jest Laur Konrada - wyróżnienie nazwane tak na cześć patrona.

Tegorocznym laureatem „Interpretacji" został Jakub Skrzywanek. Jego spektakl „Śmierć Jana Pawła II" na co dzień grany na deskach poznańskiego Teatru Polskiego, spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem przez jury, które w całości zagłosowało za przyznaniem Lauru Konrada, reżyserowi tego przedstawienia.

Skład jury

  • W jury 21 Festiwalu zasiedli:
  • Katarzyna Kozyra
  • Maria Anna Potocka
  • Lech Majewski
  • Tadeusz Słobodzianek
  • Rudolf Zioło

Reżyser teatralny i operowy, pisarz, poeta i malarz. Pochodzący z Katowic Lech Majewski, postać znana koneserom sztuki na wszystkich kontynentach, w uzasadnieniu swojego werdyktu zwrócił uwagę na przejmującą konsekwencję, prostotę i siłę rażenia spektaklu Jakuba Skrzywanka, co jest zdaniem mistrza bardzo ważne w sztuce. Lech Majewski pogratulował laureatowi zdobytej nagrody.

Zdobywca Lauru Konrada

Urodzony w 1992 roku Jakub Skrzywanek ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, uczył się również na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych Uniwersytetu Karola w Pradze.

Jego reżyserskim debiutem był spektakl „Cynkowi chłopcy", wyprodukowany przez Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Po dobrze ocenionym przez krytyków debiucie, Jakub Skrzywanek nawiązał współpracę z warszawskim Teatrem Powszechnym gdzie, asystował reżyserowi Oliverowi Frijliciovi przy spektaklu „Klątwa", który wywołał ogólnopolski skandal ze względu na sprofanowanie w nim postaci Chrystusa i Jana Pawła II.

- To moja pierwsza nagroda w Polsce od czasu debiutu, bardzo jestem wzruszony i wdzięczny. Ten spektakl jest wynikiem kilku lat mojej pracy z doskonałymi zespołami, więc w tej chwili myślę o aktorach, z którymi pracowałem. Tysiące kilometrów, setki osób, od których tyle się nauczyłem. Za tę empatię i troskę dziękuję – oświadczył Jakub Skrzywanek odbierając Laur Konrada.

Pozostałe nagrody i wyróżnienia

Nagroda Publiczności w wysokości 10 tys. zł, ufundowana przez prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupę, trafiła do Jagody Szelc, reżyserki spektaklu „Maszyna” z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Za reżyserię najlepszego konkursowego słuchowiska Teatru Polskiego Radia nagrodzony został Jan Hussakowski za słuchowisko „Samobójstwo samotności” Nedy Neżdany. Reżyser otrzymał nagrodę w wysokości 7 tys. zł.

Za reżyserię najlepszego konkursowego spektaklu telewizyjnego zrealizowanego w ramach cyklu TEATROTEKA realizowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie nagrodzona została Julia Ruszkiewicz za spektakl „Polowanie” Ishbel Szatrawskiej. Reżyserka otrzymała nagrodę w wysokości 7 tys. zł.

Nagrodę Dziennika Teatralnego, przyznawaną przez Ryszarda Klimczaka – redaktora naczelnego wortalu teatralnego otrzymała Aleksandra Popławska za rolę w spektaklu „Serce” w reż. Wiktora Bagińskiego z TR Warszawa. Jest to nagroda rzeczowa (grafika).

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera